Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

1) Οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου, εντός σχεδίου, με Ο.Α., με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε ΚΧ πριν του 1975 που σύμφωνα με άρθρο 9 μπαίνει στην Κατηγορία 1 ζητάει Αποτύπωση κατόψεων.

-1α) Αν σχεδιάσω πάνω στην κάτοψη της Ο.Α. τη νέα χρήση της ιδιοκτησίας χρειάζεται να δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών η αποτύπωση?

- 1β) Αν φτιάξω δική μου κάτοψη χρειάζεται να δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών η αποτύπωση?

 

2) Οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου, εντός σχεδίου, χωρίς Ο.Α., με  χρήση Κύρια πριν του 1975 που σύμφωνα με άρθρο 9 μπαίνει στην Κατηγορία 1 ζητάει Αποτύπωση κατόψεων.

-2α)Αν φτιάξω την κάτοψη μόνος μου πρέπει να την δηλώσω στο σύστημα αμοιβών?

-2β) Μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάτοψη με την οποία έγινε η σύσταση της Ο.Ι. . Και αν ναι τότε πρέπει να δηλωθεί στο σύστημα? 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Ιάσονα! Τώρα πρέπει να εντοπίσω πως βγαίνει ο Προϋπολογισμός για την αποτύπωση ώστε να τον περάσω στο σύστημα..

 

 

στη καρτέλα "χώροι" θα έχεις δυο κύριες εργασίες. Η μία θα αφορά εργασίες του ν. 4178 και η δεύτερη θα αφορά κατοικία ανάλογα τα τετραγωνικά που θα έχεις. Στο κενό κελί θα συμπληρώσεις τα τετραγωνικά που έχεις να αποτυπώσεις. Θα σου βγάλει ένα συμβατικό προυπολογισμό.

Στη συνέχεια θα πας στη καρτέλα "κύριες εργασίες" και θα προσθέσεις τις επιλογές "αποτύπωση" και αρχιτεκτονικά. Μετά θα πας στη δεύτερη καρτέλα "επεξεργασία εργασιών" και θα βάλεις τον προυπολογισμό στο αντίστοιχο πεδίο. Θα δεις ότι στο pdf που βγάζει τις αμοιβές θα έχει ξεχωριστά τις νόμιμες αμοιβές για τις εργασίες της ρύθμισης και για την αποτύπωση.

To σχόλιο του Pavlos33 το παίρνουμε σαν Ευαγγέλιο δηλαδή για τον Νόμιμη Αμοιβή της Αποτύπωσης?!!

Δηλαδή:

 

1. Για τον υπολογισμό του προϋπολογισμού πάμε στο "Χώροι" -> κατοικία ανάλογα με τα τετραγωνικά -> συμπληρώνω όλα τα τ.μ. της ιδιοκτησίας (ή μόνο όσα τακτοποιώ?)-> βγαίνει προϋπολογισμός

 

2. Παίρνω τον προϋπολογισμό και τον βάζω στις "κύριες εργασίες" -> "αποτύπωση" και τον βάζω στο κενό κελί.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως 

και το σύστημα αμοιβών 

και το σύστημα ΤΕΕ

ΕΙΝΑΙ απαράδεκτα 

 

Ενώ και στα 2 συστήματα έπρεπε να υπάρχει ΜΙΑ ΚΑΙ μόνο οδηγία σε pdf 

(η οποία να ενημερώνεται ανά το χρόνο μεταβολών των προγραμμάτων -

όπως αντίστοιχα γίνεται με το διαρκή ενημερωτικό κώδικα)

 

σήμερα υπάρχουν τουλάχιστον 5-6-7 οδηγίες χωρίς ημερομηνίες οι περισσότερες 

με αποτέλεσμα:

Να χρειάζεται κάποιος να διαβάζει ΟΛΑ αυτά (δεν ξέρω και εγώ πόσες σελίδες..)

και στο τέλος να μην γνωρίζει 

τι ισχύει και πότε!! γίνεται 

 

Παρόλα αυτά δεν βλέπω όμως και κάποια διαμαρτία από σας 

δηλ τα μέλη του (είτε νέα είτε παλιά)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Όντως ποιο είναι το αρχείο των τελευταίων οδηγιών? Θυμάμαι κι εγώ όταν τα διάβαζα πως είχα μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε ΚΑΝΑ απλώς "....χορεύουμε στο ρυθμό που παίζουν τα όργανα", διότι αν κινηθούμε διαφορετικά κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε γραφικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ και φίλτατε ΙΑΣΟΝΑ

 

Είναι επίσης απαράδεκτο και μπορώ να πω και αδιανόητο

να αφήνετε  μια κατάσταση να διαιωνίζεται με αυτόν τον τρόπο

 

Ενώ για το ΤΕΕ ήταν απλούστατο να αναρτήσει τις οδηγίες

(κατά  κάποιο  πιο χρηστικό τρόπο για τα μέλη του) 

τα αφήνει   να ψάχνονται και να ταλαιπωρούνται 

μέσα σε 130-180-220   ακατανόητες σελίδες

 

αντί των 15-30-45 

 

Τι να σας πω ρε παίδες..Μπράβο στην ανοχή σας!!!

Λες και δεν πληρώνετε/αι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα αυτή είναι η δουλειά μας! (καλό ε; )

αλλιώς θα την έκαναν όλοι. Άσε που θα χάνονταν η ομορφιά και η αγωνία του μαζοχισμού που οπωσδήποτε μας χαρακτηρίζει όλους.

ΔΕΝ θέλουμε ευκολίες κλπ ιστορίες για γατάκια και παπάκια.

Προτιμούμε να ανήκουμε σε αυτή την ιδιόμορφη κάστα ανθρώπων που ταλαιπωρούνται, παρά να είμαστε κανονικοί άνθρωποι

(οι πιο παλιοί θα με καταλάβουν περισσότερο νομίζω. Οι πιο νέοι απλώς θα εκνευριστούν περισσότερο φοβάμαι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει αμοιβή για ρύθμιση αυθαιρέτου. Την έχω πάει σε τελική υπαγωγή  και δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή. Διαπίστωσα ότι έχω κάνει κάποιο λάθος στον υπολογισμό της αμοιβής. Δεν έχω πληρώσει κρατήσεις. Τι κάνω τώρα:

1) Βγάζω ΝΕΑ ΑΜΟΙΒΗ αγνοώντας την παλιά, άλλωστε ποιος θα την δει;

2) Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σε ενδιάμεση υπαγωγή; αν θυμάμαι καλά από τις οδηγίες του τεε ΟΧΙ

3) Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.