Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής αποτύπωσης


Recommended Posts

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει, εάν για άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων απαιτείται και αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών.

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σαν σχέδια αποτύπωσης υπάρχουσας κατάστασης, θα καταθέσω τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας. Γι' αυτό το λόγο θεώρησα ότι δε χρειάζεται να βάλω και αμοιβή αποτύπωσης..

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ρε παιδιά η Υπηρεσία δέχεται ως αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης, τα σχέδια που έκανε π.χ. ένας άλλος μηχανικός , το 2005, ας πούμε, τα οποία ήταν σχέδια ανέγερσης?

Και τί κάνετε δηλαδή? Βγάζετε φωτοτυπίες αυτά τα σχέδια, από την θεωρημένη σειρά της Πολεοδομίας, εννοείται, και τα καταθέτετε ως αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης?

Το ρωτάω, γιατι δύο φορές κατά το παρελθόν, η Πολεοδομία μου ζήτησε τωρινά σχέδια αποτύπωσης (ακόμα και για άδεια που είχε εκδοθεί το 2005), με το αιτιολογικό οτι εσύ πλέον ως μηχανικός, υπεύθυνα, με την υπογραφή σου, αποτυπώνεις οτι το κτίριο είναι έτσι όπως είναι...

Και αφού κάνεις την αποτύπωση, (σαχλαμάρες δηλαδή, τί αποτύπωση, καιρός για να δημιουργείς προβλήματα είναι; - αντιγραφή σχεδίων κάνεις, από τα σχέδια του προηγούμενου μηχανικού) τα καταθέτεις ως αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης, και συμπεριλαμβάνεις και την αποτύπωση στις αμοιβές σου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως η τωρινη κατασταση ειναι αυτη που εχουν τα σχεδια της αδειας, αλλιως θα επρεπε να ειχε κανει νωριτερα μια αλλη αδεια διαρριθμυσης.Τωρα ζηταει να αλλαξει τα σχεδια της αδειας αρα η υφισταμενη κατασταη ειναι των παλιων σχεδιων.Με αυτο το σκεπτικο ειπαμε τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ σωστό είναι αυτό το σκεπτικό. Αμοιβή αποτύπωσης θα υπάρξει όταν υπάρχει αλλαγή στην κάτοψη που έχει εγκριθεί με την οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι διακοσμητης???

 

Λογικό το ερώτημά σου. Ναι είμαι διακοσμητής, και ως επί τω πλείστω, ασχολούμαι με τα της ειδικότητάς μου, επειδή όμως είμαι μέλος μιας τεχνικής εταιρείας μελετών (απαρτίζεται από πολιτικούς μηχανικούς και μηχανολόγο), μ΄έχουν βρει μικρό-μικρό και με "εκμεταλευονται" και συνήθως αναλαμβάνω και όλο το πολεοδομικό κομμάτι μιας μελέτης που έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.