Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Το 1) λογικά ως υπέρβασης δόμησης και κάλυψης κύριου χώρου. Το 2) όπως και εσύ λες, αναφέρεται στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 (είναι το γ.) και μπορεί να μπει με 500 ευρώ και να εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης ενώ αρκεί απλά να περιγραφεί στην τ.ε. που θα συντάξεις.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

οικοπεδο εντος σχεδιου  με οικια (αλλη κατοικια-κ ξεχωριστη αποθηκη .Εγινε συσταση καθετης(τμημα με κατοικια /τμημα με αποθηκη) προ 20ετιας.Η  αποθηκη εχει αυθαιρεσιες ..αλλη κατοικια η υπηρεσιες ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την εξής απορία:

 

Αποθήκη Υπογείου, αποτελεί αυτόνομη οριζόντια ιδιοκτησία βάσει του συμβολαίου σύστασης και έχει χιλιοστά επί  του οικοπέδου (26/1000). Συγκεκριμένα στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι αυτή είναι η αναλογία επί του οικοπέδου και των κοινόχρηστων χώρων της οικοδομής. Όμως δεν έχει δικαίωμα στην δόμηση.

Η αποθήκη αυτή άλλαξε αυθαίρετα χρήση και για τον λόγω αυτό τακτοποιείται στα πλάισια του Ν. 4178/2013. Για τον υπολογισμό του προστίμου απαιτείται σύγκριση με την επιτρεπόμενη δόμηση.

Την αναλογία αυτή θα την βρώ με ποιον από τους δυο τρόπους????:

1.) (Εμβαδόν αποθήκης) / (επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα) =.........      =>  που βγάζει αποτέλεσμα μικρότερη του 50% υπέρβαση δόμησης?????????????????????????

ή

2) (Εμβαδόν αποθήκης) / (επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα) * (26/1000) = ....    => που βγάζει αποτέλεσμα μεγαλύτερη του 200% υπέρβαση δόμησης   ???????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

2) (Εμβαδόν αποθήκης) / (επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα) * (26/1000) = ....    => που βγάζει αποτέλεσμα μεγαλύτερη του 200% υπέρβαση δόμησης   ???????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Mια επιβεβαιωση θα ηθελα

κτιριο με διαστασεις στην αδεια 7,50*9,00 = 67,50

εγινε 8,00*8,40 = 67,20

 η ΥΔ ειναι 67,50-67,20 = 0,30

ή το κομματι που ειναι εκτος περιγραμματος που ειναι

(8,00-7,50)*8,40 = 4,20 ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔ,ΥΚ και Δ εντοπίζονται σε σχέση με τα σχέδια της άδειας.Βάζεις κάτω το περίγραμμα της άδειας και ό,τι περισσεύει είναι ΥΔ με πολύ πιθανή ΥΚ.Οπότε (8,0-7,5)*8,40=4,20 θα έβαζα εγώ

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση σοφιτας που η στεγη καταληγει σε φουρουσια.

Πρεπει να τα βαλω με αναλυτικο?

κατι αλλο μηπως?

 

 

επισης

εξωτερικη σκαλα απο μπετον

με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.