Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, αν δεν το δούμε στην πράξη.....

Σωστό και αυτό...

 

Πάντως αν ισχύει, τότε όσοι δηλώθηκαν ΒΧ ενώ ήταν ΚΧ... τώρα ...μια χαρά, κανένα πρόβλημα...Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μάλλον το σύστημα δεν αναγνωρίζει την αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ. Άνθρακας ο θυσαυρός.

 

Από ότι εγώ κατάλαβα έως τώρα. Το σύστημα κρατάει τα παλιά φύλλα καταγραφής και δημιουργεί και ένα καινούργιο για τις πολεοδομικές παραβάσεις που είχες βάλει. Κρατάει από τα φύλλα καταγραφής τα τετραγωνικά και τα παλιά πρόστιμα. Όταν -εφόσον δεν αλλάζεις τετραγωνικά- το πρόστιμο ανά φύλλο καταγραφής βγαίνει μεγαλύτερο κρατάει το παλιό, όταν βγαίνει μικρότερο κρατάει το μικρότερο. Το συνολικό πρόστιμο είναι το άθροισμα των προστίμων των επιμέρους ΦΚ.

 

Μεταφορά τετραγωνικών από ΒΧ σε ΚΧ και ανάποδα δεν νομίζω να αναγνωρίζει. 

 

Επιπλέον μάλλον θα μπορείς να προσθέσεις ΦΚ και να υπολογίσεις επιπλέον ποσά κτλ, όπως και να αφαιρέσεις τ.μ. π.χ. σε ΦΚ που έχει μεταφερθεί από 4014 να μηδενίσεις τα π.χ. 3 τ.μ. ΒΧ και να τα βάλεις σε νέο ΦΚ ως ΚΧ, φυσικά πληρώνοντας βάσει του 4178 για τα 3 τ.μ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

1. Για να επιλέξω σε ποια κατηγορία θα υπαχθώ, πρέπει να αθροίσω τα μέτρα που τακτοποιήθηκαν με το Ν.3843/10 και τον Ν,4014/11, και για τα συνολικά μέτρα να ελέγξω αν υπερβαίνουν το 40% της δόμησης. Σαν δόμηση θα θεωρήσω τα τετραγωνικά των ορόφων ή θα προσθέσω και τα μέτρα του υπογείου, εφ' όσον αυτό υπήρχε στα εγκεκριμένα σχέδια, και με τον Ν,3843/11 έγινε αλλαγή χρήσης?

 

Συγκρίνεις με ότι αναλογεί στην ιδιοκτησία σου από τα μέτρα της οικοδομικής άδειας. (Τώρα αν αφορά διαμέρισμα πχ, αναμένουμε τι ελεγχεις)

 

2. Αν έχω, έστω, εγκεκριμένη δόμηση 50 μ2. Αφού κατηγοριοποιήσω τις αυθαιρεσίες, π.χ.

α. Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης 10μ2

β. Υπέρβαση δόμησης και ύψους 20 μ2

θα ορίσω σε ποια κατηγορία υπέρβασης δόμησης ανήκω δηλαδή 5α, 5β κλπ ελέγχοντας την υπέρβαση κάθε κατηγορίας ως προς τα μέγιστα επιτρεπόμενα οπότε υπάγομαι στην κατηγορία 5α (<50%) ή πρέπει να αθροίσω τις υπερβάσεις δόμησης όλων των κατηγοριών, δηλαδή 10 + 20 = 30μ2 οπότε υπάγομαι στην κατηγορία 5β (από 50 - 100%)?

 

ΥΔ --> 30 / μέγιστα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας σου (κι εδώ αναμένουμε)

ΥΚ --> 10 / μεγιστα επιτρεπομενα ( ; )

ΥΥ --> 10 / μεγιστα επιτρεπομενα ( ; )

 

 

3. Στα σχέδια κατόψεων που απαιτούνται για την Β' φάση,

α. Θα σχεδιαστεί η αυθαιρεσία, με ράστερ, επί των υφισταμένων εγκεκριμένων σχεδίων,

β. Θα γίνει νέο σχέδιο αποτύπωσης, όπου θα σημειώνεται με ράστερ το περίγραμμα της εγκεκριμένης κάτοψης, ή

γ. Και τα δύο?

 

4. Σε οικοδομή που δηλώθηκε με τον 4014/11 και μεταφέρεται στον 4178/13 μπορώ να αλλάξω την υπάρχουσα δήλωση και να προσθέσω και τακτοποιήσεις που είχαν γίνει με τον 3843/10 (και δεν είχαν εισαχθεί στον 4014/11 προς συμψηφισμό) ή πρέπει να κάνω νέα δήλωση?

 

Γιατί να τα μπλέξεις. Θα σου αυξήσει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία έχω... :| Με έχει μπερδέψει τόσο το θέμα των σχολίων προς τους διαχειριστές, όσο και τα τικ που πρέπει να βάλουμε απο κάτω ακριβώς στις χρήσεις.... Μήπως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας βοηθήσει; Εσείς που έχετε μεταφερει ήδη κάποιες δηλώσεις του 4014 στον νέο νόμο, επιλέξατε κάποιο απο αυτά τα κουτάκια???? :confused:

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ??????????? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ???? ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ!  :(

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή ..."παλιού"!!!!

 

Να μην ασχολείστε προς το παρόν με τις δηλώσεις του 4178.....

Δεν υπάρχει απολύτως ουδείς λόγος!!!!

Δεν είστε υποχρεωμένοι σήμερα, αύριο ή μεθαύριο να κάνετε ούτε μεταπήδηση δήλωσης, ούτε νέα δήλωση.....

Αφήστε να το κάνετε αρχές Φεβρουαρίου!!!!!!

Αφού ολοκληρώσουν τις ...θέσεις τους και φυσικά όταν ανεβάσουν και τις αποδεικτικές αεροφωτογραφίες της 28.7.2011.....

 

Υ.Γ. Μέχρι τότε, νερό και ξερό ψωμί!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.