Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Ο μειωτικός δεν πηγαίνει σε υπόγειο, αλλά σε χώρο σε υπόγεια στάθμη.

 

Η στάθμη παραμένει υπόγεια ακόμα και μετά το ξεμπάζωμα. Γνώμη μου.

αν π.χ. έχεις άδεια και έχεις τηρήσει τα υψόμετρα,  τότε το υπόγειο που έγινε κατοικία, παρότι ξεμπαζωμένο συνεχίζει να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα έτσι δεν τα υπολογίζαμε και στον 4014?

Δεν έχει αλλάξει κάτι...

Δηλαδή πιστεύω πως ο οδηγός http://www.michanikos.gr/topic/29411-o%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD/

εξακολουθεί να ισχύει...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που πήρα το "υπόγειες στάθμες" της παραγράφου 6 του άρθρου 18 του Ν.4178 και το συνέδεσα με Ν.Ο.Κ.

 

Δε βρίσκω ορισμό "υπόγειες στάθμες" στο ΝΟΚ, οπότε παραμένουν τα υπόγεια ως έχουν με μειοτικό όπως και στον 4014.

 

Παράλειψη μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και ο τυπακος από το τεε στην Θεσσαλονίκη να μας πει ότι είδε πως από την εγκύκλιο απαντήθηκαν πολλά από τα ερωτήματά μας.

 

Βέβαια είπε ότι και η εκδήλωση θα μεταδιδόταν HD και για αυτό έγινε στο μικρό αμφιθέατρο του τεε. Τι να περιμένεις από αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Ο μειωτικός δεν πηγαίνει σε υπόγειο, αλλά σε χώρο σε υπόγεια στάθμη.

Η στάθμη παραμένει υπόγεια ακόμα και μετά το ξεμπάζωμα. Γνώμη μου.

αν π.χ. έχεις άδεια και έχεις τηρήσει τα υψόμετρατότε το υπόγειο που έγινε κατοικία, παρότι ξεμπαζωμένο συνεχίζει να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη.

Επειδή την τελευταία βδομάδα κάπου "χάθηκα" ... Έστω ότι: 'Εχουμε ο.α. και έχουμε τηρήσει υψόμετρα κλπ και η αυθαιρεσία μας είναι ότι το γκαράζ - αποθήκη κλπ που έγινε κατοικία. Λόγω κλίσης εδάφους, το υπόγειο από τη μία πλευρά είναι όντως υπόγειο, από την άλλη είναι ισόγειο και η είσοδος του γκαράζ. Στην ο.α. δεν μέτρησε ο χώρος αυτός, ως ΥΠΟΓΕΙΟ, μιας και τα υψόμετρα μετρούσαν από το ψηλότερο σημείο. Τώρα η μετατροπή χρήσης σε κατοικία (ΒΧ -> ΚΧ) θα μπει με μειωτικό λόγω ΥΠΟΓΕΙΑΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ή όχι ???

Link to comment
Share on other sites

στο 4014 αν ο υπογειος  ΒΧ  σε κτιριο κατοικιων  γινοταν κατοικια δεν ειχαμε Α.Χ. Τωρα αλλαξε κατι ? τωρα σιγουρα ειμαι στη μεση 

του πελαγους ...καμια ιδεα επαυτου?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

στο 4014 αν ο υπογειος  ΒΧ  σε κτιριο κατοικιων  γινοταν κατοικια δεν ειχαμε Α.Χ. Τωρα αλλαξε κατι ? τωρα σιγουρα ειμαι στη μεση 

του πελαγους ...

Kαι έχει και καρχαρίες!Εκεί μας καταντήσανε.

Link to comment
Share on other sites

Kαι έχει και καρχαρίες!Εκεί μας καταντήσανε.

τελικα διαβαζοντας καλυτερα ο ΝΟΜΟΣ ειναι σαφεστατος , μελετημενος που μας φωναζει...

καντε υπαγωγη τα παντα!!! κ οπως εσεις νομιζετε....

το παραδακι να γεμιζει το κουβα...

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και ο τυπακος από το τεε στην Θεσσαλονίκη να μας πει ότι είδε πως από την εγκύκλιο απαντήθηκαν πολλά από τα ερωτήματά μας.

ΒΕΒΑΙΩΣ, ΒΕΒΑΙΩΣ!!!! ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ!!!!

 

 

Βέβαια είπε ότι και η εκδήλωση θα μεταδιδόταν HD και για αυτό έγινε στο μικρό αμφιθέατρο του τεε. Τι να περιμένεις από αυτούς....

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ WC, ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ. ΤΡΕΙΣ ΚΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.