Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Το σκέφτομαι. Επειδή ο 4178 αυτολεξεί αναφέρει: "μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της δόμησης ... και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια" σκέφτομαι τα εξής:

ΥΔ, δεν είναι

ΥΚ, δεν είναι

Υ ύψους δεν είναι

Κοινόκτητος ο χώρος κοινόκτητος είναι

Πως λοιπόν αφού εγώ δεν εξετάζω κοινόκτητους κοινόχρηστους χώρους να μην δώσω βεβαίωση για "αλλαγή χρήσης" που έχει γίνει σε αυτούς?

 

Κανείς καμιά απάντηση για το #598?

 

 

Επίσης συμπληρώνω ότι το θέμα είναι η βεβαίωση Ιάσονα, οπότε γιατί να μην την δώσω?

Κατ' εμένα είναι καθαρά εγκατάσταση αυθαίρετης χρήσης σε σε σε κοινόκτητους  χώρους (αν μπορώ να θεωρήσω τον αέρα της εγκεκριμμένης πρασιάς σαν κοινόκτητο!) οπότε κατα τα άλλα δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα μα κανένα. 

Γιατί οχι λοιπόν, γιατί να μην την δώσω????

Φιλικά 

'Αρτσε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θα εδινα τετοια βεβαιωση,αλλο αν θελω να κανω υπαγωγη κ αλλο η βεβαιωση,μη τρελλαθουμε κιολας.

αλλα ποιο τυπο βεβαιωσης? την 3.1αιι  πιστευω

Επισης αν οι εξωστες ηταν πανω απο  ΚΧ (δρομο κλπ)  χωρις ΥΔ ,σε αυτη τη περιπτωση δινουμε?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

την 3.1.αii..!

 

Ομως το 3.3. nikos antonakas αναφέρει οτι "στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία υπάρχουν κατασκευές  ή χρήσεις του παρόντος Νόμου (4178) εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της ο.α. ή της άδειας  δόμησης γίνεται, ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ψιλοασχετο..ποιες ειδικοτητες μηχανικων μπορουν να δωσουν βεβαιωση ειτε προκειται για κτισμα ειτε για αδομητο;

Link to comment
Share on other sites

την 3.1.αii..!

 

Ομως το 3.3. nikos antonakas αναφέρει οτι "στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία υπάρχουν κατασκευές  ή χρήσεις του παρόντος Νόμου (4178) εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της ο.α. ή της άδειας  δόμησης γίνεται, ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών...

Σωστα αλλα τοτε το 3 1αιι δεν συμβαδιζει με το 3.3....η πασχουν τα ελληνικα μου?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αλλα τοτε το 3 1αιι δεν συμβαδιζει με το 3.3....η πασχουν τα ελληνικα μου?

το 3.1αιι θα επρεπε να λεει για να συμφωνει με το 3.3 <<δεν εχουν εκτελεστει αυθαιρετες κατασκευες κ δεν εχουν εγκατασταθει χρησεις χωρις αδεια>>η μηπως το 3.3 εννοει οτι δινουμε βεβαιωση μεν αλλα αποτυπωνουμε κ κοινοποιουμε τυχον αυθαιρεσιες που δεν επηρεαζουν την δομηση την καλυψη κ το υψος της ιδιοκησιας.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Εχω την εξής περίπτωση που θέλω να δώσω βεβαίωση.

Η μονοκατοικία τακτοποιημένη με 3843 και 4014 από άλλον συνάδελφο.

Εκανα αυτοψία και είναι όλα εντάξει και ρυθμισμένα, πληρωμένα τα πάντα.

 

Πως δίνω βεβαίωση ?

Οπως με τον 4014, με μηδεν παντού ?

Με τα σχέδια των τακτοποιήσεων που ζητά η συμβολαιογράφος και ο πελάτης τα έχει χωρίς λογότυπα ΥΠΕΚΑ κλπ έχω κάποιο πρόβλημα?

Ο πελάτης δεν θέλει να πάει στον αρχικό μηχανικό για προσωπικούς λόγους.

 

Τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Αυτό είναι ένα ζήτημα σοβαρό και το έχουμε επισημάνει από την αρχή.

 

Τι γίνεται τώρα;

 

Γιατί δε μπορείς, λένε, να δώσεις βεβαίωση αν δεν περάσει πρώτα του 4014 από τον 4178.

 

Πως θα γίνει όμως οταν τα στοιχεία είναι στο συρτάρι άλλου μηχανικού;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα ότι θα το κάνω με την λογική του 4014.

Αίτηση στον 4178 και έκδοση βεβαίωσης.

Δεν με υποχρεώνει να μεταφερω δήλωση του 4014 στον 4178.

Η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη.

post-2272-0-69987900-1381738837_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.