Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

η δωρεά σε πρόσωπο Α' βαθμού συγγένειας έχει κάποια διαδικασία.

Ή τουλάχιστον την είχε όταν προσπάθησα να την κάνω για τον 3843.

Επειδή όμως η φασαρία ήταν μεγαλύτερη από το κέρδος,

κι επειδή πλέον μου κοστίζει περισσότερο να χάνω την ώρα μου στο ΤΕΕ παρά να αποδίδω τον ΦΠΑ,

κι επειδή πλέον υπάρχει η δυνατότητα ιδιωτικού συμφωνητικού οποιουδήποτε ποσού,

βάλε εκεί ένα 50άρικο αμοιβή κι από δω παν κι άλλοι.

Μην ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες, εκτός αν δεν έχεις άλλη δουλειά.

 

(νομίζω όμως ότι μπορείς να βρεις λεπτομέρειες στην ενότητα περί αμοιβών)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλετε να βάλετε χαμηλή αμοιβή αντί για δωρεά, τότε προσωπικά θα δήλωνα τουλάχιστον τις κρατήσεις κλπ, δλδ κάπου στα 100€.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλετε να βάλετε χαμηλή αμοιβή αντί για δωρεά, τότε προσωπικά θα δήλωνα τουλάχιστον τις κρατήσεις κλπ, δλδ κάπου στα 100€.

μα μιλάμε για την καθαρή.

Σε αυτή προφανώς προστίθεται ΦΠΑ, και το ΤΣΜΕΔΕ.

(Η παρακράτηση υποτίθεται ότι περιλαμβάνεται στην αμοιβή)

Link to comment
Share on other sites

Και το ΤΣΜΕΔΕ περιλαμβάνεται στην αμοιβή μας, την οποία δηλώνουμε και σε αυτήν προστίθεται το ΦΠΑ και κόβουμε την ΑΠΥ.

 

Αυτό που εννοώ παρπάνω είναι ότι εάν έχουμε πχ κρατήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ 50€, τότε το ελάχιστο που θα δηλώσουμε στο σύστημα είναι:

50*1.26= 63€

 

Και η ΑΠΥ θα είναι 63*1.23= 77.50€

Link to comment
Share on other sites

Αλριβώς.

ΤΣΜΕΔΕ νόμιμης αμοιβής επί 1.26 και αυτό επί 1.23.... Από αυτό το νούμερο και πέρα είναι το "κέρδος" (δεν υπολογίζουμε λοιπά έξοδα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/FILES/DIKAIOLOGHTIKA_APALLAGHS_AMOIBHS_2.pdf πρέπει να ρωτήσουμε στο ΤΕΕ πως προσαρμόζεται το σχετικό στον τρόπο αμοιβής του 4178 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

καθώς είμαι νέος μηχανικός και άρχισα πρόσφατα να ασχολούμαι με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζω σήμερα, μου ζητήθηκε τμηματική τακτοποίηση κατοικίας. Συγκεκριμένα, ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να τακτοποιήσω τον ένα εκ των δύο ημιυπαίθριων χώρων, ώστε το πρόστιμο να είναι μικρότερο. Το πρόστιμο πρόκειται να πληρωθεί σε δόσεις. Έχω τη δυνατότητα να τακτοποιησω επιλεκτικά ή πρέπει υποχρεωτικά να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες ταυτόχρονα?

Στην περίπτωση που μπορώ να τακτοποιήσω επιλεκτικά, τι πρέπει να αναγράφεται στα σχέδια και στην τεχνική έκθεση??

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο!!!!

Δεν υπάρχει λόγος ούτε κι εσύ ν' αναλάβεις να το κάνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Το θέμα είναι ότι ο πελάτης μου δεν το καταλαβαίνει και γι' αυτό προσπαθώ να δω αν υπάρχει τρόπος να τον εξυπηρετήσω. Του έχω εξηγήσει ότι αν δεν τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση και μου λέει ότι δεν τον νοιάζει γιατί το έχει γράψει ήδη στα παιδιά του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.