Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

σε εκτοςσχεδιου ακινητο

1.εγινε χωριςΟΑ προσθηκη σε νομιμως υφισταμενο κτιριο ,που βρισκεται(το νομιμο κτιριο)  επι του προσωπου του οικοπεδου.

Η αυθαιρετη προσθηκη παιρνει παραβαση Δ? η καλυπτεται απο το νομιμως υφισταμενο επι του προσωπου?με την λογικη οτι θα μπορουσα να κανω νομιμη προσθηκη στο υφισταμενο εντος των 15μ?

2.οταν 2 διαφορετικα αυθαιρετα κτισματα εντος του ως ανω ακινητου δεν εχουν την μεταξυ τους νομιμη αποσταση ,μπαινει κ για τα 2 κτιρια η παραβαση του Δ μεταξυ τους? η εφοσον βαζω τα τετραγωνικα του ενος κτιριου που το παραβιαζουν,το αλλο θεωρουμε πλεον οτι δεν το παραβιαζει?

 

εκτος σχεδιου μεταξυ ισογειων κτιριων ποιο ειναι το δ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

σε εκτοςσχεδιου ακινητο

1.εγινε χωριςΟΑ προσθηκη σε νομιμως υφισταμενο κτιριο ,που βρισκεται(το νομιμο κτιριο)  επι του προσωπου του οικοπεδου.

Η αυθαιρετη προσθηκη παιρνει παραβαση Δ? η καλυπτεται απο το νομιμως υφισταμενο επι του προσωπου?με την λογικη οτι θα μπορουσα να κανω νομιμη προσθηκη στο υφισταμενο εντος των 15μ?

 

νομίζω καλύπτεται από την οικοδομική του νομίμως υφιστάμενου, αφού για να κολλήσει μπροστά, προφανώς δεν έχει προκήπιο.

(εδώ δεν μιλάμε για Δ ή δ) αρκεί να μην εμπίπτει στο πλάγιο όριο (Δ ή δ)

ΟΜΩΣ, αφού είναι εκτός σχεδίου όπως λες,

1. πως κτίστηκε επί του προσώπου με άδεια;

2. τι δουλειά έχουν τα Δ και δ, αφού δεν υπάρχουν τέτοια στα εκτός σχεδίου;

 

2.οταν 2 διαφορετικα αυθαιρετα κτισματα εντος του ως ανω ακινητου δεν εχουν την μεταξυ τους νομιμη αποσταση ,μπαινει κ για τα 2 κτιρια η παραβαση του Δ μεταξυ τους? η εφοσον βαζω τα τετραγωνικα του ενος κτιριου που το παραβιαζουν,το αλλο θεωρουμε πλεον οτι δεν το παραβιαζει?

 

όπως είπε πολύ σωστά άλλος συνάδελφος (που δεν θυμάμαι τώρα δυστυχώς) και με ξεμπλοκάρισε κι εμένα,

δεν τίθεται θέμα "πλάγια απόστασης" όπως λέει ο νόμος, για τις περιπτώσεις "εσωτερικών" αποστάσεων κτιρίων εντός του ιδίου οικοπέδου.

άλλου τύπου είναι η παράβαση. Ποια ακριβώς θα πεις ότι είναι αυτή έχει μεγάλη σημασία για τα πρόστιμα. 

 

εκτος σχεδιου μεταξυ ισογειων κτιριων ποιο ειναι το δ?

 

γενικά είναι Δ. Νομίζω όμως ότι μπορεί να διαφοροποιείται από το οικείο ΦΕΚ της κάθε περιοχής (δεν είμαι σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

 

σε εκτοςσχεδιου ακινητο

1.εγινε χωριςΟΑ προσθηκη σε νομιμως υφισταμενο κτιριο ,που βρισκεται(το νομιμο κτιριο)  επι του προσωπου του οικοπεδου.

Η αυθαιρετη προσθηκη παιρνει παραβαση Δ? η καλυπτεται απο το νομιμως υφισταμενο επι του προσωπου?με την λογικη οτι θα μπορουσα να κανω νομιμη προσθηκη στο υφισταμενο εντος των 15μ?

 

νομίζω καλύπτεται από την οικοδομική του νομίμως υφιστάμενου, αφού για να κολλήσει μπροστά, προφανώς δεν έχει προκήπιο.

(εδώ δεν μιλάμε για Δ ή δ) αρκεί να μην εμπίπτει στο πλάγιο όριο (Δ ή δ)

ΟΜΩΣ, αφού είναι εκτός σχεδίου όπως λες,

1. πως κτίστηκε επί του προσώπου με άδεια; Υφισταμενο προ 55

2. τι δουλειά έχουν τα Δ και δ, αφού δεν υπάρχουν τέτοια στα εκτός σχεδίου;οταν γραφω Δ  (ετσιαναφερεται στα ΦΚ)   εννοω τα 15μ απο τα ορια η το προσωπο κ δ εννοω την αποσταση μεταξυ κτιριων

 

2.οταν 2 διαφορετικα αυθαιρετα κτισματα εντος του ως ανω ακινητου δεν εχουν την μεταξυ τους νομιμη αποσταση ,μπαινει κ για τα 2 κτιρια η παραβαση του Δ μεταξυ τους? η εφοσον βαζω τα τετραγωνικα του ενος κτιριου που το παραβιαζουν,το αλλο θεωρουμε πλεον οτι δεν το παραβιαζει?

 

όπως είπε πολύ σωστά άλλος συνάδελφος (που δεν θυμάμαι τώρα δυστυχώς) και με ξεμπλοκάρισε κι εμένα,

δεν τίθεται θέμα "πλάγια απόστασης" όπως λέει ο νόμος, για τις περιπτώσεις "εσωτερικών" αποστάσεων κτιρίων εντός του ιδίου οικοπέδου.

άλλου τύπου είναι η παράβαση. Ποια ακριβώς θα πεις ότι είναι αυτή έχει μεγάλη σημασία για τα πρόστιμα. Τα κτιρια (υπαρχουν 5) εχουν αποστασεις απο 2 εως 3μ  μεταξυ τουςΤι ειδους παραβαση ειναι?διοτι λεει στα ΦΚ παραβιαση πλαγιων αποστασεων αλλα στο κουτακι αναφερει <<παραβιαση των υποχρεωτικων αποστασεων Δ>>

 

εκτος σχεδιου μεταξυ ισογειων κτιριων ποιο ειναι το δ?

 

γενικά είναι Δ. Νομίζω όμως ότι μπορεί να διαφοροποιείται από το οικείο ΦΕΚ της κάθε περιοχής (δεν είμαι σίγουρος) Εχω την εντυπωση ειναι 3μ+0,10Η ποιο Η? το 7,50 μ η τα 4μ για ισογεια?

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 

 

σε εκτοςσχεδιου ακινητο

1.εγινε χωριςΟΑ προσθηκη σε νομιμως υφισταμενο κτιριο ,που βρισκεται(το νομιμο κτιριο)  επι του προσωπου του οικοπεδου.

Η αυθαιρετη προσθηκη παιρνει παραβαση Δ? η καλυπτεται απο το νομιμως υφισταμενο επι του προσωπου?με την λογικη οτι θα μπορουσα να κανω νομιμη προσθηκη στο υφισταμενο εντος των 15μ?

 

νομίζω καλύπτεται από την οικοδομική του νομίμως υφιστάμενου, αφού για να κολλήσει μπροστά, προφανώς δεν έχει προκήπιο.

(εδώ δεν μιλάμε για Δ ή δ) αρκεί να μην εμπίπτει στο πλάγιο όριο (Δ ή δ)

ΟΜΩΣ, αφού είναι εκτός σχεδίου όπως λες,

1. πως κτίστηκε επί του προσώπου με άδεια; Υφισταμενο προ 55

2. τι δουλειά έχουν τα Δ και δ, αφού δεν υπάρχουν τέτοια στα εκτός σχεδίου;οταν γραφω Δ  (ετσιαναφερεται στα ΦΚ)   εννοω τα 15μ απο τα ορια η το προσωπο κ δ εννοω την αποσταση μεταξυ κτιριων

 

άρα δεν τίθεται θέμα μη παραβίασης και σίγουρα έχεις συντελεστή προσαύξησης. ΔΕΝ καλύπτεται από το νομίμως υφιστάμενο, αφού αυτό δεν έχει οικοδομική γραμμή

 

2.οταν 2 διαφορετικα αυθαιρετα κτισματα εντος του ως ανω ακινητου δεν εχουν την μεταξυ τους νομιμη αποσταση ,μπαινει κ για τα 2 κτιρια η παραβαση του Δ μεταξυ τους? η εφοσον βαζω τα τετραγωνικα του ενος κτιριου που το παραβιαζουν,το αλλο θεωρουμε πλεον οτι δεν το παραβιαζει?

 

όπως είπε πολύ σωστά άλλος συνάδελφος (που δεν θυμάμαι τώρα δυστυχώς) και με ξεμπλοκάρισε κι εμένα,

δεν τίθεται θέμα "πλάγια απόστασης" όπως λέει ο νόμος, για τις περιπτώσεις "εσωτερικών" αποστάσεων κτιρίων εντός του ιδίου οικοπέδου.

άλλου τύπου είναι η παράβαση. Ποια ακριβώς θα πεις ότι είναι αυτή έχει μεγάλη σημασία για τα πρόστιμα. Τα κτιρια (υπαρχουν 5) εχουν αποστασεις απο 2 εως 3μ  μεταξυ τουςΤι ειδους παραβαση ειναι?διοτι λεει στα ΦΚ παραβιαση πλαγιων αποστασεων αλλα στο κουτακι αναφερει <<παραβιαση των υποχρεωτικων αποστασεων Δ>>

 

λέει λοιπόν ο συνάδελφος, και συμφωνώ, ότι δεν ασχολούμαστε με το κουτάκι, αφού δεν τίθεται θέμα αποστάσεων από τα όρια

 

εκτος σχεδιου μεταξυ ισογειων κτιριων ποιο ειναι το δ?

 

γενικά είναι Δ. Νομίζω όμως ότι μπορεί να διαφοροποιείται από το οικείο ΦΕΚ της κάθε περιοχής (δεν είμαι σίγουρος) Εχω την εντυπωση ειναι 3μ+0,10Η ποιο Η? το 7,50 μ η τα 4μ για ισογεια?

 

γι' αυτό θα πρέπει να διαβάσεις το οικείο άρθρο του ΝΟΚ δεν το θυμάμαι απ' έξω.

Πάντως για τα εντός σχεδίου εξαρτάται από την εξάντληση του συντελεστή. Έχει βγει και διευκρίνηση

 

 

 

αν η άδεια έλεγε 4 μ ή 3,75 και τώρα είναι μεταξύ 2 και 3 όλες οι αποστάσεις, μήπως έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα;

αν κάποιο από τα κτίρια δεν ακουμπάει το αρχικό περίγραμμα επί του γηπέδου, 

τότε μου φαίνεται για εντελώς αυθαίρετο το αντίστοιχο κτίριο.

Αλλιώς, δες μήπως συνδέονται με κάποιο στοιχείο που θα μπορούσε να θεωρηθεί υπέρβαση / δόμηση

οπότε και συνδέει τα κτίρια οπότε και δεν τίθεται θέμα απόστασης μεταξύ τους 

(δεν μπορώ να πω περισσότερα χωρίς να χαρακτηριστώ)

 

Πάντως, το τοπογραφικό της άδειας θα πρέπει να τα αναφέρει όλα τα προβλεπόμενα

Αν δεν υπάρχει άδεια και είναι όλα προ 55, κακώς ασχολείσαι με αποστάσεις κλπ

(μήπως δεν το έχω καταλάβει καλά; )

Link to comment
Share on other sites

δες το συνημμένο από το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου.

 

 

post-3447-0-16358200-1454003700.jpg

 

Συνάδελφε καλημέρα,

να ρωτήσω κάτι ακόμα;

έχω βάλει όπως είπες πως δεν υπαρχει ΟΑ τελικά, γιατί δεν έχουμε καμία τάυτιση θέσης της οικοδομής.

Στη νέα αυτή καταγραφή λοιπόν που μου υπέδειξες, με δεδομένο ότι υπάρχει όμως μία άδεια που έχει βγει για 50μ2 (το σημερινό σπίτι ειναι 85), θα καταγράψω τα 35 που απομένουν ή το σύνολο;

Ευχαριστώ πολύ

Edited by tsitsis
Link to comment
Share on other sites

Όλη η επιφάνεια (85 τμ) θα συμμετάσχει στον υπολογισμό προστίμου με την επιλογή "χωρίς Ο.Α".

 

Υ.Γ Συνάδελφε για οικονομία στο φόρουμ προσπάθησε να κάνεις μόνο τις απολύτως αναγκαίες παραθέσεις μηνυμάτων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω την παρακάτω περίπτωση. Κτίσμα με Ο.Α. εντός οικισμού έχει τοποθετηθεί σχετικά με αρκετή ακρίβεια, αλλά η μια του πλευρά που έπρεπε να ναι στο όριο είναι τοποθετημένη κατά 0,4μ πιο μέσα από το όριο, και μέσα σε αυτό το χώρο έχει γίνει το βροντάλ της στέγης. Στην τακτοποίηση που έκανα εκτός των άλλων παραβάσεων, τη συγκεκριμένη που περιέγραψα δεν την καταλόγισα σαν παραβίαση δ από το όριο, αλλά τη ζώνη των 0,4μ που απέχει το κτίριο από το όριο την έβαλα ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. Στην πολεοδομία που πήγα για να βγάλω άδεια αποπεράτωσης ο ελεκτής είχε ενστάση και μου πε πως γνώμη τους είναι ότι πρέπει να γίνει καταλογισμός της παραβίασης δ. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραβίαση Δ κατά (2.50-0,40)=2.10 μ και φυσικά άνω του 20%. Θα επαναφέρεις τη δήλωση  σε προγενέστερο στάδιο (βλ. ψηφιακά αιτήματα) ώστε να καταχωρήσεις την παραβίαση Δ.

Η αντιμετώπιση σου δεν βγάζει νόημα, αφού αναφέρεις ότι καταχώρησες ως Υ.Κ και Υ.Δ το κενό που προέκυψε από το όριο ως την εσφαλμένη θέση ανέγερσης του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.