Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εξωδικο φανταζομαι οτι πρεπει να εμπεριεχει και καποιο αιτημα για αποζημιωση ή κατι αλλο (και θα εχει και καποια δικηγορικη αμοιβη/εξοδα?), οποτε μαλλον βλακεια ειπα :)

Συστημενη επιστολη -οπως ειπε ο ΙΑΣΟΝΑΣ- πρεπει να ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

 

υ.γ. Δεν εχω μαλωσει με καποιο πελατη, απλα εχω 2-3 που δεν εχω ολοκληρωσει την Β' φαση και εχω να μιλησω μαζι τους πανω απο 1 χρονο, οποτε προσπαθω να ειμαι "ετοιμος" δια παν ενδεχομενον... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς! Οφείλουν - έχουν υποχρέωση να έλθουν να σε βρουν οι ίδιοι!

Δεν χάνεις τίποτα όμως να τους πάρεις κι εσύ ένα τηλέφωνο να τους ενημερώσεις......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις μέχρι τη λήξη του 4178, μπορείς να τους πάρεις για χρόνια πολλά στην ονομαστική τους εορτή και να τους το αναφέρεις!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι... Η 109 των ερωταπαντήσεων Πελλοπονήσου λέει πως συμψηφίζονται παράβολα και πρόστιμα περαιωμένων υποθέσεων του ν3843/10...

 

Ισχυει τελικά ή όχι?

 

ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση απο εμενα αν και σιγουρα εχει απαντηθει. Για μια δηλωση 4014 που πρεπει μεχρι 6/2/2014 να μεταβει στον 4178 διοτι ηταν σε αρχικη υποβολη .......ποτε πρεπει να σταλουν τα σχεδια? Σε ενα εξαμηνο απο την υπαγωγη στον 4178 ή στον 4014???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε:

  • Δηλώσεις του 3843 ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΔΙΟ και αν είναι σήμερα, μπορούν να μπουν στον νόμο μέχρι τον Φλεβάρη του 2015 (δεκαπέντε).
  • ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Θα πληρώσουν το παράβολο του 4178.
  • ΟΤΙ ΠΟΣΟ και αν έχουν καταβάλει στον 3843 (παράβολο και δόσεις) θα συμψηφισθεί με το τυχόν υπόλοιπο του προστίμου του 4178.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχέδια, έγγραφα κ.λπ. στις δηλώσεις του 4178 (είτε νέες, είτε από μεταφορά 4014) πρέπει ν' ανέβουν στο σύστημα εντός 6 μηνών από την ημερομηνία υπαγωγής τους. Δηλαδή, αν μια δήλωση 4178 υπήχθη στο νόμο στις 6.8.2013 τότε πρέπει ν' ανέβουν έως το αργότερο 6.2.2014!!!!! Από εδώ και πέρα ....γελάμε όλοι μαζί με την κατάντια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα αρχεία τότε δεν χρειάζεται μεταφορά εκτός αν χρειαστεί να βγει βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.