Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εαν το οικογενειακό εισόδημα είναι μεγαλύτερο από 40.000 ευρώ και το ατομικό του είναι μικρότερο από 25.000 ευρώ ( αναφέρομαι στους τρίτεκνους) μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία των μειωμένων προστίμων και να πληρώσαει το 30% του προστίμου?

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους παιδιά, αρχικά θα ήθελα να με συγχωρέσετε αν δημιουργώ θέμα σε λάθος ενότητα απλά λόγω του ότι μιλάμε για τον ίδιο νόμο αποφάσισα να απευθυνθώ εδώ

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεία σας γι' αυτό ας ξεκινήσω:

 

Έχω ένα αγροτεμάχιο εκτός ζώνης εκτός σχεδίου περί τα 5,5 στρέμματα έκτασης. Δυστυχώς η γεωργική υπηρεσία το χαρακτήρισε υψηλής παραγωγικότητας και δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα από θεμα δόμησης μέχρι που ψηφίστηκε ο εν θέματι νόμος. Ο νόμος μιλάει για απόσταση 200 μέτρα από επαρχιακή ή εθνική οδό. Επειδή εγώ βρίσκομαι στο όριο της απόστασης δεν μπορώ να κατοχυρώσω πρωτόκολο στη πολεοδομία γιατί δεν διευκρινίζει ο νόμος εάν η απόσταση μετριέται από το αγροτεμάχιο ή από το κτίριο. Στη πρώτη περίπτωση είμαι εντός 200 μέτρων ενώ στη δεύτερη εκτός, οπότε με έχουν σε στάση αναμονής μέχρι να εκδοθεί κάποια διευκρινιστική επί του νόμου από το υπουργείο.

Υπάρχει κάτι στη παρούσα φάση που να μου πείτε με βεβαιότητα για να προχωρήσω;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

οταν εχω καποια απορία για τους νομους των αυθαιρετων στελνω εμειλ στο  [email protected] κι αν δε ξερουν αυτοι το στελνουν στο υπεκα και απαντανε λιγο αργοτερα, παραδοξως βεβαια για τα ελληνικα δεδομενα.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι χρειαζεσαι "ακινητο" ..."γηπεδο"...εντος των 200 μ...

 

και δξ, βεβαια,  τι ακριβως διευκρινιστικη  ζητανε στην  ΥΔΟΜ

 

πλην ομως,

 

ο μηχανικος σου,που ασφαλώς ρωτησες,  τι σου ειπε???

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

 

@kamvan σημειώνα κατευθείαν το email που μου δίνεις αφού μπορεί να αποδειχθεί πολύ χρήσιμο, σ ευχαριστώ πολύ.

 

@dimitris GM αυτό που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι "γήπεδο" εντός της απόστασης εννοείς ότι αρκεί οποιαδήποτε απόσταση από κάποια κορυφή του αγροτεμαχίου; Ο μηχανικός μου απάντησε ότι περιμένει να βγει διευκρινιστική από το Υπουργείο για να αποσαφηνίζει( να αλλάξω μηχανικό; ). Προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω αν και κάτα πόσο κάτι τέτοιο δεν είναι ήδη αποσαφηνισμένο κάπου σε κάποιο νόμο γι' αυτό θέλησα να ρωτήσω στη κοινότητά σας, την οποία παρακολουθω αρκετό καιρό και μπορώ να πω πως μ' έχει βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

δεν  αντιλαμβανομαι, καθολου μα... καθόλου τι εννοεις "να αλλαξω μηχανικο" :mrgreen: :mrgreen:

 

στην ΥΔΟΜ του ειπαν του μηχανικού σου  οτι "περιμενουν διευκρινιστική"..

 

επομενως.... η ερωτησή σου ειναι περαν απο τα ορια της δικης μου...υπομονής...ή ανοχής

 

 τελος

 

 

[παρακληση να μεταφερθει στα "ιδιωτων"

 

ευχαριστω]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δεν  αντιλαμβανομαι, καθολου μα... καθόλου τι εννοεις "να αλλαξω μηχανικο" :mrgreen: :mrgreen:

 

στην ΥΔΟΜ του ειπαν του μηχανικού σου  οτι "περιμενουν διευκρινιστική"..

 

επομενως.... η ερωτησή σου ειναι περαν απο τα ορια της δικης μου...υπομονής...ή ανοχής

 

 τελος

 

 

[παρακληση να μεταφερθει στα "ιδιωτων"

 

ευχαριστω]

 

Με συγχωρείς αλλά δεν καταλαβαίνω το μήνυμα σου, τι έννοεις πέραν της υπομονής ή ανοχής και δεύτερον τι έννοεις τέλος; Ρώτησα κάτι εσφαλμένα;

Η απάντηση που έδωσες ανωτέρω περι γηπέδου προβλέπεται από κάπου;

Edited by dimitris8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να θέσω 2 ερωτήματα:

1) εκτος της λειτουργική τακτοποίηση του Ν. 3766 απαιτείται και νομιμοποιηση με το Ν. 4178 ή ειναι προαιρετικό?

2) στο Νομο 4178 δεν επιτρεπεται η νομιμοποιηση κτισματων επι εκτος σχεδιου οικοπεδων χωρις πρωτα να οριστεί καθετη ιδιοκτησια. Εαν αυτη δε δύναται να οριστει τοτε τα τακτοποιημενα με το Ν. 3766 καταλυματα θεωρούνται τακτοποιημένα τελικά ή όχι?

Edited by Nick_papad
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας!

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου εκδόθηκε οικοδομική άδεια για την ανέγερση οικίας. Η οικία κατασκευάστηκε όμως

μεγαλύτερη σε εμβαδό από ότι προέβλεπε η άδεια και το οικόπεδο πλέον είναι μικρότερο λόγω μεταγενέστερης

κατάτμησης. Σύμφωνα με το Παράρτημα Α - Διευκρινήσεις 1 (γ) θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

Άρα

1) Τακτοποιούμε όλο το κτίριο ως αυθαίρετο και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό

του προστίμου?

     ή

2) Τακτοποιούμε μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά που δεν καλύπτονται από την άδεια και για αυτά θεωρούμε

ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου?

 

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Εχω στείλει το ίδιο ερώτημα και στο [email protected]. Αν υπάρξει απάντηση θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.