Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας

 

Σε οικοδ.  άδεια δεν υπήρχε απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα ,ούτε σκάλα πρός το δώμα και η επιφάνειά της είχε συμπεριληφθή για προσαύξηση της δόμησης του υποκειμένου ορόφου. Στην πράξη κατασκευάστηκε απόληξη και σκάλα.

Για ένταξη στο Ν4178 μπορώ  να υπολογίσω:

α)με αναλυτικό την απόληξη  (εγκ. 4) και την κατασκευή της σκάλας  ?

β) το α +ΥΔΚΧ για τα μ2 προσαύξησης δόμησης του υποκειμένου ορόφου που προέβλεπε η άδεια?

γ)κάτι άλλο?

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο το α θα εκανα,καθως ο υποκειμενος χωρος ειχε ηδη προσμετρηθει στη δομηση

 

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως άλλαξε και η διαμερισμάτωση του διαμερίσματος ή όχι ?

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε η διαμερισμάτωση . Ο χωρος του κλιμακοστασίου  παραμένει ο ίδιος. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι με την κατασκευή απόληξης και σκάλας έχω υπέρβαση δόμησης στον όροφο, αφού δεν μπορώ να έχω την προσαύξηση, και  μήπως η  υπέρβαση αυτή  με υποχρεώσει να δηλώσω την σημερινή απόληξη ως ΥΔΚΧ και ΥΥ (για όσα μ2  προσαύξησης δόμησης του υποκειμένου ορόφου που προέβλεπε η άδεια).. Να σημειωθεί ότι η σημερινή απόληξη έγινε μικρότερη από την επιφάνεια προσαύξησης της δόμησης (περίγραμμα κλιμακοστασίου).

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε η διαμερισμάτωση . Ο χωρος του κλιμακοστασίου  παραμένει ο ίδιος. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι με την κατασκευή απόληξης και σκάλας έχω υπέρβαση δόμησης στον όροφο, αφού δεν μπορώ να έχω την προσαύξηση, και  μήπως η  υπέρβαση αυτή  με υποχρεώσει να δηλώσω την σημερινή απόληξη ως ΥΔΚΧ και ΥΥ (για όσα μ2  προσαύξησης δόμησης του υποκειμένου ορόφου που προέβλεπε η άδεια).. Να σημειωθεί ότι η σημερινή απόληξη έγινε μικρότερη από την επιφάνεια προσαύξησης της δόμησης (περίγραμμα κλιμακοστασίου).

 

Ξεκάθαρα η αυθαίρετη κατασκευή απόληξης υπολογίζεται με αναλυτικό.

 

ΥΔΚΧ με ΥΥ στην απόληξη  θα βάλεις μόνο στην περίπτωση που  εξυπηρετεί την πρόσβαση σε χώρο του ορόφου,δλδ αν δίπλα στην απόληξη έχεις πχ και ενα λεβητοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε τριοροφη οικοδομη στην αποληξη κλιμακοστασιου  εχω διαφορα απο τα σχεδια αδειας, προσθηκης επιφανειας(2,40 τ.μ.) και υπερβασης υψους 60εκ.(3,00 μ πργμ.απο 2,40μ επιτρεπ.).Η χρηση παραμενει ιδια δηλαδη δεν εχει δημιουργηθει καποιος χωρος.

Η ερμηνεια της εγκυκλιου 4 σχετικα με την αποληξη κλιμακοστασιου οτι παει με αναλυτικο νομιζω οτι αφορα κατασκευες που εχουν τα χαρακτηριστικά της αποληξης ως προς τη χρηση αλλα και ως προς το    2,40μ.πανω απο το μεγιστο υψος της οικοδομης.

Ετσι αποφασισα να περασω την υπερβση υψους της αποληξης ΥΥ(>20%)  με τα τ.μ. στο κουτακι των μειωμενου συντελεστη και τσεκαρισμενο  το χωρις υπερβαση (μονο το υψος)και τα επιπλεον 2,40τ.μ σαν ΥΔΒΧ και ΥΥ. 

Υπαρχουν καποιες αλλες ερμηνείες κατα τη γνωμη σας?   

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

 

Ετσι αποφασισα να περασω την υπερβση υψους της αποληξης ΥΥ(>20%)  με τα τ.μ. στο κουτακι των μειωμενου συντελεστη και τσεκαρισμενο  το χωρις υπερβαση (μονο το υψος)και τα επιπλεον 2,40τ.μ σαν ΥΔΒΧ και ΥΥ. 

Υπαρχουν καποιες αλλες ερμηνείες κατα τη γνωμη σας?   

 

Θεωρώ την προσέγγιση σου πιο ασφαλή από τον αναλυτικό.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα;

 

Έχω αποθήκη σε δώμα με άδεια η οποία μετατράπηκε σε γκαρσονιέρα και επεκτάθηκε κατα 20 τετραγωνικά πριν το 1983(κατηγορία 2). Η αποκλειστική χρήση του δώματος μέσα στην οποία έγινε η επέκταση φαίνεται στη σύσταση και ανταποκρίνεται στα δικαιώματα του ιδιοκτήτη στο δώμα με ένα πρόβλημα όμως. Αργότερα και πάντα πριν το 1983 έγινε αναθεώρηση της άδειας χωρίς ταυτόχρονα να ενημερωθεί η σύσταση για την αλλαγή αυτή με αποτέλεσμα ένα μέρος της επιφάνειας της κατασκευασμένης ιδιοκτησίας να καλύπτεται μόνο από το δομημένο μέρος της παλιάς άδειας και της σύστασης και όχι από την επιφάνεια της αποκλειστικής χρήσης που προκύπτει από την καινούρια άδεια.

Τα σχέδια της αναθεώρησης τα είχε ο πελάτης αλλά δεν απαιτούνται λόγω κατηγορίας 2. Εγώ μπορώ να δείξω την κάτοψη της σύστασης, αφού προβλέπεται από τον 4178, και να υπολογίσω την υπέρβαση κανονικά με βάση την αναθεωρημένη άδεια;

Νομικά τι έχει περισσότερη ισχύ ως προς τα δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης του ιδιοκτήτη στο δώμα; Η κάτοψη της σύστασης, η οποία όμως δεν ενημερώθηκε, ή η κάτοψη της αναθεωρημένης άδειας.

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν είχα και την άποψη του νομικού του forum.  

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω...  το τμημα των 20 τ.μ. ενταχθηκε στην αναθεωρηση? και δεν ενημερωθηκε η συσταση?

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εντάχθηκε. Είναι αυθαίρετο προς νομιμοποίηση όπως και η αλλαγή χρήσης της αποθήκης σε διαμέρισμα. Στην αναθεώρηση απλά μετατοπίσθηκε η θέση της αποθήκης 4 μέτρα πιο μπροστά.

Κολλάω μόνο στο θέμα της αποκλειστικής χρήσης.

Είμαι καλυμμένος με το σχέδιο και το συμβόλαιο της αρχικής σύστασης (αφού είναι και κατηγορία 2) ώς προς τους άλλους ιδιοκτήτες και τα δικαιώματα του πελάτη μου στο δώμα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.