Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

1.σε ΑΠΥ   ΜΑΡΤΙΟΥ13 πχ  αν πληρωσω ΦΕΜ σημερα  ,στην ηλεκτρονικη του υποβολη πιοος υπολογιζει την προσαυξηση?συμφερει να το πληρωσω η το κανω γαργαρα?ποιες οι συνεπειες?


2.ο λογιστης μου λεει οτι αν πληρωθει σημερα κ αφορα ΑΠΥ του 13  μπορει να το βαλει στους προκαταβλητεους του 13,ισχυει αυτο?


3.μηπως πρεπει να πληρωνεται ΦΕΜ πλεον ακομα κ για εργασιες προς ιδωτες μιας κ το προστιμο ειναι 1000ε σε


4Τελικα οι συναλλαγες με ιδωτες περνανε τραπεζα απο 500 ε η 1500ε  κ η καταθεση αμοιβης για ρυθμιση πχ για 499ε  πρεπει να 


παει τραπεζα?


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις αμοιβες για τις ρυμισεις σταβλικων εγκαταστασεων  κατα Α23   τις περναμε απο το συστημα αμοιβων?Εχει <<κλεισει>> κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Τις αμοιβες για τις ρυμισεις σταβλικων εγκαταστασεων  κατα Α23   τις περναμε απο το συστημα αμοιβων?Εχει <<κλεισει>> κανεις??

υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος να μην τις περνάμε όπως και όλες τις υπόλοιπες του 4178;

(δεν κάνω τον έξυπνο, απλά ρωτάω γιατί πρόκειται να κάνω κάτι μαντριά τον άλλο μήνα) 

Link to comment
Share on other sites

 

1.σε ΑΠΥ   ΜΑΡΤΙΟΥ13 πχ  αν πληρωσω ΦΕΜ σημερα  ,στην ηλεκτρονικη του υποβολη πιοος υπολογιζει την προσαυξηση?συμφερει να το πληρωσω η το κανω γαργαρα?ποιες οι συνεπειες?

2.ο λογιστης μου λεει οτι αν πληρωθει σημερα κ αφορα ΑΠΥ του 13  μπορει να το βαλει στους προκαταβλητεους του 13,ισχυει αυτο?

3.μηπως πρεπει να πληρωνεται ΦΕΜ πλεον ακομα κ για εργασιες προς ιδωτες μιας κ το προστιμο ειναι 1000ε σε

4Τελικα οι συναλλαγες με ιδωτες περνανε τραπεζα απο 500 ε η 1500ε  κ η καταθεση αμοιβης για ρυθμιση πχ για 499ε  πρεπει να 

παει τραπεζα?

1) Γιατί να έχει προσαύξηση?     (δεν ξέρω, ρωτάω!)

2) Απ' ότι θυμάμαι από απάντηση εδώ μέσα, όχι, θα πάει για του χρόνου.

3) Μα... ΦΕΜ πληρώνουμε για οποιοδήποτε ποσό και προς οποιονδήποτε (ιδιώτη ή επιτηδευματία), εάν η δουλειά που κάνουμε έχει "νόμιμη" αμοιβή!!!     (κάνω λάθος?)

4) Με ιδιώτες ισχύει το 1500€ (με τον ΦΠΑ).     (σωστά?)

Link to comment
Share on other sites

3) Ναι :), όχι όταν έχει νόμιμη αμοιβή αλλά όταν την μελέτη ή τα σχέδια τα θεωρεί δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Τα φεμ νομιζα οτι ειχαν προθεσμια μεχρι 15/1 γιαυτο μιλαω για προσαυξηση

Link to comment
Share on other sites

3) Ναι :), όχι όταν έχει νόμιμη αμοιβή αλλά όταν την μελέτη ή τα σχέδια τα θεωρεί δημόσια αρχή.

Πάλι φεύγουμε offtopic, αλλά μας καίει όλους...

 

Ωραία... και τι σκ@τ@ θεωρείται "θεώρηση από δημόσια αρχή" σε τακτοποίηση αυθαιρέτου, έκδοση βεβαίωση μεταβίβασης, ΠΕΑ, κλπ δουλειές, οι οποίες ΔΕΝ είναι η κλασική άδεια που όλοι ξέρουμε που όντως "θεωρείται".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω, επειδή πολλά αλλάζουν από μέρα σε μέρα και πολλά ακούω από γύρω μου...

 

Τις κρατήσεις του ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνουμε για την τακτοποίηση, βάση νόμιμης (48,46 ευρώ), συνεχίζουμε να τις πληρώνουμε ή έχει αλλάξει κάτι?? Υπάρχουν κάποιοι που δεν το καταβάλλουν?? Αν ναι γιατί??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περιμένω?? Δηλαδή, δεν υπάρχει "υποχρέωσή" μου να το πληρώσω όσο πιο κοντά στην ημερομηνία κατάθεσης της αμοιβής? (δεν γνωρίζω αν υπάρχει χρονικό περιθώριο γι αυτό)

 

Και αν περιμένω, δεν θα πρέπει μέχρι να καταργηθεί (μέχρι την ημερομηνία εκείνη) να είμαι εγώ τακτοποιημένος ως προς αυτό?

 

Ερωτήσεις άγνοιας.. συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.