Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Έτσι νομίζω. Αν έβγαζες οικοδομική άδεια π.χ. υπήρχε περίπτωση να πας στα φορολογικά και να πεις...."Α, το τοπογραφικό το έκανε κάποιος άλλος πέρυσι και το βρήκα και μου έκανε και το έβαλα, δεν πληρώνω αμοιβή τοπογραφικού".

 

Δηλαδή θα ανεβάσεις το τοπογραφικό κάποιου τρίτου στο σύστημα του ΤΕΕ ? Και οι αυθαίρετες κατασκευές που φαίνονται ? Και το πινακάκι που θα λέει ότι το τοπγραφικό αφορά σε τακτοποίηση αυθαιρέτου της Α/Α 33333 δήλωσης δεν θα το έχει ?

 

Ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θα απαντήσω πολύ απλά.. δεν σε υποχρεώνει κανείς να δηλώσεις αμοιβή μηχανικού για το τοπογραφικό. Αλλά ακόμα κι αν θες να το δηλώσεις, τι σενοιάζει, αφού το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης.

Edited by Psykoman
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του μηχανικού που έκανε το τοπογραφικό.

Διαφορετικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Επιπροσθέτως μπορεί και μόνος του να έχει ήδη βγάλει αμοιβή γι' αυτό από το ΤΕΕ και να έχει πληρώσει τις εισφορές (μάλλον απίθανο).

Αν ναι σου δίνει τα αντίστοιχα παραστατικά και τα χρησιμοποιείς.

Αν όχι γίνονται τώρα, ή τα φτιάχνει αυτός, ή στη συνολική αμοιβή που θα βγάλεις.

Σε διαφορετική περίπτωση φτιάχνεις άλλο τοπογραφικό (αν φυσικά σε πληρώσει ο ιδιοκτήτης γι' αυτό).

Link to comment
Share on other sites

+ σε αυτά που είπε ο Ιάσονας, πως το σύστημα δεν σου επιτρέπει να ανεβάσεις τοπογραφικό αν δεν υπάρχει στην ομάδα μελέτης ΑΤΜ ή ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο σύστημα αμοιβών και στο σύστημα αυθαιρέτων βάζω ΜΟΝΟ την προσωπική μου αμοιβή. Επίσης, στο σύστημα αυθαιρέτων βάζω και τον τοπογράφο, ώστε να μπορώ να ανεβάσω το τοπογραφικό. Ο τοπογράφος, κάνει το τοπογραφικό για τον πελάτη μου και (θεωρητικά) εμένα μου το δίνει ο πελάτης μου έτοιμο, όπως εξάλλου το αναφέρω και στο συμφωνητικό μας.

 

Ο συνάδερφος τοπογράφος οφείλει να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες που αυτός κρίνει απαραίτητες.

 

ΕΓΩ δεν έχω καμία σχέση, από τη στιγμή που το τοπογραφικό που μου φέρνει ο πελάτης είναι "ιδανικό" και "μου κάνει".

 

ΥΓ: Άποψή μου... :)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον architect-duth

αυτα εκανα στον 4014, οπου προσθετα στα σχολια τον τοπογραφο κλπ. Αυτο θα κανω κ τωρα αν χρειαστει

Απο τη στιγμη που ο τοπογραφος εκανε το τοπογραφικο, το υπεγραψε και προφανως πληρωθηκε για αυτο, εννοειται οτι θα το χρησιμοποιησω.

(θα του τηλεφωνησω βεβαιως ωστε να το γνωριζει). Με τις κρατησεις τι εκανε ειναι δικο του θεμα κ δε με αφορα.

Αν ηταν αλλιως θα επρεπε να αναγραφεται στο πινακακι οτι το τοπογραφικο εγινε για την ταδε χρηση κ δε μπορει να χρησιμοποιηθει αλλου... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως ο συνεργάτης σου τοπογράφος να σου δώσει το παραστατικό πληρωμής του ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο ΟΓΑ επί της νόμιμης αμοιβής του τοπογραφικού που έκανε για να τα ανεβάσεις στο σύστημα των δηλώσεων ως απαραίτητα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.