Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Καλή χρονιά και απο εμένα! Να ήμαστε ολοί καλά και με πολύ κουράγιο γιατί θα το χρειαστούμε.

Θα ήθελα την βοήθεια σας, διότι δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.

Θέλω να βγάλω αμοιβές και δεν μπορώ να βρω ποιά είναι η κατάλληλη εργασία για τον 4178. Βρισκω στους ''χωρους'' για το 4014, αλλά πουθενά για τον 4178. Μήπως ακολουθώ λάθος διαδρομή? και δεν μπορώ να προχωρήσω να κάνω υπαγωγή αν δεν έχω το α/α απο τις αμοιβές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλή χρονιά συνάδελφε με υγεία και ότι επιθυμείς.

 

Κοίταξε τι γίνεται. Ανοίγοντας νέο έργο και πηγαίνοντας αρχικά στις κύριες εργασίες (κάνεις χρήση του εικονιδίου με το μολυβάκι) επιλέγεις μελέτη και εργασίες για ρυθμίσεις ν.4014/11&ν.4178/013 βάζοντας και τις ημέρες απασχόλησης. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Πηγαίνοντας στην καρτέλα χώροι σε περιμένει μια έκπληξη, διότι δεν υπάρχει επιλογή για ν. 4178 αλλά μόνο για ν. 4014. Εσύ θα επιλέξεις ρυθμίσεις ν. 4014/11.

Στη συνέχεια όταν θα κλικάρεις στο Pdf για να βγει η εντολή πληρωμής θα διαπιστώσεις ότι στο τελικό κείμενο-πίνακα νομίμων αμοιβών υπάρχει ο τίτλος "εργασίες για ρυθμίσεις ν. 4178&ν.4014".

Είναι κάτι το οποίο οφείλεται στο ΤΕΕ που δεν έχει αναβαθμίσει σωστά την εφαρμογή των αμοιβών. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά η εισφορά ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνουμε βάσει νόμιμης υπολογίζεται βάσει μόνο της εργασιας ν.4178 ή ΚΑΙ της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών;

 

Προσωπικά, αποτύπωση αρχιτεκτονικών δεν υπολόγιζα ποτέ για την εισφορά...

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, ναι.

Αν είχες και τοπογραφικό θα άθροιζες και τη νόμιμη αμοιβή του και βάσει της συνολικής νόμιμης θα προέκυπτε το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ . Έχει αναφερθεί ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα προς κατάργησή μέσα στο 2014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.οταν κανουμε τοπογραφικο για ιδιωτη δεν πληρωνουμε φεμ,σωστα?

2.φεμ πληρωνουμε κ σε ποσα αμοιβης κατω των  300ε,οταν ειναι προκαταβολη για τον 4178?

3.στις ΑΠΥπεριγραφουμε κ τις εργασιες για τις οποιες κοπηκαν?

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ  δηλ ΔΕΝ

2. ΝΑΙ  (ο λογιστης μου ελεγε δεν θελει κατω απο 300ε αμοιβη,τι μ@@)

3. ΝΑΙ

Ευχαριστω Φαεθων

τωρα το φεμ πληρωνεται τραπεζα ξερει κανεις?κ ποση προθεσμια εχει?15 μερες απο την ΑΠΥ?για αποδειξη 250ε τον Οκτ να πληρωθει εκπροθεσμα κ με τι προσαυξηση η να το αγνοησω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω  ,ειδα κ για την μ@@@α του λογιστη για τα 300ε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.