Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

καλημερα....

θα ηθελα να ρωτησω εχω σε διωροφη οικοδομη αυθαιρετη κατασκευη δωματος με υψος αυτου 2,20μ.....στο δωμα θα βαλω υπερβαση υψους;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ίσως είναι προφανής η απάντηση αλλά, θα ήθελα και μια δεύτερη άποψη.

Σε απόληξη κλιμακοστασίου που βρίσκεται στο κέντρο του κτιρίου (συνεχές σύστημα), υπάρχει κολλητά σε αυτήν αυθαίρετη αποθήκη, που έχει όμως απόσταση από το όμμορο κτίριο. Σωστά υπολογίζω και υπέρβαση απόστασης Δ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας σε αυτό :

Ο πελάτης μου διαθέτει τον γ΄ όροφο οικοδομής και έκανε αυθαίρετη επέκταση από πάνω, στο δώμα ενιαία με τη νόμιμη ιδιοκτησία του.το δώμα σύμφωνα με τη σύσταση οριζοντίου ανήκει εξ’αδιαιρέτου σ’αυτόν και στον αδερφό του (μοναδικοί ιδιοκτήτες της οικοδομής), αλλά η μόνη δίοδος στην ταράτσα είναι μέσω της ιδιοκτησίας του γ΄ορόφου. Στον 4014 είχα κάνει μια ενιαία δήλωση του πελάτη μου για την επέκταση στο δώμα (με τη γραπτή συναίνεση φυσικά του αδερφού του) μαζί με κάποιες άλλες αυθαιρεσίες στον νόμιμο γ΄όροφο, γιατί δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ανεξάρτητη ιδιοκτησία. έπρεπε να είχα κάνει 2 ξεχωριστές δηλώσεις;μια για το δώμα (που αποτελεί κοινόχρηστος χώρος) και μια για τις λοιπές αυθαιρεσίες του γ΄ορόφου; αν το αλλάξω τώρα με τη μεταφορά πως θα βγάλω τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης στο δώμα; να σημειωθεί ότι το πρόστιμο με τον 4014 έχει πληρωθεί από τον πελάτη.

Edited by stalitsa10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

ιδιοκτητης διαμερισματος  τελευταιου οροφου εκανε ξυλινο στεγαστρο με κεραμοσκεπη σε ενα κομματι του δωματος.

Στο υπολοιπο δωμα εγινε στεγη που δεν προβλεποταν στην οα.

Εχω τη συναινεση του 51% για το στεγαστρο

Η στεγη πρεπει να τακτοποιηθει? και αν ναι απο ποιον?

μπορω να το βαλω στην ιδια δηλωση φανταζομαι αφου εχω τη συναινεση

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα δεδομένα.

Συζητάμε για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε εσοχή, με αποκλειστική χρήση της πλάκας που είναι ακάλυπτη ή αναφερόμαστε σε διαμέρισμα στο δώμα της πολυκατοικίας, κολλητά ίσως με την απόληξη κλιμακοστασίου, το οποίο διαμέρισμα έχει αποκλειστική χρήση στο δώμα (ταράτσα) ?

Link to comment
Share on other sites

αναφερόμαστε σε διαμέρισμα στο δώμα της πολυκατοικίας, κολλητά ίσως με την απόληξη κλιμακοστασίου, το οποίο διαμέρισμα ΔΕΝ έχει αποκλειστική χρήση στο δώμα (ταράτσα) Εχω τη συναινεση

Η δε αποληξη ειχε στα σχεδια πορτα προς την ταρατσα που δεν εγινε

 

 

Η στεγη εγινε εξαρχης απο τον κατασκευαστη

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

2 κατασκευές σε κοινόχρηστο-κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής. Για το στέγαστρο ο φερόμενος ιδιοκτήτης είναι αυτός του διαμερίσματος. Έχοντας εξασφαλίσει τη συναίνεση μπορεί να προχωρήσει σε δήλωση.

Για τη σκεπή που αναφέρεις αν κατάλαβα σωστά έχει φτιαχτεί από τους ιδιοκτήτες της οικοδομής; Πάντως αν δεν είναι του πελάτη σου δεν θα το ρυθμίσει αυτός. Πρέπει να ρυθμιστεί με νέα δήλωση για αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο τμήμα της οικοδομής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Πρέπει να ρυθμιστεί με νέα δήλωση για αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο τμήμα της οικοδομής. 

γιατι δε μπορει να παει με το 11δi ?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.