Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δυστυχώς η κάτοψη δεν είναι εγκεκριμένη και η ανασύσταση φαντάζει ως η μόνη λύση. Βέβαια άντε τώρα να πείσεις όλους τους ιδιοκτήτες να προβούν σε ανασύσταση μετά από 30 χρόνια...

 

ΥΓ. Η έως τώρα δουλειά έγινε υπέρ πίστεως και πατρίδος ... είπαμε δεν είμαστε ούτε γιατροί ούτε δικηγόροι ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΓ. Η συμβολαιογράφος που θα κάνει το συμβόλαιο μεταβίβασης είπε ότι υπολογίζει τα καθαρά μέτρα με την πράξη: 83*0.9=73.80 τμ.

 

Μπράβο στη συμβολαιογράφο!!!! Της αξίζει κι ένα ακόμα πτυχίο του Πολυτεχνείου!!!! Εύγε!!! Όταν με πονέσει το δόντι μου σ' αυτή θα πάω για "επισκευή"!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη συμβολαιογράφο!!!! Της αξίζει κι ένα ακόμα πτυχίο του Πολυτεχνείου!!!! Εύγε!!! Όταν με πονέσει το δόντι μου σ' αυτή θα πάω για "επισκευή"!!!

κι εγω για τα εσωψυχα μου...

Link to comment
Share on other sites

 ε σε (υπερυψωμένο) ισόγειο διαμέρισμα, που δεν υπήρχαν εξώστες. Κατασκευάστηκαν. 

Θα δίνατε βεβαίωση? Να τον πάρω σαν ΥΔ: δεν είναι, ΥΚ: δεν είναι,

αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, ξέρω εγώ, χρήση είναι το μπαλκόνι, τι χρήση, μπαλκόνι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό!

Το σκέφτομαι. Επειδή ο 4178 αυτολεξεί αναφέρει: "μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της δόμησης ... και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια" σκέφτομαι τα εξής:

ΥΔ, δεν είναι

ΥΚ, δεν είναι

Υ ύψους δεν είναι

Κοινόκτητος ο χώρος κοινόκτητος είναι

Πως λοιπόν αφού εγώ δεν εξετάζω κοινόκτητους κοινόχρηστους χώρους να μην δώσω βεβαίωση για "αλλαγή χρήσης" που έχει γίνει σε αυτούς?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

 

Έχω προς έκδοση βεβαίωση νομιμότητας σε διαμέρισμα με ΟΑ το 78. Υπάρχει και η κάτοψη στην οποία όμως κάτοψη δεν υπάρχουν διαστάσεις παρά μόνο η ένδειξη του μικτού εμβαδού του διαμερίσματος (82 τμ).

 

Ο φάκελος της αδείας προφανώς έχει εξαφανιστεί από την πολεοδομία, στο συμβόλαιο αγοράς το 83 δεν αναφέρει καθαρά μέτρα, στη ΔΕΗ δηλώνονται 63 τμ και στο Ε9 δηλώνονται 73τμ. 

 

Δεδομένου ότι 1. Αν πάω με το κλιμακόμετρο να κάνω δουλειά χιλιοστό χιλιοστό, θα χάσω 15 ώρες μιας και το διαμέρισμα είναι παράγωνο. 

                        2. Τα σχέδια είναι αμφίβολο αν ανταποκρίνονται σε πραγματικές διαστάσεις αφού έχω πετύχει και στο παρελθόν διάφορες αποκλίσεις.

                        3. Και κυρίως δεν έχω κάποιο επίσημο χαρτί που να βεβαιώνει τα καθαρά μέτρα.

 

Τί προτείνετε; 

 

ΥΓ. Η συμβολαιογράφος που θα κάνει το συμβόλαιο μεταβίβασης είπε ότι υπολογίζει τα καθαρά μέτρα με την πράξη: 83*0.9=73.80 τμ.

 

Aν εχεις στα χερια σου την εγκεκριμενη κατοψη της πολεοδομιας, μετρας το διαμερισμα και αν οι μετρησεις σου επαληθευουν την κατοψη σου( με το κλιμακομετρο μπορεις να εχεις διαστασεις στην κατοψη) δινεις την βεβαιωση. Δεν εχεις υποχρεωση στην βεβαιωση να γραψεις τα καθαρα μετρα του ακινητου, οσο και αν χτυπιεται η συμβολαιογραφος

 

 

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις στα χερια σου την εγκεκριμενη κατοψη της πολεοδομιας, μετρας το διαμερισμα και αν οι μετρησεις σου επαληθευουν την κατοψη σου( με το κλιμακομετρο μπορεις να εχεις διαστασεις στην κατοψη) δινεις την βεβαιωση. Δεν εχεις υποχρεωση στην βεβαιωση να γραψεις τα καθαρα μετρα του ακινητου, οσο και αν χτυπιεται η συμβολαιογραφος

 

 

 

 

Χμμμ για να είμαι ειλικρινής δεν το ήξερα, αλλά θεωρούσα αυτονόητο να αναφέρεις τα μέτρα :/ Παρόλα αυτά όπως προανέφερα δεν είναι εγκεκριμένη η κάτοψη οπότε το αφήνω. Ευχαριστώ για το info.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.