Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση


Recommended Posts

Έχω περίπτωση διαμερίσματος που σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια έχει κλεισμένο ημιυπαίθριο, ο οποίος έχει τακτοποιηθεί με 3843. Στον ημιυπαίθριο αυτό έχει χτιστεί η κουζίνα, η οποία φαίνονταν αλλού στα σχέδια. Παίρνει βεβαίωση έτσι δεν είναι, αφού θεωρείτε διαρρύθμιση και όχι διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση διαμερίσματος που σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια έχει κλεισμένο ημιυπαίθριο, ο οποίος έχει τακτοποιηθεί με 3843. Στον ημιυπαίθριο αυτό έχει χτιστεί η κουζίνα, η οποία φαίνονταν αλλού στα σχέδια. Παίρνει βεβαίωση έτσι δεν είναι, αφού θεωρείτε διαρρύθμιση και όχι διαμερισμάτωση;

 

Έτσι όπως το θέτεις, εγώ θα έδινα κανονικά. Φυσικά θα χρησιμοποιήσεις αυτήν με το:

 

"Οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της
παρ. 2 του άρθρου 1 του Ν.4178/2013 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις απαγορεύσεις του άρθρου 2 του
Ν.4178/2013."
 
Και επίσης εγώ θα έκανα και μια αναφορά στην Τεχνική έκθεση για την τακτοποίηση με 3843, με αριθμούς κτλ κτλ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

 

ξέρει κάποιος συνάδελφος αν στην άδεια έχω 1 μπανάκι και τελικά κατασκευάστηκαν 2, δηλώνεται σαν διαμερισμάτωση? πρέπει να βάλω και έτος αυθαιρεσίας στη διαμερισμάτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση αυτό! Είναι αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση. Δεν απαιτείται δήλωση 4178. Εκδίδεται κανονικότατα βεβαίωση 4178.

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη μπάνιου έξω από το νόμιμο περίγραμμα? Τότε είναι υπέρβαση δόμησης (τουλάχιστον).

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.