Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κανει την ερωτηση: ''Την παραβιαση πλαγιων αποστασεων την εξεταζουμε με ΝΟΚ (δηλαδη δ) ή με ΓΟΚ (δηλαδη Δ) ?''

ρωτησα στο ΥΠΕΚΑ και μου απαντησαν κατα ΝΟΚ, δηλαδη με δ (οπως δηλαδη θα εκανα τον ελεγχο σχετικα με το αν μπορω να βγαλω οικοδομικα αδεια σημερα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλο αυθαιρετο το κτίριο επομένως απο τα 100τμ. τα 5τμ παραβιάζουν και το Δ ενώ τα υπόλοιπα 95 τμ όχι επομένως κάνω:

1) 1 ΦΚ με ΥΔ=5τμ. και ΥΚ=5τμ και Δ

2) 2 ΦΚ με ΥΔ=95τμ. και ΥΚ=95τμ χωρίς Δ

έτσι δεν είναι;

το εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δεν έχει τέτοιους συντελεστές. Άρα δεν τίθεται θέμα.

βάζεις τα τετραγωνικά στο κουτάκι και τέλος.

δεν υπάρχει παραβίαση Δ αφού δεν είχε Δ

 

nadgek, on 25 Sept 2014 - 13:38, said:snapback.png

την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κανει την ερωτηση: ''Την παραβιαση πλαγιων αποστασεων την εξεταζουμε με ΝΟΚ (δηλαδη δ) ή με ΓΟΚ (δηλαδη Δ) ?''

ρωτησα στο ΥΠΕΚΑ και μου απαντησαν κατα ΝΟΚ, δηλαδη με δ (οπως δηλαδη θα εκανα τον ελεγχο σχετικα με το αν μπορω να βγαλω οικοδομικα αδεια σημερα)

αν είναι έτσι τότε δεν ισχύει αυτό που μας είχαν πει ότι πάμε με ΓΟΚ, αφού δεν υπήρχε ΝΟΚ το 2011

επανέρχεται το ουσιαστικό ερώτημα "ποια είναι τα σημερινά ισχύοντα; " τι θέλει να πει ο ποιητής;

Αν πάμε με ΝΟΚ, τότε δεν πρέπει να βάζουμε υπέρβαση στα κλιμακοστάσια, αφού είναι εκτός ΣΔ, 

πρέπει να υπολογίζουμε την κάλυψη με 60% και όχι 70%, και πρέπει να ελέγχουμε και τη φύτευση.

Καλώς ή κακώς, η νομοθεσία των αυθαιρέτων δεν είναι στην πραγματικότητα πολεοδομική νομοθεσία.

Δεν μπορούμε να λειτουργούμε εντελώς σαν να βγάζαμε άδεια

 

ειδικά για τα Δ, το ζήτημα έχει δύο υποζητήματα κατά τη γνώμη μου.

1. κτίριο με άδεια η οποία προέβλεπε Δ.

Αν υπάρχει παραβίαση του Δ της αδείας πρέπει να μπει συντελεστής.

το μέγεθος της παραβίασης είναι πολύ απλό και είναι όσο εξέχει το κτίριο από την άδεια.

με τι θα το συγκρίνουμε για να υπολογίσουμε το συντελεστή είναι το μόνο πραγματικό ερώτημα.

γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να πάει με ΝΟΚ (δ κλπ) γιατί δεν έχει καμία λογική.

αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και περιπτώσεις που κατά ΝΟΚ κολλάμε, 

οπότε τι θα πούμε ότι δεν υπάρχει παραβίαση; αυτό το λύσαμε.

το πιο λογικό και πιο εύκολο θα ήταν να συγκρίνουμε με την άδεια,

αλλά δεν μπορούμε να το κάνουμε γιατί λέει με τα σημερινά ισχύοντα.

τα οποία πιστεύω ότι πρέπει να είναι ΓΟΚ (ας πούμε ΓΟΚ 2011 για να καταλαβαινόμαστε)

 

2. κτίριο με άδεια που δεν προέβλεπε Δ (δεν το είχε πουθενά σημειωμένο και υπολογισμένο)

εδώ μπλέκει το πράγμα, γιατί πρέπει να διερευνηθεί αν το "φούσκωμα" εμπίπτει σε κάποιο Δ με τα "σημερινά ισχύοντα"

για τα μεν λυόμενα με άδεια υπάρχει επιπλέον πρόβλημα,

αφού συνήθως τα οικόπεδα / γήπεδα είναι πολύ μικρά και δεν παίζει Δ / πλάγια απόσταση ούτε για πλάκα.

πρέπει να πάνε όλα μάξιμουμ για το σύνολο του εμβαδού.

αν έχει μπει και στο σχέδιο, έχουμε και το "παράδοξο" της παραβίασης του "νέου Δ" χωρίς υπέρβαση δόμησης

αφού το κτίριο είναι κανονικά στη θέση του και στον όγκο του, αλλά προέκυψαν "γραμμές" εκ των υστέρων.

και καλά το Δ, πες ότι κάπως παλεύεται. Το προκήπιο; κι εμείς εδώ έχουμε πολλές περιπτώσεις κτιρίων που βρέθηκαν στο προκήπιο με το σχέδιο

 

όπως και σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις στα αυθαίρετα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ότι μας φωτίσει!

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

 

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

το εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δεν έχει τέτοιους συντελεστές. Άρα δεν τίθεται θέμα.

βάζεις τα τετραγωνικά στο κουτάκι και τέλος.

δεν υπάρχει παραβίαση Δ αφού δεν είχε Δ

Έχει άδεια τα 100εχουν ΥΔ και ΥΚ

Link to comment
Share on other sites

Έχει άδεια τα 100εχουν ΥΔ και ΥΚ

σόρρυ αλλά κάπου έγραψες "ναι όλο αυθαίρετο το κτίριο ..." (23/09)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έχεις δίκαιο δεν εξέφρασα σωστά το ερώτημα μου. Επομένως κάνω μία ακόμη προσπάθεια:

όταν παραβιάζεται το Δ βάζω τα τμ στην ΥΔ και ΥΚ του αυθαίρετου τμήματος του κτιρίου  που είναι στο Δ ή όλου του αυθαίρετου κτιρίου;

Δηλ. ας υποθέσω ότι έχω ένα αυθαίρετο κτίριο (με οικοδομική άδεια) 100τμ (καθ'υπέρβαση της αδείας) και μόνο τα 5τμ παραβιάζουν το Δ στην ΥΔ και ΥΚ θα βάλω τα 100τμ ή τα 5τμ δηλαδή 

1) 1 ΦΚ με ΥΔ=5τμ. και ΥΚ=5τμ και Δ
2) 2 ΦΚ με ΥΔ=95τμ. και ΥΚ=95τμ χωρίς Δ
Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε καταλήξει ότι όταν έχουμε κτίσμα το όποιο σε σχέση με την οικοδομική άδεια έχει μόνο παράβαση δ τότε στο φύλλο καταγραφής βάζουμε και υπέρβαση δόμησης και κάλυψης παρολου που δεν υπάρχει συμφώνα με την άδεια? Στην περίπτωση μου σε οικοδομική άδεια δήξανε ενιαία δυο οικόπεδα τα οποία όμως άνηκαν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ενώ το κτίριο έχει κτιστεί κανονικά όπως στην οικοδομική άδεια αν το αποτυπώσω μόνο μέσα στο ‘δικό’ του οικόπεδο έχει πρόβλημα με τις πλάγιες αποστάσεις από το διπλανό οικόπεδο. Πιο περίπλοκο δεν μπορούσαν να το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε καταλήξει ότι όταν έχουμε κτίσμα το όποιο σε σχέση με την οικοδομική άδεια έχει μόνο παράβαση δ τότε στο φύλλο καταγραφής βάζουμε και υπέρβαση δόμησης και κάλυψης παρολου που δεν υπάρχει συμφώνα με την άδεια? Στην περίπτωση μου σε οικοδομική άδεια δήξανε ενιαία δυο οικόπεδα τα οποία όμως άνηκαν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ενώ το κτίριο έχει κτιστεί κανονικά όπως στην οικοδομική άδεια αν το αποτυπώσω μόνο μέσα στο ‘δικό’ του οικόπεδο έχει πρόβλημα με τις πλάγιες αποστάσεις από το διπλανό οικόπεδο. Πιο περίπλοκο δεν μπορούσαν να το κάνουν!

συγνώμη αλλά στην περίπτωση αυτή δεν φταίει ο Νόμος, 

ο οποίος έχει πρόβλεψη και για την πολύ ειδική αυτή περίπτωση: ΔΕΝ μπορεί να γίνει δήλωση! (αν το κτίριο πατάει και στα δύο)

Το πρόβλημά σου δεν είναι τα Δ, είναι πολύ πιο προταρχικό: ΔΕΝ έχεις ιδιοκτησία!

Εκτός αν αποφασίσουν να την κάνουν τη δήλωση μαζί. Νο πρόμπλεμ!

Αλλά ακόμα κι αν υποτεθεί ότι είχες ιδιοκτησία και μπορούσες να κάνεις δήλωση, (αν το κτίριο πατάει μόνο στο ένα)

ο Νόμος σου λέει ρητά ότι δεν μπορείς να θεωρήσεις ότι έχεις άδεια, αφού αυτή αφορά άλλο οικόπεδο,

το οποίο εξ όσων λες καταλαβαίνω ότι δεν υπήρξε ποτέ!

Άρα πάλι δεν έχει σχέση ο συντελεστής Δ αφού είναι όλο αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο πατάει μόνο στο ένα οικόπεδο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με το να την κάνουν μαζί τη δήλωση? Σαν εξ' αδιαιρέτου, γιατί επειδή είναι μάνα και κόρη δεν έχω πρόβλημα σε αυτό. Με αυτόν τον τρόπο θα δηλώσω το οικόπεδο σαν ένα ενιαίο οπότε δε θα έχω πρόβλημα και με τις πλάγιες αποστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο πατάει μόνο στο ένα οικόπεδο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με το να την κάνουν μαζί τη δήλωση? Σαν εξ' αδιαιρέτου, γιατί επειδή είναι μάνα και κόρη δεν έχω πρόβλημα σε αυτό. Με αυτόν τον τρόπο θα δηλώσω το οικόπεδο σαν ένα ενιαίο οπότε δε θα έχω πρόβλημα και με τις πλάγιες αποστάσεις?

αν η άδεια αφορούσε ένα οικόπεδο (τη συνένωση) που δεν υπήρξε ποτέ, (εφόσον μου λες ότι ακόμα αντιμετωπίζονται ως δύο οικόπεδα)

τότε είναι άκυρη.

αν η συνένωση ισχύει, τότε πρέπει να δεις πως διαμορφώνεται η συνιδιοκτησία και να γίνει μία δήλωση για το σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.