Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Συνάδελφε εάν γνωρίζεις κάτι για το θέμα που ρωτάω απάντησε μου συγκεκριμένα. Ρωτάω με ποια νομοθεσία θα εξεταστεί και όχι τι είναι νόμιμο και τι παράνομο (θέλει μεγάλη κουβέντα). Εγώ στο κάτω κάτω δεν κάνω τακτοποιήσεις. Δεν ζήτησα γενικόλογες παρατηρήσεις και ευχολόγια για το τι θα έπρεπε να ισχύει. Υπάρχει εγκύκλιος που να προβλέπει εάν εξετάζεται με το ΠΔ 71/88 κάθε κτίσμα προς τακτοποίηση ή εξαρτάται από το έτος κατασκευής (όπως ίσχυε παλαιότερα στις νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων πριν τον 4014).

συγνώμη που δεν σου έδωσα ακριβώς αυτό που ζήτησες.

Νόμιζα ότι μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε. Λάθος μου.

Υπάρχει εγκύκλιος και μπορείς να πας στην πυροσβεστική της περιοχής σου να τη ζητήσεις.

(γιατί μου την έσπασες λίγο)

Βέβαια δεν λέει ακριβώς αυτό που θέλεις να μάθεις, το οποίο δεν κατάλαβα και γιατί το ρωτάς αφού δεν κάνεις τακτοποιήσεις.

(ξαναδιάβασε το μήνυμά σου και θα βρεις μία μικρή λεκτική μπερδεψούρα)

Με το μικρό μυαλό μου φαντάζομαι ότι εννοείς με ποιες διατάξεις ελέγχεται από την πυροσβεστική,

και κατά συνέπεια τι πρέπει να εφαρμόσεις για την μελέτη του πιστοποιητικού.

Πάντως σου λέω ότι υπάρχει κανονικά η διαφοροποίηση ανάλογα με το χρόνο κατασκευής / αλλαγής χρήσης (αφού μιλάμε για τακτοποιήσεις).

Αρκεί να προκύπτει από κάπου ο χρόνος κατασκευής / αλλαγής χρήσης.

Δεν πάνε όλα τα τακτοποιημένα ως νέα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ασφαλώς και δεν μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε. Πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και όχι να το παίζουμε ξερόλες και τιμητές και να τα "σπάμε" όπως λες του άλλου. Εγώ ούτε το έπαιξα έξυπνος ούτε  "ηθικός και άμεμπτος" (εν αντιθέση με τους άλλους κακούς συναδέλφους) ούτε αναφέρθηκα σε καμία παρανομία. Ακριβώς την νομιμότητα επιζητώ για το συμφέρον των πελατών μου. Δεν καταλαβαίνω εξάλλου τι εννοείς. Θα τα πάρεις από τον πελάτη σου για την τακτοποίηση χωρίς να εξετάσεις εάν μετά βγαίνει άδεια. Είναι αυτό ηθικό. Προφανώς όχι και, επομένως, ορθώς κάνω την έρευνά μου.

Και με το μικρό σου μυαλό, όπως λες, μάλλον λάθος κατάλαβες. Ούτε θέλω την βοήθεια σου για να βρω τις εγκυκλίους που αναφέρεσαι (και δεν μου τις δείνεις για να με ταλαιπωρήσεις) γιατί πολύ απλά τις έχω. Δεν εννοώ λοιπόν με ποιες διατάξεις ελέγχεται από την πυροσβεστική αλλά μιλάω για την παθητική που ζητάει η πολεοδομία να κατατεθεί, καθώς ο μηχανικός που κάνει τον έλεγχο ζητάει να γίνει η παθητική με το ΠΔ 71/88, αναξαρτήτου ημερομηνία κατασκευής ή αλλαγής χρήσης. Η εγκύκλιος που αναφέρεσαι (ΑΔΑ: Β4Ω9Ι-62Γ) αναφέρεται σε νέα κτίρια, χωρίς να αποσαφηνίζει τι γίνεται και ποια είναι τα παλαιά, ούτε εάν τακτοποιούνται τώρα θεωρούνται όλα νέα. Η αποσαφήνιση για την Παθητική θα έπρεπε να έχει γίναι από την Δ.Ο.Κ.Κ. και όχι από το Αρχηγείο του Πυροσβεστικού σώματος. Μια τέτοια εγκύκλιο ζητάω.

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν φέρθηκα απρεπώς, δεν το είχα σκοπό. Ούτε επιθυμώ να συνεχίσω αυτήν την αντιπαράθεση. Υπάρχουν εξάλλου και άλλοι συνάδελφοι οι οποίοι εξυπηρετούν αλλήλους χωρίς να κρίνουν τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πρέπει να κάνουμε τακτοποιήσεις με υποσχέσεις για άδειες λειτουργίας που δεν μπορούν να βγουν. Και το έχω γράψει ν φορές γιατί αυτό το θέμα επαναλαμβάνεται.

Δεν κατάλαβα τα υπόλοιπα τα οποία λες αλλά δεν έχει και σημασία.

 

Μπορείς να μου πεις πως εμπλέκεται η πολεοδομία στην τακτοποίηση γιατί δεν το ξέρω;

Από που προκύπτει αυτό το πρόβλημα;

 

(υ.γ. Αν ξαναδιαβασεις τη συνομιλια θα δεις οτι δεν σε εκρινα. Απλά δεν μου άρεσε το στυλ, προσωπικά. Είναι θέμα γούστου. Αντιθετα εσυ με στολισες, νομιζω τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Ιάσονα το ξέρεις αυτό το θέμα με την πολεοδομία;

Πως εμπλέκεται με την τακτοποίηση;

Τόσο κουτός είμαι ρε γαμωτο; Τι έχω χάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ ειλικρινώς συγγνώμη αν σε ...νευρίασα!!!!

Αλλά καμμιά φορά τώρα στα γεράματα αναρωτιέμαι......

 

 

post-15892-0-54350900-1393605466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις για την πολεοδομία την παθητική και την τακτοποίηση ή θα μ' αφήσεις να ψήνομαι; Υπάρχει πλαίσιο που συναντιούνται αυτά τα 3;

(καλά πολύ σέξυ. Τα κορίτσια να μην ακούν)

 

(τουλάχιστον πες ποιος είναι ο γραμματέας και ποιος ο φαρισαίος. Εγώ γουστάρω γραμματέας. Ακόμα πιο σέξυ)

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί λέει για τακτοποίηση;

ΟΚ. Εγώ δεν κατάλαβα και ζητώ συγνώμη.

(επειδή οι νομιμοποιήσεις που έκανα δεν ήταν τέτοιου τύπου,

και δεν ξέρω τι ζητάνε σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν είναι υποχρεωτικό να πας με τα σημερινά ισχύοντα;

Εμένα αυτά μου ζητησανε και από τη μεταφορών και από την πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.