Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Δεν χρειάζεται για τις βεβαιώσεις, ούτε ΤΜΣΕΔΕ, ΦΕΜ ούτε αμοιβές. Κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με την αμοιβή σου, και μετά κόβεις ΑΠΥ..

Για βεβαιωση απαιτειται συμφωνητικο?

 

Αποδεικτικό αμοιβής εγώ πάντως ανεβάζω μόνο την ΑΠΥ που κόβω.

 

 

Από πότε απαιτείται να εισάγουμε στο σύστημα το καταθετήριο στην ΕΤΕ;;;;

 

 

Έτσι όπως το εκλαμβάνω εγώ προσωπικά, τα συγκεκριμένα πεδία αναφέρονται σε έγγραφα που σχετίζονται με την αμοιβή του μηχανικού, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο να ανέβει αντίγραφο της απόδειξης.

 

Με βάση ότι και η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει πλέον καταργηθεί, ανεβάζουμε την εισφορά υπέρ τσμεδε/εμπ στο αντίστοιχο πεδίο.

για να κανουμε 1 επαναληψη

1.για τακτοποιηση απαιτειται καταθεση στην ΕΤΕ?

2.απαιτειται ανεβασμα ΦΕΜ?

Γενικη ερωτηση ,εφοσον δεν απαιτειται καταθεση αμοιβης ,γιατι εχουν βγαλει διαφορες ανακοινωσεις για διευκολυνση καταθεσης αμοιβων λογω των καπιταλ κοντρολ,οπως επισης κ το παρακατω εγγραφο?

Γιατι οι πολεοδομιες μας ζηταν αμοιβοχαρτο-καταθεση κατα την εκδοση ΟΑ?

δδδδ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω κάνει κοινή δήλωση στο 4178 για δύο ακίνητα καθένα από τα οποία ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Άρα δύο ιδιοκτήτες. Στο ΤΕΕ έχω βάλει ένα έργο ενώ τους ιδιοκτήτες τους έχω δηλώσει σαν ΣΥΝιδιοκτήτες απλά χαριν ευκολίας. Το θέμα είναι:

1)κάνω 2 συμφωνητικά και κόβω 2 αποδείξεις?

2)κάνω ένα συμφωνητικό με τον έναν ιδιοκτήτη και κόβω μόνο σε αυτόν απόδειξη, αφού έχει πάρει εξουσιοδότηση από τον άλλον ιδιοκτήτη

3) κάνω ένα συμφωνητικό όπου υπογράφουν και οι δύο και μετά πως το εισάγω στην κατάσταση συμφωνητικών? σε ποιόν κόβω απόδειξη

Τι από τα τρία προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάνει κοινή δήλωση στο 4178 για δύο ακίνητα καθένα από τα οποία ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Άρα δύο ιδιοκτήτες. Στο ΤΕΕ έχω βάλει ένα έργο ενώ τους ιδιοκτήτες τους έχω δηλώσει σαν ΣΥΝιδιοκτήτες απλά χαριν ευκολίας. Το θέμα είναι:

1)κάνω 2 συμφωνητικά και κόβω 2 αποδείξεις?

2)κάνω ένα συμφωνητικό με τον έναν ιδιοκτήτη και κόβω μόνο σε αυτόν απόδειξη, αφού έχει πάρει εξουσιοδότηση από τον άλλον ιδιοκτήτη

3) κάνω ένα συμφωνητικό όπου υπογράφουν και οι δύο και μετά πως το εισάγω στην κατάσταση συμφωνητικών? σε ποιόν κόβω απόδειξη

Τι από τα τρία προτείνετε?

κάνεις δεύτερη δήλωση για το άσχετο ακίνητο και λύνονται όλα τα προβλήματα.

(πως το σκέφτηκες να κάνεις μία δήλωση για δύο ακίνητα δύο ιδιοκτητών;

έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ή ούτε καν; )

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς υπάρχει λόγος που το έκανα...κι επίσης ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ. Οπότε αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο παρακαλώ ας μου δώσει τα φώτα του!

Link to comment
Share on other sites

O νόμος στο άρθρο 11 δίνει την δυνατότητα να γίνει μία κοινή δήλωση ανά οικόπεδο ή γήπεδο, σε περίπτωση που έχεις κάνει μία κοινή δώληση για ξεχωριστά οικόπεδα/γήπεδα δεν νομίζω ότι ειναι σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.