Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Κι εγω αυτο σκεφτομαι να πραξω.

 

Γιατι στη μεν περιπτωση που λεω και μου προτεινεις κι εσυ, τακτοποιηθηκαν μεν περισσοτερα, ομως και πληρωθηκαν και περισσοτερα χρηματα σε προστιμο, οποτε ως περαιωμενη η δηλωση θα θεωρησω το καταληφθεν τμημα ως αθικτο και θα προχωρησω στα επομενα (με μνεια στην ΤΕ), ενω στη δε περιπτωση συμψηφισμου θα πρεπει να συμψηφισω στα τωρινα προστιμα και τα παλαιοτερα καταβληθεντα τα οποια παλι αντιστοιχουν σε περισσοτερα τετραγωνικα, οποτε παλι δεν αντιστοιχουν στην πραγματικη κατασταση, διοτι για τα σωστα τετραγωνικα το προστιμο θα εβγαινε μικροτερο.

 

Η μια η αλλη κοινως, οποτε επιλεγω την ευνοικοτερη για τον πελατη μου απο οικονομικης σκοπιας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι έχω ένα ερώτημα. Κτήριο κατοικίας του οποίου τμήματα τακτοποιήθηκαν από συνάδελφο προ ετών με τον 3843 βρίσκεται τώρα στον 4178, για άλλα του τμήματα (ΥΔΚΧ). Είναι εκτός σχεδίου, και μια υπάλληλος στην πολεοδομία Πειραιά/Νήσων, η οποία έχει τώρα συνταξιοδοτηθεί, είπε στον συνάδελφο τότε που έκανε τον 3843 ότι εάν υπάρχουν πάνω από μια ανεξάρτητες ιδιοκτησίες στο κτήριο η τιμή ζώνης είναι 400€. 1ον, το έχετε ξανακούσει εσείς αυτό, και αν ναι, πού υπάρχει να το δω κι εγώ με τα ματάκια μου; 2ον, μήπως εννοούσε κάποιο συντελεστή που μπαίνει στην ΤΖ της περιοχής; Γιατί πολύ απόλυτο (και πολύ χαμηλό) μου ακούγεται αυτό το 400... 3ον, εάν αυτό όντως ίσχυε επί 3843, διατηρούμε την ίδια ΤΖ και στον 4178; Διότι ανακάλυψα ότι ήδη ο συνάδελφος το έχει διατηρήσει, και επίσης το έχει εφαρμόσει και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις στην ίδια περιοχη.

Η κανονική ΤΖ σε εκείνη την περιοχή (Τροιζήνα) είναι στα 550€, σύμφωνα με το αρμόδιο τμήμα της Θηβών. Πήρα κι εκεί ένα τηλ σήμερα αλλά με παρέπεμψαν σε άλλο τμήμα όπου δεν απαντούσε κανείς, και λόγω εγκυμοσύνης και ζέστης δε μου είναι εύκολο να πάω, οπότε αν κανείς το έχει υπ'όψη του...

 

EDIT - τώρα μόλις είδα ότι υπάρχει και thread για τις τιμές ζώνης, οπότε εάν το κρίνουν σωστό οι mods ας μεταφέρουν εκεί το ποστ μου.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης για το ν.4178/13 είναι αυτή που ίσχυε στις 28.7.2011. Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξύ ΤΖ και αριθμού ιδιοκτησιών. Αν θες γράψε στο σχετικό νήμα για ποια τοποθεσία ενδιαφέρεσαι να βρούμε την ΤΖ.

 

edit: τώρα είδα ότι είχες γράψει την περιοχή. Προσωπικά βγάζω ΤΖ = 850 € (πάει με την μικρότερη του καλλικρατικού Δήμου). Μιλάω για Δήμο Τροιζήνας της ΠΕ Πειραιώς-Νήσων.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης για το ν.4178/13 είναι αυτή που ίσχυε στις 28.7.2011. Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξύ ΤΖ και αριθμού ιδιοκτησιών. Αν θες γράψε στο σχετικό νήμα για ποια τοποθεσία ενδιαφέρεσαι να βρούμε την ΤΖ.

 

edit: τώρα είδα ότι είχες γράψει την περιοχή. Προσωπικά βγάζω ΤΖ = 850 € (πάει με την μικρότερη του καλλικρατικού Δήμου). Μιλάω για Δήμο Τροιζήνας της ΠΕ Πειραιώς-Νήσων.

 

Αυτό φοβάμαι κι εγώ ότι ισχύει.... Τουλάχιστον στο κείμενο του 4178 δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. Δεν έχω ιδέα πού το βρήκε αυτή και του το είπε, πραγματικά. Κι εκείνος το κράτησε μέχρι τώρα, αφού βόλευε για να τους πει χαμηλότερο πρόστιμο. Το κακό είναι ότι κάποιες από τις περιπτώσεις του θα τις φορτωθώ εγώ λόγω συνταξιοδότησής του... 

 

Το 550€ είναι για σημείο που ανήκει στην Τ.Κ. Τακτικούπολης του Δήμου Τροιζηνίας - Μεθάνων, το έμαθα από έναν από τους ελεγκτές του τμήματος κατασκευών των Νήσων στη Θηβών οπότε υποθέτω ισχύει. Με προβλημάτισες όμως με τα 850 και όταν καταφέρω να πάω θα κοιτάξω να επιβεβαιώσω τις τιμές. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι οικισμός εκτός ΑΠΑΑ οπότε το 850€ ισχύει. Δυστυχώς αν τα πρόστιμα έχουν υπολογιστεί με άλλη ΤΖ θα πρέπει να ενημερώσεις ότι θα πρέπει να γίνουν οι σχετικές διορθώσεις των προστίμων προς τα πάνω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να τους ενημερώσει αν είναι ο συνάδελφος που τους είπε τις τιμές με τα 400. Δικοί του πελάτες είναι... Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως. Πρέπει να μάθουμε γιατί έκαναν και στην πολεοδομία λάθος και μάλιστα σε 2 περιπτώσεις... (μια με τα 400 και άλλη μια με τα 550)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα θέλω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με περίπτωση ισόγειου πάρκινγκ που άλλαξε χρήση σε κατοικία με τον 3843. Έχω καταλάβει και μου το έχουν πει και μηχανικοί του Τ.Ε.Ε. ότι μπορείς είτε να το δηλώσεις πάλι όλο και να δηλώσεις την παλιά τακτοποίηση στο αντίστοιχο κουτάκι και να γίνει συμψηφισμός προστίμων είτε να το θεωρήσεις τακτοποιημένο ως προς την αλλαγή χρήσης και να πας παρακάτω δηλώνοντας τις επιπλέον αυθαιρεσίες που δεν είχαν δηλωθεί. Έτσι είχα κάνει σε περίπτωση που ήταν όλο σωστό και δήλωσα μόνο μία λοιπή παράβαση για τα κουφώματα. Τώρα όμως έχω περίπτωση που εκτός του ότι δεν έχουν δηλωθεί οι τοίχοι και ένα μικρό τμήμα μπροστά έχει και υπέρβαση ύψους γιατί το μετράω εσωτερικά και το βρίσκω 0,15 πιο ψηλό απ' ότι λένε τα σχέδια. Σ' αυτή την περίπτωση μήπως πρέπει όντως να το δηλώσω όλο και να συμψηφίσω το πρόστιμο που πληρώθηκε με το 3843? Γίνεται και αλλιώς? Τι θα με συμβουλεύατε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω περιπτωση αλλαγης χρησης απο βοηθητικη χρηση αποθηκης ημιυπογειου σε ανεξαρτητη κατοικια, με το Ν.3843/2010

Περαιωμενη η δηλωση, πληρωμενα τα προστιμα πλεον. Τρεις σφραγιδες στην αιτηση κατω χαμηλα.

Η δηλωση εγινε με υπολογισμο 700€ ΤΖ ενω απο το ΦΑΠ του πελατη βλεπω πως ειναι 950€

 

Μπορω να θεωρησω περαιωμενη τη δηλωση του Ν.3843/2010 και να ασχοληθω μοναχα με τα περαιτερω ή να προβω σε συμψηφισμο των καταβληθεντων για ολοκληρωμενη δηλωση με Ν.4178/2013?

 

Ειμαι υποχρεωμενος να παρατηρησω το λαθος στην ΤΖ ή δεν εχω θεματα αν δεν ασχοληθω καθοτι προκειται για παλια και περαιωμενη δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, τους υπολογισμούς για το πρόστιμο στον 3843 τους έκανε η πολεοδομία κι όχι ο μηχανικός. Οπότε, τι το ψάχνεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι γι αυτο και ρωτησα.

Εγω πηρα ΦΑΠ 2013 που δινει ΤΖ 950€ την οποια και θα ακολουθησω πλεον.

Απλα δεν ηξερα αν αξιζε να συμψηφισω προστιμα του Ν.3843/2010 στην καινουρια δηλωση και να τα τακτοποιησω ολα μονομιας ή απλα να τακτοποιήσω τα περαιτέρω.

 

Θα μπορούσα να έχω την άποψή σου και στα ερωτήματα που έθεσα στα υπόγεια και τους χώρους με μειωτικό συντελεστή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.