Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Από την καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία' διαλέγεις το κουμπί δεξιά που αναγράφει "Εισαγωγή παλαιότερων πληρωμών προστίμων"...αν αυτό εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

αν έχω τακτοποιήσει υπόγεια με τον 3843 και ο πελάτης έχει και άλλες αυθαιρεσίες που θέλει να δηλώσει στον 4178, είμαι υποχρεωμένη να υπαγάγω στον 4178 ξανά τα υπόγεια?

αν έχω διαφορά στα τμ, δηλ. έχω δηλώσει 40τμ ένα υπόγειο και είναι 43τμ, μπορώ να δηλώσω μόνο την διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

ναι  μόνο τα 3τ.μ  μπορείς

αλλά στην κατάταξη κατηγορίας 4 ή 5 θα λάβεις υπόψη και τα 43

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δηλαδή είτε κάνουμε έιτε δεν κάνουμε συμψηφισμό προστίμων, η επιλογή κατηγορίας έχει να κάνει με το άθροισμα- συνολο των επιφανειών των νομιμοποιήσεων (3843,4178)?

Θυμήστε μου αν είναι εύκολο, αν είναι έτσι και που το γραφει κάποια εγκύκλιος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι , για τον υπολογισμο της κατηγορίας λαμβάνονται υπόψιν όλοι οι αυθαίρετοι χώροι ανεξαρτητου νόμου ρύθμισης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Μια μικρή διευκρίνιση θα ήθελα επί μιας παλαιοτέρας δήλωσης του Ν.3843/2010

Ιδιοκτήτες διαμερίσματος που μου έχουν αναθέσει την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών του για πώλησή του μου έδωσαν περαιωμένη αίτηση τακτοποίησης Η/Χ με το Ν.3843/2010 από άλλο συνάδελφο που συνταξιοδοτήθηκε.

Το εν λόγω διαμέρισμα έχει δύο Η/Χ, έναν 2,90Χ3,50 και έναν 2,80Χ1,35.

Ο μεν πρώτος έκλεισε εξ ολοκλήρου ενώ ο δεύτερος μόνο σε τμήμα 2,80Χ0,20

 

Ο συνάδελφος τακτοποίησε ολόκληρο τον 1ο Η/Χ που έκλεισε και από το 1ο τακτοποίησε 2,80Χ0,50, δηλαδή περισσότερα από όσα πραγματικά έκλεισαν!

Μπορώ να θεωρήσω περαιωμένη τη δήλωση του Ν.3843/2010 και να μην ασχοληθώ με τα τμήματα αυτά, τακτοποιώντας μόνο τα εναπομείναντα (με μνεία στην ΤΕ μου ότι τακτοποιήθηκαν περισσότερα από όσα πραγματικά κατελήφθησαν) ή επειδή υπάρχει ασυμφωνία, παρά το ότι είναι περαιωμένη η δήλωση, να τακτοποιήσω εκ νέου και να συμψηφίσω το προκύπτον πρόστιμο με τα ποσά που πλήρωσαν οι άνθρωποι για το Ν.3843/2010.

 

Το πρώτο συμφέρει περισσότερο, το δεύτερο κρίνω ότι είναι σωστότερο.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να γράψεις στην ΤΕ ότι έχει αλλάξει χρήση όλος ο χώρος αλλά  έχει κλείσει λιγότερος (δλδ την πρώτη εκδοχή που λες) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.