Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εχω παντελώς αυθαίρετη κατοικία (χωρίς Ο.Α.), την οποία τέμνει το όριο οικισμού(<2000κατοίκων), δηλαδή η μισή είναι εντός οικισμού και η μισή εκτός οικισμού... πώς θα την δηλώνατε εσείς?? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαίωση σε προ 55 ?!

 

Κάνουμε ότι και στον 4014..."ανήκει σε μία από τις εξαιρέσεις του...κ.τ.λ.". Σωστά ?

 

Όμως...πως ξέρουμε ότι στο κτίριο δεν έγιναν αυθαιρεσίες π.χ. το 1960 ή το 1980 ? 

 

Αν δεν υπάρχει οικ. άδεια και δεν ξέρουμε πως ήταν αυτό το κτίριο ?

 

Χρειάζεται βεβαίωση νομίμου περιγράμματος από πολεοδομία ? 

Link to comment
Share on other sites

Σου αρέσει να ρισκάρεις ε;

 

βιβερε...περικολοζαμεντε... :smile:

 

υγ

 

στην επομενη  εγκυκλιο που θα  διευκρινιζει την   ...διευκρινηση...

 

τι   [πάλι...]  θα  χρειαστει   να ξανακανει..???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ....

 

Ή βεβαίωση νομίμου περιγράμματος (ΒΝΠ) για προ 55...υπάρχει ? Την δίνουν οι ΥΔΟΜ ?! 

 

Μήπως αυτό που λέμε ΒΝΠ είναι απλά άδεια νομιμοποίησης ? Εγώ ρώτησα σε ΥΔΟΜ και μου είπανε ότι δεν δίνουν ΒΝΠ.

 

Γενικά κάποιος που έχει ένα προ 55 χωρίς άδεια....μήπως αξίζει να κάνει έναν 4178 για να αποκτήσει έναν νομιμοποιητικό τίτλο ώστε όποτε θέλει να πάει π.χ. βεβαίωση μεταβίβασης ? Η ΒΝΠ φαίνεται πολύπλοκη διαδικασία και πιο ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα nik

Στα πολύ χρήσιμα που παρέθεσε ο Δημήτρης να προσθέσω ότι πολλές φορές συμφέρει να υπαχθεί ως προ 75.

Αν προσπαθήσεις να βρεις στοιχεία (στη περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι άλλο) για προ 55 για να είσαι σίγουρος, θα ξεκινήσεις από αεροφωτογραφία.

Άρα, θα αναζητήσεις μια αερ/φια του 1945 ίσως και μεταγενέστερη αν υπάρχει για να εντοπιστεί το κτίσμα.

Οι παλιές αερ/φιες όμως είναι κλίμακας 1:42.000 .Σε μια μεγέθυνση 4.5 φορές θα βγει κοντά στην 1:10.000. Το σπίτι θα φαίνεται σαν κεφάλι καρφίτσας, συνεπώς πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Άρα, θα σκεφτείς φωτοερμηνεία με ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος.

Επόμενη λύση, αερ/φια του 73 ή 74 ή 75 ότι υπάρχει. Αυτές συνήθως έχουν μεγαλύτερη κλίμακα (όχι πάντα) και ίσως μπορείς να εντοπίσεις εκεί το κτίσμα. 

Έτσι πως είναι "στημένος" ο νόμος είναι σαν να σε οδηγεί σε ρύθμιση και για τα προ 55. Διότι, αν προβείς σε πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος (εν ακόμη δίνεται από τις ΥΔΟΜ) η επιβάρυνση για τον πελάτη θα είναι μεγάλη, οπότε ο τελευταίος θα θελήσει ρύθμιση να ξεμπερδεύει. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος συναδελφος να μου πει, για επέμβαση σε όψη, μπορω να τακτοποιησω χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών?

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η πιστ/ση προ του 1955

αλλά κάπως "μασημένα"

 

Υπάρχει η από 4-3-2013

απάντηση του Καλαφάτη στην ερώτηση 6918/8-2-2013

(κάπου την είχα βρει από το Γραφείο κοιν/κού Ελέγχου σε ανάρτηση δεν θυμάμαι)

 

υ.γ http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/7989987.pdf

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.