Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από τις 09/09 οι αιτήσεις εγγραφής στο Εγγραφής στo Μητρώo των Μόνιμων Ενεργειακών Επιθεωρητών


Engineer

Recommended Posts

Ισχύς Άδειας μέχρι: 06/10/2013 Ταμειακά Ενήμερος έως: 30/07/2014

Ναι κάπου δεν συμβαδίζουν, να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι πως έγινε αυτό......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 281
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ ότι αν είχες κάνει το σεμινάριο, δεν θα χρειαζόσουν παράβολο μέχρι τις 30/7/2014. Θα προσκόμιζες τα υπόλοιπα που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια ταμειακά έληγε τον Ιούνιο, οπότε έπρεπε να πληρωθεί για 2-3 περιπτώσεις που έτυχαν (τουλάχιστον βγήκε το παράβολο). Από την άλλη αυτό που με μπερδεύει είναι ότι το εν λόγω παράβολο καλύπτει και τις 3 κατηγορίες άσχετα αν οι λέβητες και ο κλιματισμός δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι.... Σεμινάρια κάνω για κτίρια μόνο γιατί δεν βλέπω φως σύντομα στα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη λήξη των προσωρινών, αυτοί θα γίνουν μόνιμοι, απλώς δε θα ξαναπληρώσουν παράβολο αφού θα έχουν ήδη πληρώσει πριν ένα μήνα, με ισχύ ενός έτους, λογικό δεν είναι; Επιπλέον, αυτό είναι άσχετο με τα σεμινάρια. Για παράδειγμα εγώ είμαι προσωρινός αλλά τα σεμινάρια τα έχω παρακολουθήσει εδώ και πολύ καιρό. Τέλος μη γενικεύεις, δεν είναι όλοι οι προσωρινοί λαμόγια, υπάρχουν και σοβαροί και υπεύθυνοι στη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σεμινάριο, μόνιμος δεν γίνεται κανείς. Είναι πεντακάθαρο. Να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Το τι είναι ο καθένας , το κρίνουν οι πελάτες του και κανείς άλλος. Απλά τελευταία έχουν μεγάλη πίεση οι ΠΜ και ΑΜ. Τυχαίο?

 

Ερώτηση: Εγώ γιατί δεν μπορώ να γίνω ελεγκτής δόμησης κι εσύ θεωρητικά μπορείς να πιστοποιήσεις υδρόψυκτη αντλία θερμότητας? Την έχεις δει ποτέ?

Ξέρεις τι σημαίνει inverter εκτός του "κάτι οικονομικότερο"? Και δεν το λέω προσωπικά. Μην παρεξηγήσαι. Ότι το ΤΕΕ είναι το σπίτι των ΠΜ το ξέρουν οι πάντες...

 

Παρατήρηση: Οι μηχανολόγοι, γενικά, θα "ψοφήσουν" τελευταίοι, όπως λέει κι ένας φίλος μου ΠΜ. Ποτέ δεν μάθανε με τα πολλά και πάντα βρίσκουν τον τρόπο να "τσιμπολογάνε" από 2-3 πηγές ταυτόχρονα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την πίκρα σου, αλλά εσύ ούτε καν διαβάζεις αυτά που γράφουμε, αυτά που θες βλέπεις.. Ποιος είπε ότι μπορείς να γίνεις μόνιμος χωρίς σεμινάρια; Ποιος το έγραψε αυτό; Για τα παράβολα μιλάμε. Τα 'χεις μπερδέψει.

 

Τώρα όσο για τα τεχνικά, σαφώς και το κέλυφος, τα υλικά, οι προσανατολισμοί κλπ (δηλ το 80% της δουλειάς του ΠΕΑ) είναι πολύ περισσότερο αντικείμενο του ΠΜ και ΑΜ παρά του ΜΜ και ΗΜ. Αλλά όπως ξαναείπαμε, στις τεχνικές ειδικότητες δεν υπάρχουν τόσο αυστηρά στεγανά, όπως τα έχουν κάποιοι στο μυαλό τους. Τώρα ειδικά για το θέμα των επιθεωρητών λεβητών και κλιματισμού, εκεί θα συμφωνήσω ότι έπρεπε να είναι μόνο για τους ΗΜ και ΜΜ. 

 

Τέλος δεν είσαι σωστά πληροφορημένος, μπορείς κι εσύ να γίνεις ελεγκτής δόμησης...  

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ είναι η αξιολόγηση (εκτίμηση-καταγραφή) της κατανάλωσης των ΗΜ συστημάτων που εξυπηρετούν ένα συγκεκριμένο κέλυφος....

Εχω βαρεθεί να το γράφω..... Το κατά πόσο αυτό είναι στο αντικείμενο των ΠΜ και ΑΜ έχει συζητηθεί  και δεν θα επανέλθω.....

Οσο για το ελεγκτής δόμησης είναι τουλάχιστον "τυπική" η παρουσία των ΗΜ στο μητρώο......

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει η διαφημηση google adds εδω σε αυτο το τοπικ

 

Εκδοση ενεργειακων Πιστοποιητικων
 
Μόνο 60 € Αττική άμεσα, παράδοση στον χώρο σας.!!!!
Edited by pitsirik0s
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω στείλει με email τα δικαιολογητικά, στην φάση 2/3 τα έχει αναγνωρίσει και γράφει οτι έχουν καταχωρηθεί στην Βάση Δεδομένων. Όταν πάω να τα ανοίξω μου βγάζει σφάλμα και στην φάση 3/3 δεν εμφανίζονται καθόλου και ούτε μπορώ να καταχωρήσω το παράβολο.

Έχει κανείς καμιά εξήγηση?

Link to comment
Share on other sites

Allobar, πραγματικά είσαι από άλλο bar!!! Τι πίνεις??? Από τα ληγμένα???

Η πίκρα μου είναι που μπορούν να μου απευθύνονται επί ίσοις άτομα που σπούδασαν σε σχολή που δεν συμπεριλαμβάνονταν στο μηχανογραφικό μου όταν έδινα πανελλήνιες. Δεν πειράζει. Εξάλλου, οι πελάτες μας είναι οι μόνοι πιστοποιητές μας. Σκέψου το λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.