Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Eχοντας εμπιστοσυνη στην "αξιοπιστία" των ελληνικων δημοσιων μηχανισμων πιστευω οτι θα δωθει κανας χρονος παραταση για τις εξετασεις , οποτε πολλοι απο μας θα στρωθούμε και θα  περάσουμε τις εξετάσεις....

Οποτε  τα στελνω αυριο με συνοπτικές διαδικασίες και "εχει ο θεός"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να περάσεις τις εξετάσεις, αν θέλουν να τηρήσουν το νόμο κατά γράμμα, η καταληκτική ημερομηνία επιτυχούς εξέτασης ήταν η 7η Αυγούστου 2014. Οι εξετάσεις προκηρύχθηκαν στις 30/04/2014, το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ για την υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στις εξετάσεις για τη χορήγηση της άδειας Ενεργειακού Επιθεωρητή (κτιρίων και μόνο), ξεκίνησε να είναι διαθέσιμο στους ενδιαφερόμενους μηχανικούς την 12η Μαΐου 2014 και οι εξετάσεις ξεκίνησαν στις 20/05/2014. Δηλαδή μόνο όσοι πέρασαν μέσα σε αυτές τις 58 εργάσιμες ημέρες. Δεν βγήκε στο μεταξύ κάποια τροποποιητική της τροποποιητικής της 22ας Μαΐου 2014 που να κάνει αναφορά στην παράταση των αδειών των ενεργειακών επιθεωρητών άνευ εξετάσεων μέχρι 31/12/2014 και να την σχετίζει με την επιδότηση.

Βέβαια θα ήταν μέγιστη λαμογιά από πλευράς του υπουργείου να κάνει τον άτεγκτο εφαρμοστή του νόμου, άλλα ήδη την έχει κάνει αυτή τη λαμογιά με το να εκδώσει την επίμαχη εγκύκλιο δύο μέρες μετά την έναρξη των εξετάσεων (κτιρίων και μόνο). Μιλάμε για λουμπίνες ολκής!

Καλά, για λέβητες και κλιματισμό, δεν το συζητώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βοήθεια !

 

Τι συνδιασμό πατάμε (στα πλήκτρα) για να βρούμε το όνομα μας στις λίστες ?

 

Θυμάμαι το Ctrl + οταν ψαχνεις στοιχεια σου στο δημοσιο για το δημοσιο να θυμασαι το ΦΑΚ ? !!!

 

Μπορεί κάποιος exper να βοηθήσει ?

 

....Eιδα μια μια τις σελιδες.. :shock:

 

LoL

πηρα το buildincert και τους ρωτησα αν για να εκταμιευθει η ενισχυση  πρεπει να δωσω πρωτα εξετασεις και μου ειπαν οτι δεν ξερουν για καποιον τετοιον περιορισμο...

Εννοειται οτι δεν συνεχισα!!!!

 

καραλολ εχω ορεξη για τρελο τρολλ σαυτο το θεμα

Και καλά έκανες...δεν είναι και ανάγκη να τους ανοίγουμε τα μάτια :mrgreen:

 

ναι ζουμε σε μια χωρα που δουλευει με το TOYOTA WAY.... ο υπαλληλος που ναι η τελευταια τρουπα του ζουρνα

θα κανει γραμμα στο υπουργειο με το να επισημανει τα αδυνατα και στρεβλα σημεια της διαδικασιας

και το υπουργειο θα τον λαβει σοβαρα υποψη......

 

..... ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ

 

 

Καλά νταξ...πήρα τηλέφωνο και δεν χρειάζεται πιστοποιητικό εξέτασης...Ετοιμάζω τα δικαιολογητικά να τα στείλω μέσα στην εβδομάδα...Στο Βιλαμπάχο ακόμη τρίβουν και ονειρεύονται εξετάσεις. Αν δεν τα θέλετε μη στείλετε δεν είναι υποχρεωτικό..

 

Ε Φ Ο Ρ Ι Α ....... θυμησου το φοροι και θανατος

Και εγώ εγκρίθηκα αλλά αντί για περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας γράφτηκε Περιφέρεια Αττικής. Έχει πλάκα στο τέλος να βγάλουν πρόβλημα....

 

εσεις περνετε τις εκταμιευσεις στο εξοικονομω αστε τιποτα και για μας εδω χαμου :P

Και εγώ τώρα είδα ότι αντί για Κεντρικής Μακεδονίας με έχουν Αττικής. Θα στείλω και εγώ e-mail.

 

τα ιδια

 

δυστυχώς όχι...με το όνομά μου,το ΑΦΜ μου, το ΚΑΣ μου, με έχει Κεντρική Μακεδονία....

 

καταρχας εχω ΚΑΣ εχω ΜΗΤΡΩΟ ΤΕΕ τα αλλα μου στοιχεια γιατι βγηκαν στη φορα εξω?

ετοιμαζω μυνησαρα....... τι 400!!!! θα πληρωσουν το βαρος μου σε χρυσαφι... λολ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να πάρει κανένας 2-3 στοιχεία (ΑΦΜ, διεύθυνση έδρας, τηλ κτλ) και βγάλει δάνειο στο όνομά σου.

Να λες πάλι καλά που με τέτοια κρίση δεν δανείζουν ούτε τους ίδιους τους διευθυντές τους οι τράπεζες...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά από πότε το ΑΦΜ των επαγγελματιών είναι κρυφό?

Έχω βρει 2-3 ΑΦΜ μέσω του λογιστή μου (δεν ξέρω πως - ίσως μέσω taxisnet - αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν και κάτι δύσκολο για εκείνον)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω yian αν εχω δικιο ή λαθος απλα μου την σπαει... τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω

Link to comment
Share on other sites

Και σαν τι είπαμε πως το στέλνουμε το γράμμα; Συστημένο ή απλό;

 

Όσο για το φόρα παρτίδα τα στοιχεία δυνητικά δικαιούχων και μη, τα συνηθίζουν κάτι τέτοια οι υπηρεσίες και οργανισμοί που σχετίζονται με το ΥΠΕΚΑ. Και στις αποφάσεις υπαγωγής ωφελούμενων στο πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον", το ίδιο κάνουν αλλά δεν είδα κανέναν να χαλάστηκε, όπου μάλιστα αφορά φυσικά πρόσωπα (σαν αιτούντες).

Πάντως για αναζήτηση στοιχείων εταιρειών και ελεύθερων επαγγελματιών μέσω του Α.Φ.Μ. (και όχι αντίστροφα), υπάρχει εφαρμογή στο taxisnet, στο http://www.vrisko.gr/afm-etairies, στο http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html και δεν ξέρω πόσες άλλες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Στη σφραγίδα που βάζουμε σε ότι φεύγει από τα χέρια μας, υπάρχει, ΑΦΜ, ΔΟΥ, διεύθυνση και τηλέφωνο μαζί με τον αριθμό ΤΕΕ.

 

Υπάρχει εφαρμογή μέσω taxis που μπορείς να δεις άμα το ΑΦΜ είναι ενεργό ή είναι σε αναστολή.

Πλέον όμως ειδοποιείται αυτός για τον οποίο ρωτάς.

 

Γενικά όμως, τα στοιχεία που βγαίνουν σε αυτές τις ανακοινώσεις ΔΕ θεωρούνται προσωπικά

και σίγουρα κάπου θα υπάρχει κάτι που να λέει ότι από τη στιγμή που στέλνεις αίτηση για συμμετοχή,

αποδέχεσαι κ.λπ κ.λπ. κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει πως πρέπει όσοι πάρουν τα 400€ να διατηρήσουν την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή 10 χρόνια, τότε όσοι είναι άνω των 57 ετών δεν συμφέρει να επιδοτηθούν καθώς θα πάρουν σύνταξη πριν τα 10 χρόνια.

 

Πάντως δεν νομίζω να κάνουν ποτέ έλεγχο, ακόμα και αν προβλέπεται να διατηρήσει ο ενισχυόμενος για 10 χρόνια την άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή.

Στο ΕΣΠΑ που ανάφερε πως πρέπει η επιχείρηση να παραμείνει ανοιχτή για 5 χρόνια, πολλοί έχουν κλείσει τις επιχειρήσεις τους νωρίτερα και δεν έχω ακούσει κανέναν να διαμαρτυρήθηκε πως του ζητήσαν πίσω τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.