Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Βασικά διαβάζοντας την εγκύκλιο, η μόνη διαφορά που υπάρχει μεταξύ των οριστικά περαιωμένων του 4014 με αυτές σε προσωρινή υπαγωγή, είναι ο χρόνος της μεταφοράς που θα επιλέξει ο ιδιοκτήτης. Κατά τα άλλα όλοι φαίνεται να μπαίνουν στις διατάξεις του 4178 με τα πρόστιμα του 4014

 

 

1. Όσοι έχουν περαιώσει οριστικά και δεν χρειάζονται βεβαίωση--> Μεταφορά ως 6/2/2015 αν θέλουν να πουλήσουν ή να βγάλουν άδεια, αλλιώς θα πρέπει να περιμένουν πότε θα βγει το διάταγμα της Ταυτότητας Κτιρίων

 

2. Όσοι έχουν περαιώσει οριστικά και θέλουν να πουλήσουν γρήγορα -->Κάνουν άμεσα μεταφορά

 

3. Όσοι έχουν περαιώσει προσωρινά και δεν βιάζονται να πουλήσουν ή να μεταβιβάσουν ή να βγάλουν άδεια-->μεταφορά και οριστική περαίωση ως 6/2/2015

 

4. Όσοι έχουν περαιώσει προσωρινά και βιάζονται να πουλήσουν ή να βγάλουν άδεια-->Κάνουν άμεσα μεταφορά

 

 

Αυτά που δεν εξηγούνται επαρκώς (ανάμεσα σε πολλά άλλα βέβαια) είναι πχ τι θα γίνει με τα στοιχεία για όσους περαίωσαν οριστικά ή προσωρινά. Θα είναι του 4014 ή του 4178 ?

 

Νομίζω πάντως από τα συμφραζόμενα της δήλωσης, είτε έχεις περαιώσει οριστικά είτε έχεις περαιώσει προσωρινά, αν θέλεις να κάνεις μεταφορά θα υποβάλλεις μαζί και τα δικαιολογητικά του 4178

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Βασικά διαβάζοντας την εγκύκλιο, η μόνη διαφορά που υπάρχει μεταξύ των οριστικά περαιωμένων του 4014 με αυτές σε προσωρινή υπαγωγή, είναι ο χρόνος της μεταφοράς που θα επιλέξει ο ιδιοκτήτης. Κατά τα άλλα όλοι φαίνεται να μπαίνουν στις διατάξεις του 4178 με τα πρόστιμα του 4014

 

 

1. Όσοι έχουν περαιώσει οριστικά και δεν χρειάζονται βεβαίωση--> Μεταφορά ως 6/2/2015 αν θέλουν να πουλήσουν ή να βγάλουν άδεια, αλλιώς θα πρέπει να περιμένουν πότε θα βγει το διάταγμα της Ταυτότητας Κτιρίων

 

2. Όσοι έχουν περαιώσει οριστικά και θέλουν να πουλήσουν γρήγορα -->Κάνουν άμεσα μεταφορά

 

3. Όσοι έχουν περαιώσει προσωρινά και δεν βιάζονται να πουλήσουν ή να μεταβιβάσουν ή να βγάλουν άδεια-->μεταφορά και οριστική περαίωση ως 6/2/2015

 

4. Όσοι έχουν περαιώσει προσωρινά και βιάζονται να πουλήσουν ή να βγάλουν άδεια-->Κάνουν άμεσα μεταφορά

 

 

Αυτά που δεν εξηγούνται επαρκώς (ανάμεσα σε πολλά άλλα βέβαια) είναι πχ τι θα γίνει με τα στοιχεία για όσους περαίωσαν οριστικά ή προσωρινά. Θα είναι του 4014 ή του 4178 ?

 

Νομίζω πάντως από τα συμφραζόμενα της δήλωσης, είτε έχεις περαιώσει οριστικά είτε έχεις περαιώσει προσωρινά, αν θέλεις να κάνεις μεταφορά θα υποβάλλεις μαζί και τα δικαιολογητικά του 4178

 

Απο την στιγμη  που αποδεχονται την δηλωση παραπανω στοιχεια δεν μπορεις να βαλεις  παρα οτι ειχεσ απο τον 4014.. Δηλαδη την παλαιοτητα αμα ηταν με δηλωση τι θα κανεις? 

 

Εγω να σας πω την δικη μου περιπτωση ηρθε πελατης με νομιμοποιηση 4014 περαιωμενη  απο αλλα μηχανικο ο οπιος βγηκε σε συνταξη και μου ζητησε βεβαιωση και ελενξα ολα πως ειναι οκ !!Τωρα ας μου πει καποιος πιος θα του κανει την μεταφορα?  Θα πω στον σηφουνακη να την κανει απο το κινητο οπως τα τοπογραφικα!!

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την δικη μου περιπτωση ηρθε πελατης με νομιμοποιηση 4014 περαιωμενη  απο αλλα μηχανικο ο οπιος βγηκε σε συνταξη και μου ζητησε βεβαιωση και ελενξα ολα πως ειναι οκ !!Τωρα ας μου πει καποιος πιος θα του κανει την μεταφορα?  Θα πω στον σηφουνακη να την κανει απο το κινητο οπως τα τοπογραφικα!!

 

Aναφέρεται στην εγκύκλιο ότι, γίνεται με τη γνωστή διαδικασία μέσω του ΤΕΕ (παραίτηση - ανάθεση).....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πελάτης που έκανε τη δήλωση παλαιότητας (η οποία ήταν και αληθής και το γνωρίζω) πέθανε και λυτρώθηκε ο άνθρωπος....

Αλίμονο σε εμάς....

 

μακάβριο, το ξέρω, αλλά όλα μες τη ζωή είναι ...  :|

Link to comment
Share on other sites

Προτρέπω πριν ασχοληθούμε με τις λεπτομέρειες να δούμε την ουσία, διαφορετικά θα τη χάσουμε. Και για το λόγο αυτό, βάζω κι εδώ την άποψή μου...

 

Τελικώς, ο φόβος τους ότι, δεν πρόκειται να γίνουν δηλώσεις με τον 4178, γεγονός που θ 'χει ως συνέπεια να μην πιάσουν τους στόχους τους ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ και διαβάζοντας κάποιος την εγκύκλιο αυτή καταλαβαίνει ότι, προσπαθούν τώρα να ..."μαλακώσουν" λίγο τα πράγματα, μήπως κι αλλάξουν το τοπίο!!!!

Συνάδελφοι, είναι βέβαιο ότι, μας διαβάζουν και ....φοβούνται την αποτυχία!!!!

Ας συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό και να με θυμηθείτε ότι, μπορούμε να ...."καταφέρουμε" πολύ περισσότερα πράγματα, από αυτά που διαβάσαμε σήμερα!!!!

Δεν έχουμε κανέναν απολύτως λόγο να βιαζόμαστε!!!! Ας είμαστε έτοιμοι και από 5.2 έως 7.2 να κάνουμε αυτές τις λίγες δηλώσεις που θα 'χει ο καθένας μας!!!!

Αν όλοι κινηθούμε με τον τρόπο αυτό, θα τους αναγκάσουμε ν' αλλάξουν κι άλλα πράγματα!!!!

Όχι μόνο για μας!!! Αλλά και γι' αυτούς και για τους υποψήφιους πελάτες μας!!!!

Μην βιαστείτε να μεταπηδήσετε τις δηλώσεις του 4014 στο νέο νόμο!!! Έχετε απεριόριστο περιθώριο!!!!

Κάθε φορά που κάποιος από εσάς υποβάλλει μια δήλωση 4178 ή έστω ανοίγει για πλάκα μια κενή δήλωση σε επεξεργασία, ή κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση μεταπήδησης μιας δήλωσης, τους δίνει ...φτερά, τους ψηλώνει και δεν πρόκειται να βρουν τη διάθεση ν' αντιμετωπίσουν και τα υπόλοιπα "λάθη" και τις υπόλοιπες "ασάφειες" και τις υπόλοιπες "αδικίες" του συγκεκριμένου νόμου!!! Οι οποίες για όσους τον έχουν κατανοήσει πλήρως είναι πάρα πολλές και αποτρεπτικές......

+1 κι απο μενα ΙΑΣΟΝΑ!σιγουρα μας διαβαζουν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί όντως μας διαβάζουν και πολύ καλά κάνουν!

Εμείς όμως τι στο διάλο κάνουμε;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω με γρίφο!

 

παράρτημα 1. 33) Κατηγορία 4....Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στην συγκεκριμένη κατηγορία.

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

ξεκαθαρίζει πιο πριν οτι για την κατηγορία δεν ελέγχεις ολοκληρο το οικοπεδο(κ λοιπές ιδιοκτησίες όπως είχαμε καταλάβει)αλλα μόνο το ποσοστό συνιδιοκτησίας

της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας της αθαιρεσίας
νομίζω εδώ ο ποιητης θέλει να πει οτι δεν αθροιζεις ολες τι αυθαιρεσίες για να βγάλεις κατηγορία αλλα κάθε αυθαιρεσία ξεχωριστα... κ η καθεμία την δική της κατηγορία
 

 

Στο παραρτημα 2 στην 15 ερωτηση που λεει για την κυρια κατοικια.τι εννοει??μπερδευτηκα λιγο.

ας πουμε οτι ζευγος χωρις παιδια εχει κυρια κατοικια 100 τ.μ.(50 τ.μ. νομιμα και 50 για τακτοποιηση) και ενα εξοχικο 50 νομιμο.μπορω να κανω φυλλο καταγραφης για τα 50 παρανομα σε δυο φυλλα 20 σαν πρωτη κατοικια και τα υπολοιπα 30 σαν αλλη??

χα.....μείζων θεμα και δεν του έχουμε δώσει τη δέουσα προσοχη ,ποιες είναι οι απόψεις σας????εγω λέω οτι πρέπει να κόψουν τα ναρκωτικα............

Link to comment
Share on other sites

ξεκαθαρίζει πιο πριν οτι για την κατηγορία δεν ελέγχεις ολοκληρο το οικοπεδο(κ λοιπές ιδιοκτησίες όπως είχαμε καταλάβει)αλλα μόνο το ποσοστό συνιδιοκτησίας

της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας της αθαιρεσίας
νομίζω εδώ ο ποιητης θέλει να πει οτι δεν αθροιζεις ολες τι αυθαιρεσίες για να βγάλεις κατηγορία αλλα κάθε αυθαιρεσία ξεχωριστα... κ η καθεμία την δική της κατηγορία

 

Δεν νομίζω ότι, λέει κάτι τέτοιο!!!!

Θεωρώ πως όταν λέει "ποσοστά υπέρβασης" εννοεί αυτά της δόμησης <40%, της κάλυψης <40% και του ύψους <20%, τα οποία δεν απαιτείται να "...συντρέχουν αθροιστικά", δηλαδή, ................... (δηλαδή, λέει μπούρδες)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.