Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Το γραφω και εδω.

Ειναι φαουλ!!!

Μονο με ΥΑ μπορει να ρυθμιστει αυτο και οχι με ερμηνευτικη εγκυκλιο.

 

Αν προσφύγει ο οποιοσδήποτε εξέπεσε....

Link to comment
Share on other sites

 

terry

Δημοσιεύθηκε σήμερα, 18:45

Εγω θελω να αιτιολογησει ο συναδελφος την αρνητικη ψηφο.

Σιγουρα υπαρχει λαθος, ίσως εκ παραδορμης.

 

 

 

 

Εγώ ήμουν ο "δράστης"

 

Σύμφωνα με την παρ.6 του άρθρου 18 και ομοίως σύμφωνα με τις επεξηγήσεις του Παρατήματος Α (περίπτωση 5.2) του 4178/13, ο μειωτικός συντελεστής "βοηθητικής χρήσης" 50% εφαρμόζεται σε υπόγεια, σε πατάρια και σε σοφίτες όπως ορίζονται στον ΝΟΚ και όχι σε ισόγειους χώρους.

 

Συνεπώς, όσο υπερβολικο ή παράλογο και αν μας φαίνεται, σύμφωνα με τον νόμο ο ισόγειος χώρος ανεξαρτήτως χρήσης (όπως αποθήκη) και ανεξαρτήτως ελεύθερου ύψους (όπως 2,2μ) δεν λαμβάνει μειωτικό συντελεστή και τα τμ που αντιστοιχούν σε αυτόν πρέπει να αναγραφούν στο τετραγωνίδιο των κύριων χώρων.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Αυτό δηλαδή που λέγαμε από την αρχή.

Αν κάνουμε "κράτει" κάνα 2-3 μήνες ακόμα να δουν δήλωση, ίσως να το αλλάξουν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα.....

Αλλά "...σου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα".....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Εγώ ήμουν ο "δράστης"

 

Σύμφωνα με την παρ.6 του άρθρου 18 και ομοίως σύμφωνα με τις επεξηγήσεις του Παρατήματος Α (περίπτωση 5.2) του 4178/13, ο μειωτικός συντελεστής "βοηθητικής χρήσης" 50% εφαρμόζεται σε υπόγεια, σε πατάρια και σε σοφίτες όπως ορίζονται στον ΝΟΚ και όχι σε ισόγειους χώρους.

 

Συνεπώς, όσο υπερβολικίο ή παράλογο και αν μας φαίνεται, σύμφωνα με τον νόμο ο ισόγειος χώρος ανεξαρτήτως χρήσης (όπως αποθήκη) και ανεξαρτήτως ελεύθερου ύψους (όπως 2,2μ) δεν λαμβάνει μειωτικό συντελεστή και τα τμ που αντιστοιχούν σε αυτόν πρέπει να αναγραφούν στο τετραγωνίδιο των κύριων χώρων.

 

 

 

Συναδελφε δεν ηταν εκει η ενσταση μου.

Ξαναδιαβασε την ε/α.

Αναφερεται σε ισογεια κατοικια (μαλλον απο λαθος)

 

Μην ξεχναμε οτι στην Κατ. 3 μπαινει και αποθηκες μεχρι καποιο εμβαδο και υψος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή βρίσκω αντιφατικά σημεία στην εγκύκλιο που δε βγάζω νόημα και τα επισημαίνω μήπως καταλαβαίνει κάποιος πιο έξυπνος από μένα κάτι άλλο, είναι για αρνητική ψήφο; Αν είδες στην ερωταπάντηση άλλο ρωτάει και άλλο απαντάει. Και γω το ίδιο συμπέρασμα με σένα βγάζω απλά δεν μπορώ να το δικαιολογήσω μέσα απ' αυτό το πράγμα που λέγεται εγκύκλιος.

 

thanks Terry

 

 

Έτσι ακριβώς είναι. Αυτό δηλαδή που λέγαμε από την αρχή.

Αν κάνουμε "κράτει" κάνα 2-3 μήνες ακόμα να δουν δήλωση, ίσως να το αλλάξουν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα.....

Αλλά "...σου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα".....

 

Θεωρείς ότι θα το "διορθώσουν";

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ηταν εκει η ενσταση μου.

Ξαναδιαβασε την ε/α.

Αναφερεται σε ισογεια κατοικια (μαλλον απο λαθος)

 

Μην ξεχναμε οτι στην Κατ. 3 μπαινει και αποθηκες μεχρι καποιο εμβαδο και υψος.

 

Δεν είναι λάθος, απλώς δεν γνωρίζουν ελληνικά.

Λένε, όπως γίνεται στην "κατοικία" έτσι και στην "αποθήκη".....

Η ουσία είναι ότι, ....κατάργησαν την έννοια του βοηθητικού χώρου (πλην βεβαίως παταριών, σοφιτών, υπογείων κατά ΝΟΚ)

 

Θεωρείς ότι θα το "διορθώσουν";

 

Δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς αν δεν κάνουμε δηλώσεις......

Θα προσπαθήσουν να βρουν τρόπους να μας πείσουν (κι εμάς και τους ιδιοκτήτες), κι αυτός είναι ένας πολύ πρόσφορος....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απλά. Έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους και δεν ξέρουν τι να κάνουν.

 

Πραγματικά εάν δεν είχα δηλώσεις στην πλάτη μου θα ΥΠΕΡαπολάμβανα την χιουμοριστική πλευρά της ιστορίας.

 

Και με ΠΟΠΚΟΡΝ παρακαλώ.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ..διακρίνει...... κάποιος διαβάζοντας την τελευταία εγκύκλιο αν η περιβόητη "μεταφορά στοιχείων" θα γίνεται ¨"αυτόματα" ή αν θα περνάει τα πάντα εξ αρχής ο ταλαίπωρος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος, απλώς δεν γνωρίζουν ελληνικά.

Λένε, όπως γίνεται στην "κατοικία" έτσι και στην "αποθήκη".....

Η ουσία είναι ότι, ....κατάργησαν την έννοια του βοηθητικού χώρου (πλην βεβαίως παταριών, σοφιτών, υπογείων κατά ΝΟΚ)

 

 

Θα διαφωνήσω.

Αντίθετα θεωρώ λογική την απάντηση τους. 

Βοηθητικός είναι ένας χώρος όπως ορίζεται από τον Κτηριοδομικό Κανονισμό, αλλά σε κτήρια και κατασκευές με νόμιμη χρήση.

Η έννοια του μειωτικου΄συντελεστή δεν έχει καμμία σχέση με τον Κτηριοδομικό Κανονισμό, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Ο μειωτικός συντελεστής δεν έχει καμμία πολεοδομική σημασία (παρα μόνο οικονομική) και είναι καλό που στον 4178 αποσυνδέθηκε από την έννοια του βοηθητικού χώρου,

γιατι στον προηγούμενο νόμο γινόταν το έλα να δεις.

 

Υπαρχουν αλλα προβλήματα στην εγκύκλιο που ΠΡΕΠΕΙ να συζητήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.