Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Συνάδελφοι, να σας καταθέσω τις απόψεις μου για κάποια απο τα παραπάνω θέματα που έχετε θίξει.

Δεν θα πρέπει να μεταφράζουμε τις οδηγίες όπως μας συμφέρει αλλά πάντα ως προς το δυσμενέστερο αφού αυτό είναι το πιο ασφαλές για την ενίσχυση μας. Π.χ. όσον αφορά τα περί de minimis λέει η οδηγία-δήλωση "... έχει λάβει κατά τα δύο προηγούμενα έτη και κατά το τρέχον οικονομικό έτος...". Αυτό εμένα μου λέει ότι αν έχεις λάβει ενίσχυση μέσα στα οικονομικά έτη 2011, 2012 και 2013, το βάζεις στον πίνακα. Δεν αναφέρεται σε διάστημα 2 ετών αλλά στα συγκεκριμένα οικονομικά έτη. Τώρα όσον αφορά το "... έχει λάβει...", προφανώς αναφέρεται στην ημερομηνία καταβολής και όχι στην ημερομηνία της αίτησης. Άρα εγώ που είχα ενισχυθεί με το ΕΣΠΑ 2007-2013 και έλαβα τα χρήματα με κατάθεση μετά την 1/1/2011, μάλλον θα πρέπει να βάλω την συγκεκριμένη ενίσχυση στον πίνακα. Και γιατί να μην την βάλω άλλωστε, αφού έτσι και αλλιώς το σύνολο είναι κάτω απο 200.000 ευρώ; Επειδή βαριέμαι να ψάξω τα χαρτιά μου και να βρω τα απαραίτητα στοιχεία; 

Ακόμα, όσον αφορά την δήλωση περί de minimis, ο οδηγός δεν αναφέρει ότι πρέπει να είναι του Ν.1599/1986, αλλά ούτε και θεωρημένη για γνήσιο υπογραφής. Αυτό άλλωστε φαίνεται απο το παράρτημα Ι και το παράρτημα ΙΙ του οδηγού, που έχει και τα δύο υποδείγματα όπως πρέπει να τα συμπληρώσουμε.

Τέλος, έτος κτήσης πτυχίου το πιο παλιό και εισόδημα, αν είσαι ανύπαντρος/η το ατομικό, αλλιώς το οικογενειακό.

Γενικά, μην προσπαθείτε να εκλάβετε κάτι, ώστε να φαίνεται καλύτερα στην αίτηση σας, αλλά όπως πρέπει. Δεν υπάρχει λόγος να δηλώσετε κάτι ψευδώς, αφού δεν υπάρχει λόγος να μην πάρετε την ενίσχυση. Το κονδύλι είναι αρκετά μεγάλο και με λίγα λόγια όλοι θα πάρουν την ενίσχυση. 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

H επιχορήγηση ΝΕΕ-Νέοι Επιστήμονες 2009 ανήκει στην κατηγορία DE MINIMIS.

 

Στο τέλος της παραγράφου Β του πληροφοριακού εντύπου για το πρόγραμμα γράφει:

 

<<Οι ενισχύσεις που προβλέπονται στην παρούσα Κ.Υ.Α. χορηγούνται βάσει του Κανονισμού (ΕΚ)αριθ. 1998/2006 της Επιτροπής για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis). Η ενίσχυση που θα λάβει μια επιχείρηση βάσει της παρούσας Κ.Υ.Α., αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη de minimis ενίσχυση έχει λάβει ή θα λάβει η επιχείρηση, δεν πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των 200.000 ευρώ σε οποιαδήποτε περίοδο τριών οικονομικών ετών. Το συνολικό ποσό ενισχύσεων ήσσονος σημασίας που χορηγείται σε μια επιχείρηση που δραστηριοποιείται στον τομέα των οδικών μεταφορών δεν πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των 100.000 ευρώ σε οποιαδήποτε περίοδο τριών οικονομικών ετών.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το αν πρέπει να είσαι υποψήφιος μόνιμος κ.τ.λ. για να κάνεις αίτηση γιατί το κουράζετε ? Κάντε την αίτηση και βλέπετε. 

 

Για τις Υ.Δ. φτιάξατε καινούριες ΥΔ ή στέλνετε αυτές του παραρτήματος όπως είναι ?

Link to comment
Share on other sites

21 Δεκ. 2010 πήρα τα χρήματα του ΕΣΠΑ. Όλοι οι φίλοι μου είχαν πληρωθεί πριν τα Χριστούγεννα 2010. Άρα δεν μπαίνει πουθενά η συγκεκριμένη επιδότηση.

Από τον ΟΑΕΔ πήρα από ΝΕΕ 2007. Πάνε στην δεύτερη σελίδα. Ποιά είναι η δυσκολία???

Υ.Δ. θα κάνω καινούρια. Πρέπει να στείλουμε κι άλλη χαρτούρα επικυρωμένη, άρα το ΚΕΠ δεν το γλιτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μόλις μίλησα και εγώ τηλεφωνικά και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν προηγηθεί η αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα ενίσχυσης της αναγγελίας έναρξης των μονίμων. Δηλαδή κάντε κανονικά την αίτηση για την ενίσχυση και στη συνέχεια με την ησυχία σας ανεβάζετε τα αρχεία για την εγγραφή στους μονίμους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινωθεί ο τρόπος αποστολής των σκαναρισμένων δικαιολογητικών; Που θα τα στείλουμε;

 

(Ρίξτε μια ματιά στο buildingcert, έχουν ανεβάσει κάποιες διευκρινίσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Για το αν πρέπει να είσαι υποψήφιος μόνιμος κ.τ.λ. για να κάνεις αίτηση γιατί το κουράζετε ? Κάντε την αίτηση και βλέπετε. 

 

 

Και τι το κουράζουμε για τα υπόλοιπα?? Στείλτε ότι καταλαβαίνετε και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

21 Δεκ. 2010 πήρα τα χρήματα του ΕΣΠΑ. Όλοι οι φίλοι μου είχαν πληρωθεί πριν τα Χριστούγεννα 2010. Άρα δεν μπαίνει πουθενά η συγκεκριμένη επιδότηση.

Από τον ΟΑΕΔ πήρα από ΝΕΕ 2007. Πάνε στην δεύτερη σελίδα. Ποιά είναι η δυσκολία???

Υ.Δ. θα κάνω καινούρια. Πρέπει να στείλουμε κι άλλη χαρτούρα επικυρωμένη, άρα το ΚΕΠ δεν το γλιτώνουμε.

 

 

Oι επιχορηγήσεις ΝΕΕ πάνε στον πρώτο πίνακα καθώς είναι DE MINIMIS όπως έγραψα παραπάνω με σχετική παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.