Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεα σωματα καλοριφερ σε καινουριο σπιτι


transit

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

 

Ηρθα σε καινουριο σπιτι πριν το καλοκαιρι, και στο σαλονι για αγνωστο λογο, ειχαν βγαλει τα σωματα καλοριφερ, και τωρα ηρθε ο καιρος να βαλω σωματα αλλιως το σαλονι θα ειναι βορειος πολος!

 

Το προβλημα μου ειναι δεν ξερω τι να παρω και στο ιντερνετ καπως χαθηκα....

Τι να ψαξω και τι να ρωτησω?

Τα σωματα θα μπουν στο κεντρο του σαλονιου και ειναι καλυμενα σαν διακοσμηση με μαρμαρο

αρα και οι διαστασεις των σωματων ειναι συγκεκριμενες.

Απο οσο μετρησα οι διαστασεις των σωματων πρεπει να ειναι 60 μηκος και 50 υψος.

Εχει 2 υποδοχες πανω και 2 κατω, φανταζομαι μπαινουν διπλα σωματα?

Να βαλω καποια φωτογραφια μηπως καποιος με βοηθησει?

 

Ευχαριστω οποιο φιλο μου ριξει μια ιδεα στο πως να κινηθω,

γιατι ψαχνω στα τυφλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα,

 

το μόνο σχετικά ασφαλές είναι να βρεις κάποιο μηχανικό που να σου κάνει μια διαστασιολόγηση των σωμάτων και επιλογή του τύπου αυτών

 

αφού δεί τον χώρο και την εγκατάσταση.

 

Δεν πρόκειται για διαστημική τεχνολογία, αλλά μόνο ένα εκπαιδευμένος συνάδερφος μπορεί να πει με σχετική ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

ντιπ αφραγκε,

φανταζομαι οτι ετσι πρεπει να κανω, γιατι ετοιμαζομουν να παρω οτι βρω....

Τωρα ποσο κοστιζει μια τετοια υποθεση και που θα βρω καποιον ειδικο?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να δοθούν ούτε κοστολόγια ούτε προτάσεις για μηχανικούς.

Μπορείς εύκολα με κάποια Site για ψάξιμο (πχ το vrisko.gr) περιοχών να βάλεις Μηχανολόγος Μηχανικός κοντά στην περιοχή σου και θα βρεις.

Στο 99% των περιπτώσεων είναι η πιο σωστή ειδικότητα που θα χρειαστείς για αυτό και θα τα βρείτε μεταξύ σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ όσοι με γνωρίζουν θα ξέρουν ότι είμαι φανατικός υποστηριχτής των μηχανολόγων....

Αλλά εδω ρε παιδιά έχουμε να κάνουμε με μια υφιστάμενη περίπτωση που σε συγκεκριμένο χωρο με συγκεκριμένες αναμονές (για δισωλήνιο) έχουν βγει τα σώματα και θέλει να βάλει καινούργια...

Βρες φίλε μου έναν έμπειρο υδραυλικό  στον γειτονιά σου και δεν νομίζω ότι είναι θέμα να απασχολήσει μηχανολόγους. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με aithilenio...

 

τράβα σε ένα κατάστημα με είδη θέρμανσης,κάποια απο τα οποία τα έχουν μηχανολόγοι μηχανικοί, εχοντας τις διαστάσεις σπιτιου (ενα σχεδιάγραμμα) ,που θα τοποθετηθούν, τι σωληνώσεις έχεις, αν έχεις εσοχές όπως λες κλπ.... οπότε τα συνδυάζεις και τα δύο.Πάρε μια προσφορά.Θα σου προτείνει τι να βάλεις και προχωράς ανάλογα

 

και θα την βρεις την άκρη...δεν είναι εποχές για τζάμπα λεφτά

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα παιδια, δεν ειναι θεμα καινουριας εγκαταστασης, αλλα να συνδεθουν 1 (η δυο) σωματα στην υπαρχουσα φαση.

Ξαναλεω οτι δεν μπορω να βαλω οτι θελω γιατι μπαινουν σε κλειστο χωρο που απο πανω εχει διακοσμητικο μαρμαρο και στα πλαγια

κλεινει με ενα ξυλινο πλαισιο.

 

Απο οσα διαβασα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να ερθει ενας μαγαζοτορας της γειτονιας να δει το χωρο και

να μου προτεινει τι να βαλω.

Απλα αναρωτιομουν, αν ειναι ευκολο να τα παρω μονος μου, (με βαση τις διαστασεις) και να τα βιδωσω μονος μου.

Ειναι τοσο απλο η θελει και αλλα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

OXI, πριν πας σε αυτό θα πας να βρεις ένα Μηχανολόγο Μηχανικό όπως ακούστηκε παραπάνω, να σου κάνει μια μελέτη, πόσες θερμίδες και τις διαστάσεις ει δυνατόν να χωράνε στα κουτιά γιατί άμα ο προηγούμενος έχει κάνει λαλακία λαλακία δεν είναι να πληρώνεις και να μην ζεσταίνεται το σπίτι σου????

Link to comment
Share on other sites

Ετσι..Γι αυτο φτασαμε εδω που ειμαστε.Γιατι προτεινουμε υδραυλικους να κανουν επιστημονικη δουλεια.

Δεν εχω κανενα θεμα με υδραυλικους αλλα εδω λεμε 'ο καθενας στη δουλεια του και ο βλαχος στα τυρια του'.

Ο υδραυλικος θα ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ αυτα που θα πει ο μηχανικος.Ξερει ο υδραυλικος απο προσανατολισμους,παχος μονωσης και θερμιδικες απαιτησεις?Αν ξερει,τοτε να να του αποδωσουμε και ενα πτυχιο!

 

EDIT:Επισης να βγαλεις τα πλαισια των σωματων απο ξυλο και μαρμαρο που λες.Κακο κανουν σε καθε περιπτωση.

Edited by kusta80
Link to comment
Share on other sites

Απλα αναρωτιομουν, αν ειναι ευκολο να τα παρω μονος μου, (με βαση τις διαστασεις) και να τα βιδωσω μονος μου.

Ειναι τοσο απλο η θελει και αλλα πραγματα?

 

Να τα βιδώσεις μόνος σου ξέχνα το, έχω δεί την διαδικασία τοποθέτησης σώματος και θές υδραυλικό για την τοποθέτηση. Για να εκτιμήσεις τώρα τι είδους σώματα θές θα σου πρότεινα μηχανολόγο, κάνε οτι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.