Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Στο δια ταύτα !!! τι θα αποφασίσεις ? Θα δώσεις βεβαίωση, σαν νομίμως υφιστάμενο ή θα βρεις με το ζόρι καμία κατ3 να το δηλώσεις έτσι ώστε να αναφέρεις και την περίπτωση σηκώματος του δαπέδου του ?

 

Δεν του βγάζεις μια άδεια νομιμοποίησης να τελειώνεις ???

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ.3  δεν μπαινει. 

Σκεφτομαι να το βαλω στον αναλυτικο που θα κανω και για μια αλλη αυθαιρεσια που εχει και να περιγραψω στην τεχνικη μου εκθεση τι ακριβως εχει γινει υποστηριζοντας οτι δεν προκειται για Υ.Υ. αλλα για μη τηρηση σταθμης δαπεδου υπογειου με επακολουθη "παραβαση υψους", η οποια ομως δεν ειναι προς οφελος της οριζοντιας ιδιοκτησιας μου (αφου το καθαρο υψος μειωθηκε).

 

Αν θελει ο πελατης να βγει αδεια νομιμοποιησης, αυτο θα ειναι extra αμοιβη.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε τακτοποίηση σ ενα υπόγειο καταστήματος οπου εχουν φτιαξει κουζινα , wc  ενα γραφειο και τον υπόλοιπο χωρο τον εχουν 'ανοιχτό".Σε ολο το υπογειο εχει εγκατασταθει θερμανση, κλιματισμος, φωτισμος, αερισμος.Ο χώροςδεν μπορεί να πάρει βεβαιωση κυριας χρήσης γιατι ειναι εντελώς θαμένος και δεν τηρούνται οι προδιαγραφες φυσικου φωτισμού- αερισμου.Στο υπόγειο δεν κατεβαινουν πελάτες.Θεωρώ οτι πρέπει να τακτοποιηθει ολος ο χώρος ο οποίος εχει μηχανολογική υποστήριξη χώρου κύριας χρησης(δηλαδή όλο).Υπάρχει η αποψη να τακτοποιησω κουζινα γραφειο wc και τον υπόλοιπο χωρο να μην τον υπολογισω...

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω πουθενα και εχω μπερδευτει πολυ.

Εστω οτι η επιτρεπομενη καλυψη μου ειναι 100μ2.
Πραγματοποιουμενη 120μ2.
Εχω υπερβαση καλυψης (και δομησης) στο ισογειο 20μ2.
Στον οροφο το ιχνος του κτιριου ειναι ιδιο, και εκει εχω παλι υπερβαση δομησης 20μ2.

Η ερωτηση ειναι, εχω και στον οροφο υπερβαση καλυψης?
Αν ναι, ποσες φορες θα πληρωθει πια αυτη η καλυψη?

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν το νομίζω....

Δεν ειναι μπερδεμα?

Εχει ξανασυζητηθει αυτο?

Μου φαινεται αδικο να χρεωνεται η καλυψη σε καθε οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αδικίας.

η υπέρβαση κάλυψης σε έναν όροφο (πχ στον ισόγειο που λες) και η ένταξη του στον 4178, δεν έδωσε στο οικόπεδο νόμιμή κάλυψη αυτό που είχε + την υπέρβαση. Οπότε ο άνω όροφος είναι πάλι σε υπέρβαση κάλυψης.

Δηλαδή αν γκρέμιζε την υπερβαση κάλυψης του ισογείου ο Α δεν θα είχε υπέρβαση?

ή άλλη παραλλαγή, με άλλον ιδιοκτήτη το ισόγειο με την υπέρβαση κάλυψης στο ισόγειο που το δήλωσε, ο ιδιοκτήτης του Α ορόφου δεν θα πληρώσει υπέρβαση κάλυψης.

 

Άδικο ήταν που έκανε τις υπερβάσεις του και τώρα πληρώνει κάποιο ποσό (το οποίο στατιστικά είναι σαφέστατα λιγότερο αν το είχε πληρώσει στην άδεια, στα μέτρα γης, στο ΙΚΑ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ,ΥΚ σε κάθε όροφο.Έχω διαβάσει τις αντίστοιχες απόψεις περί ΥΚ μία φορά στο ισόγειο,με τις οποίες διαφωνώ κάθετα.Τι σκεπτικό μου είναι ίδιο με του didonis,δε χρειάζεται να προσθέσω τπτ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.