Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου αυτό είναί ένά από τα μεγάλα κενά του νόμου.

Κανονικά, τα αυθαίρετα ικανά για ρύθμιση είναί αυτά τα οποία δεν βρίσκονται στο άρθρο 2 . Πουθενά δεν ελέγχουμε τις διατάξέις του κτιριοδομικου για να ρυθμίσουμε ,μόνο για να νομιμοποιησουμε.

 

Άποψη μου είναι ότι μπορεί να το ρυθμίσει χωρίς κανένα φόβο άλλά αν ή υπόθεση πάει δικαστικά από τους συνιδιοκτήτες θα χάσει πανηγυρικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρει συναίνεση πρώτα για να τακτοποιήσει το κλιμακοστάσιο γιατί δεν έχει φυσικό αερισμό(παράβαση κτιριοδομικού) και μετά να τακτοποιήσει τη βεράντα του.

Ή να τα κάνει και τα δύο μαζί πάντα, εννοείται, με συναίνεση.

Όπως το περιγράφεις-επειδή η υπόθεση μυρίζει μπαρούτι,  αλλά και γιατί το κλείσιμο του παραθύρου (αντικατάσταση με σταθερά υαλότουβλα αν κατάλαβα καλά) έχει  επηρεάσει την όψη της οικοδομής και ως κοινόκτητη κατασκευή, αυτή θα έπρεπε να ρυθμιστεί από την πλειοψηφία. Ίσως σε αυτό να βρουν πάτημα για να ακυρώσουν την υπαγωγή. 

Κατά την γνώμη μου αυτό είναι ένα από τα μεγάλα κενά του νόμου.

Κανονικά, τα αυθαίρετα ικανά για ρύθμιση είναι αυτά τα οποία δεν βρίσκονται στο άρθρο 2 . Πουθενά δεν ελέγχουμε τις διατάξεις του κτιριοδομικου για να ρυθμίσουμε ,μόνο για να νομιμοποιησουμε.

 

Άποψη μου είναι ότι μπορεί να το ρυθμίσει χωρίς κανένα φόβο αλλά αν ή υπόθεση πάει δικαστικά από τους συνιδιοκτήτες θα χάσει πανηγυρικά !!!

Συμφωνώ ότι ως ένα βασικό επιχείρημα από τους ενάγοντες θα τεθεί το θέμα υγιεινής λόγω έλλειψης αερισμού και περιορισμένου φωτισμού εντός του κλιμακοστασίου. Αλλά για να εκπέσει η υπαγωγή το πιθανότερο θα είναι ο δικηγόρος να χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα  τη συναίνεση η οποία δεν ελήφθη από τον ιδιοκτήτη της αυθαίρετης κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Θα ενημερωσω την πελάτισσα και ας αποφασισει η ιδια , αν και επειδη ειναι συναδελφος που δεν ασχολειται  με το επαγγελμα , ηθελε να ειναι 100% σιγουρη οτι επιτρεπετε πριν προχωρησει σε τακτοποιηση της βεραντας με το παραθυρο του κλιμακοστασιου.

Μια ακομα ερωτηση:

στο ιδιο διαμερισμα υπαρχουν  αλλες δυο βεραντες οι οποιες εχουν μετατραπει σε Κ.Χ. και δεν εχουν  προβλημα ωστε να νομ/θουν (ενημερωτικα: ολες οι βεραντες ειναι στην πισω οψη του κτιριου που βλεπει στον ακαλυπτο). Μπορει να προχωρησει στη νομ/ση μονο αυτων αφηνοντας την τριτη βεραντα με το παραθυρο του κλιμ/σιου απ' εξω? Ή ετσι θα ηταν ασκοπη η νομ/ση αφου μελλοντικα παλι δεν θα μπορουσε να μεταβιβάσει το διαμ/σμα στα τεκνα της?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω μια απορία σχετικά με μια αυθαιρετη επέκταση απόληξης κλιμ/σιου.

Στην αδεια φαίνεται η απόληξη 15 τμ (η οποια δεν έχει μετρησει ως δόμηση , ως απόληξη που είναι).

Στην πράξη , εγινε 25 τμ η απόληξη. Θα τακτοποιήσω τα 10 τμ επιπλέον ως Υπέρβαση Δόμησης ή όλα τα 25 τμ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα επιπλέον 10 τ.μ εξυπηρετούν το κλίμακοστάσιο μέσω ενός μεγαλύτερου πλατύσκαλου ή μεγαλύτερης επιφάνειας σκάλας ή έχει μετατραπεί σε αποθήκη ή δωμάτιο κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σιγουρα πρεπει να εχει ερωτηθει ξανα,

Σε ταρατσα εχει χτιστει παρανομη κατοικια, διπλα ακριβως στη νομιμη αποληξη του κλιμακοστασιου (δωμα).

Η παρανομη κατοικια συνδεεται με το υποκειμενο διαμερισμα με εσωτερικη σκαλα.

Το δωμα συνεχιζει να εξυπηρετει  την υπολοιπη ταρατσα που μενει ελευθερη.

Ο πελατης μου εχει το διακιωμα υψουν.

Η αδεια του κτηριου ειναι του 1973

 

Η επιφανεια του δωματος θα προσμετρηθει στον υπολογισμο προστιμου?

Νομιζω οτι με 4014 δε τη λαμβαναμε υποψιν

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη συνεχίζει να είναι νόμιμη και να εξυπηρετεί την κοινόχρηστη πρόσβαση στο δώμα του κτιρίου.

Κατά τη γνώμη η επιφάνεια της απόληξης δεν θα προσμετρήσει στην υπόλοιπη υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω μια απορία σχετικά με μια αυθαιρετη επέκταση απόληξης κλιμ/σιου.

Στην αδεια φαίνεται η απόληξη 15 τμ (η οποια δεν έχει μετρησει ως δόμηση , ως απόληξη που είναι).

Στην πράξη , εγινε 25 τμ η απόληξη. Θα τακτοποιήσω τα 10 τμ επιπλέον ως Υπέρβαση Δόμησης ή όλα τα 25 τμ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Όλα σαν ΥΔΚΧ και ΥΥ

 

Κανονικά είναι Υ.Δ. Χώρων με μειωτικό συντελεστή,

αφου εξυπηρετούν βοηθ. χρήση του κτηρίου για πρόσβαση στο δώμα, δυστυχ. όμως πρέπει να μπει Υ.Δ. ΚΧ.

(σύμφωνα με την Τροποποίηση του ΠΑραρτήματος μειωτικό παίρνουν μόνο ισόγειοι βοηθ. χώροι, πατάρια, σοφίτες, υπόγεια)

Θα εξαντλούσα και την περίπτωση της κατηγορίας 3 (αν είναι αποθήκη)

Υ.Υ. όχι, αφου παραμένει επέκταση της εγκεκριμ. απόληξης. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.