Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής αποτύπωσης


Recommended Posts

καλησπερα!

υστερα απο μια αποτυπωση για νομιμοποιηση με το 4014 ειχα καταθεσει την κλασσικη αμοιβη 1162,65 + φπα για να μπω πολεοδομια.

Τωρα που βγαινει η αδεια νομιμοποιησης και καταθετω τα φορολογικα εγω θελω να παρω σαν συμφωνηθεισα αμοιβη 850+φπα. Θα υπαρξει λετε προβλημα επειδη εχει κατατεθει το παραβολο των 1162,65?

Link to comment
Share on other sites

συν. ενώ έχεις εισπράξει αμοιβή από τον ιδιοκτήτη 1162€ θέλεις σήμερα να του επιστρέψεις 312€. Αλλά πιστωτικά δεν έχουμε δικαίωμα να εκδώσουμε, οπότε μένεις με αυτήν την αμοιβή ή επιστρέφεις στον ιδιοκτήτη το παραπάνω ποσό και χρεώνεσαι την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

συν. ενώ έχεις εισπράξει αμοιβή από τον ιδιοκτήτη 1162€ θέλεις σήμερα να του επιστρέψεις 312€. Αλλά πιστωτικά δεν έχουμε δικαίωμα να εκδώσουμε, οπότε μένεις με αυτήν την αμοιβή ή επιστρέφεις στον ιδιοκτήτη το παραπάνω ποσό και χρεώνεσαι την διαφορά...

μπερδεμα!

αν μεινω στην αρχικη αμοιβη θα πρεπει να κοψω φεμ 116 και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πολλές αναρτήσεις παίζει η φράση κλειδί "όταν τα σχέδια υπόκεινται σε έλεγχο από δημόσια αρχή".

Θα ήθελα να καταθέσω μια κάτοψη στη τριτοβάθμια εκπαίδευση για ίδρυση λειτουγίας φροντηστηρίου

γαλλικών. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω σε σχέση με την ΑΠΥ.

 

-Κόβω απλή απόδειξη μόνο με ΦΠΑ αν το τίμημα προ ΦΠΑ είναι κάτω των 300 ευρώ;

 

- Θεωρείται ότι τα σχέδια υπόκεινται σε έλεγχο από δημόσια αρχή;

 

-Μπορώ να ζητήσω μια εφ' άπαξ τιμή ή με υποχρεώνει κανείς να πάω με τις νόμιμες αμοιβές;

Χρειάζεται να υπολογίσω την αμοιβή σύμφωνα με τα τετραγωνικά πέρα από δική μου πρωτοβουλία

για να έχω μία τάξη μεγέθους της τιμής που θα ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

-Ναι, αλλιώς γίνεται παρακράτηση φόρου αν είναι >300.

-Πιστεύω πως ναι.

-Δεν μας υποχρεώνει κανείς πλέον να πάμε με τις νόμιμες αμοιβές, αρκεί βέβαια να είμαστε σε λογικά πλαίσια εκπτώσεων.

Καλή συνέχεια!

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Για μία άδεια νομιμοποίησης θέλω να βγάλω τις αμοιβές. Έτσι λοιπόν, λόγω του ότι το ακίνητο είναι εκτός έδρας , σε όλες τις υπόλοιπες εργασίες πλην της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών μου βγάζει προσαύξηση για τα εκτός έδρας. Γνωρίζει κανείς σας γιατί γίνεται αυτό; Ισχύει κάτι το οποίο μου διαφεύγει ή κάνω κάτι εγώ λάθος;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εκτός έδρας μπαίνει σε μελέτες και επιβλέψεις.Η αποτύπωση δεν είναι μελέτη.(βέβαια δεν μπαίνει και στον χρονικό υπολογισμό που μπορεί να πεις ότι είναι μελέτη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Για μία άδεια νομιμοποίησης θέλω να βγάλω τις αμοιβές. Έτσι λοιπόν, λόγω του ότι το ακίνητο είναι εκτός έδρας , σε όλες τις υπόλοιπες εργασίες πλην της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών μου βγάζει προσαύξηση για τα εκτός έδρας. Γνωρίζει κανείς σας γιατί γίνεται αυτό; Ισχύει κάτι το οποίο μου διαφεύγει ή κάνω κάτι εγώ λάθος;

 

Πραγματικά απορώ τι καθεστώς ισχύει τώρα με τις αμοιβές στις διάφορες πολεοδομίες τόσο για τις νομιμοποιήσεις όσο και για νέες άδειες.

Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση των αμοιβών και των κρατήσεων ΤΕΕ με την βούλα πλέον, γιατί ζητάνε να τους προσκομίσεις τα έντυπα του ΤΕΕ, τι έλεγχο μπορούν να κάνουν?

Μια απλή απόδειξη Παροχής υπηρεσιών δική σου, με ένα Α ποσό, δεν είναι αρκετή?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετή.Ίσως η νόμιμη αν καμιά πολεοδομία τη θέλει ακόμα είναι για το ΤΔΜΕΔΕ -ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι δουλειά έχει η πολεοδομία με την απόδειξη προς τον πελάτη μας;

Τα μόνα που πρέπει να δει είναι.

1. Έντυπο υπολογισμού αμοιβής από το ΤΕΕ (όπου φαίνεται η νόμιμη και η συμφωνηθείσα)

2. Έντυπα πληρωμής εισφορών και κρατήσεων μηχανικού και ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.