Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

ΟΚ, αλλά είναι δυνατόν να υπαχθείς στις διατάξεις του 4178 με κατασκευές μετά από 7/11 ;

Όχι , δεν γίνεται. Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω εφόσον οι αυθαιρεσίες δεν αυξάνουν τον όγκο της οικοδομής , μπορεί να συνεχίσει την κατασκευή και του δεύτερου κτιρίου με άδεια απο την υπηρεσία δόμησης ? Οι αυθαιρεσίες αυτές έχουν πληρωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες ότι έχεις υπέρβαση δόμησης έχοντας χτίσει κάτω από εξώστη !!!

 

Pavlos33 είσαι σίγουρος ότι αυτά ισχύουν σε οικοδομές με άδεια σε ισχύ ;

Link to comment
Share on other sites

και στο ν. 4014 το ίδιο ίσχυε. Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Η άδεια δόθηκε για να υλοποιηθούν οι εγκεκριμένες μελέτες. Οι αυθαίρετες εργασίες (πέρα από τους νόμους ρύθμισης αυθαιρέτων) είναι ένας σοβαρός λόγος διακοπής οικοδομικών εργασιών. 

Λογικό λοιπόν είναι η ΥΔΟΜ να εγκρίνει την συνέχιση-αποπεράτωση εργασιών με την προϋπόθεσή ότι έχουν ρυθμιστεί οι αυθαίρετοι χώροι και σύμφωνα με το άρθρο 25 που παρέθεσα.

Για να δεις το σκεπτικό ανέτρεξε στην εγκ 1/12 και 7/12 που ίσχυαν για το ν. 4014.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

και στο ν. 4014 το ίδιο ίσχυε. Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Η άδεια δόθηκε για να υλοποιηθούν οι εγκεκριμένες μελέτες. Οι αυθαίρετες εργασίες (πέρα από τους νόμους ρύθμισης αυθαιρέτων) είναι ένας σοβαρός λόγος διακοπής οικοδομικών εργασιών. 

Λογικό λοιπόν είναι η ΥΔΟΜ να εγκρίνει την συνέχιση-αποπεράτωση εργασιών με την προϋπόθεσή ότι έχουν ρυθμιστεί οι αυθαίρετοι χώροι και σύμφωνα με το άρθρο 25 που παρέθεσα.

Για να δεις το σκεπτικό ανέτρεξε στην εγκ 1/12 και 7/12 που ίσχυαν για το ν. 4014.

 Pavlo ,  μπορεί νομίζεις η ΥΔΟΜ να σου αφαιρέσει τα τετραγωνικά που έχει τακτοποίηση , απο αυτά που σου υπολείπονται για να τελειώσει η κατασκευή με την ισχύουσα οικοδομική άδεια ? Στην εν λόγω άδεια έχουν εξαντληθεί τα τετραγωνικά δόμησης .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η ΥΔΟΜ θέλει να δει τους αυθαίρετους χώρους οι οποίοι ρυθμίστηκαν και να δώσει συνέχιση εργασιών για αποπεράτωση των νόμιμων χώρων . Νομίζω ότι αυτό αφορά η διατύπωση να μην υπάρξει αύξηση όγκου. Με απλά λόγια να αποπερατώσεις με βάση τα εγκεκριμένα.

Αυτό που αναφέρεις μπορεί σαν σκέψη να έχει  λογική, αλλά αν σου αφαιρέσει τα τετραγωνικά τότε αποδομείται όλο το σκεπτικό τόσο της ρύθμισης όσο και της αποπεράτωσης. Δηλαδή η ΥΔΟΜ τι θα μπορούσε να πει;

" ότι ας πρόσεχες ιδιοκτήτη που ρύθμισες τους αυθαίρετους χώρους, αλλά εγώ δε σου δίνω συνέχιση εργασιών για το γιαπί που είναι σύμφωνο με τις εγκεκριμένες μελέτες;"

Εκτιμώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η ΥΔΟΜ θέλει να δει τους αυθαίρετους χώρους οι οποίοι ρυθμίστηκαν και να δώσει συνέχιση εργασιών για αποπεράτωση των νόμιμων χώρων . Νομίζω ότι αυτό αφορά η διατύπωση να μην υπάρξει αύξηση όγκου. Με απλά λόγια να αποπερατώσεις με βάση τα εγκεκριμένα.

Αυτό που αναφέρεις μπορεί σαν σκέψη να έχει  λογική, αλλά αν σου αφαιρέσει τα τετραγωνικά τότε αποδομείται όλο το σκεπτικό τόσο της ρύθμισης όσο και της αποπεράτωσης. Δηλαδή η ΥΔΟΜ τι θα μπορούσε να πει;

" ότι ας πρόσεχες ιδιοκτήτη που ρύθμισες τους αυθαίρετους χώρους, αλλά εγώ δε σου δίνω συνέχιση εργασιών για το γιαπί που είναι σύμφωνο με τις εγκεκριμένες μελέτες;"

Εκτιμώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ έτσι πιστεύω  οτι είναι , αλλά ίσως δεν ειναι κάπου ξεκάθαρο αυτο. Δηλαδή μπορεί κάποιος να το ερμηνεύσει αλλιώς ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παίδες Υ.Κ. βάζουμε σε ότι είναι επιπλέον της οικοδομικής άδειας ή σε ότι είναι πέραν του επιτρεπομένου με βάση την δικαιούμενη κάλυψη (Π.Κ.*Εμβαδόν)?

 

Στον 4014 το είχαμε λήξει τουλάχιστον αυτό

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παίδες Υ.Κ. βάζουμε σε ότι είναι επιπλέον της οικοδομικής άδειας ή σε ότι είναι πέραν του επιτρεπομένου με βάση την δικαιούμενη κάλυψη (Π.Κ.*Εμβαδόν)?

 

Στον 4014 το είχαμε λήξει τουλάχιστον αυτό

 

Αρθρο 18 παρ 2.

 

και Εγκύκλιος 4 (33)

 

Στον νόμο και στην εγκύκλιο ξεκαθαρίζει ότι συγκρίνουμε με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης της περιοχής είναι δεν είναι άρτιο το γήπεδο. 

 

Αλλά στην εγκύκλιο, πιο κάτω, κάνει συγκρίσεις με την υφιστάμενη οικοδομή, τι να πω ? ...

Link to comment
Share on other sites

εχω αυθαιρετη ισογεια αποθηκη. στο οικοπεδο υπαρχει 2οροφη κατοικια χωρις αυθαιρεσια

βαζω ΥΔ με μειωτικο (<50μ2)

η επιτρεπομενη καλυψη ειναι 300μ2 και η πραγματοποιουμενη στην οα ειναι 120

ΥΚ εχω για την αποθηκη?

διαβαζοντας το παραρτημα '...συγκρινεται με την επιτρεπομενη απο τους ορους δομησης, καλυψη που ισχυει ...'

λεω οτι δεν εχω, σωστα?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.