Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 Aυτό που ανέφερε ο συνάδελφος nik δηλ οτι οι άδειες για λυ΄΄ομενο ακυρώνονται όταν δεν πραγματοποιούνται, ισχύει και για τις άδειες αγροτικής αποθήκης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, αντιμετωπίζω το παρακάτω θέμα το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω(μεταξυ άλλων βέβαια):

Σε μεταφερόμενη δήλωση απο 4014 σε 4178 η οποία βρίσκεται σε στάδιο αποπληρωμής δόσεων και αφού πληρωθηκε το τέλος υπέρ ΤΕΕ, αφαίρεσα μια λοιπή παράβαση. Επανυπέβαλα τη δήλωςη και οι δόςεις παρέμειναν ως είχαν και

το πρόστιμο δεν αναπροσδιορίστηκε προς τα κάτω. Αντίθετα όταν προσθέτω κάποια

παράβαση τροποποιείται προς τα επάνω.

 

Το παραπάνω οφείλεται σε μη ενημέρωση του συστηματος και μη πρόβλεψη τροποποίησης του προστμου προς χαμηλώτερα ή το προβλέπει η νομοθεσία;

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γλυτώνεις το extra 2.000 κατά πάσα πιθανότητα!!!!

 

Το μόνο πείραγμα που έκανα στον 4178 ήταν η αλλαγή των 16τμ από ΒΧ σε ΚΧ. Τα συνολικά τμ (ΚΧ+ΒΧ) που είχαν δηλωθεί στον 4014 παρέμειναν ίδια στον 4178 (αθροιστικά ως ΚΧ).

Στην προεπισκόπηση της υποβολή μου λέει τρέχοντα πρόστιμα αυτά τα 1700κάτι που έχουν πληρωθεί και "πρόστιμα μετά την υποβολή" 1700κάτι+ που είναι η μικρή αύξηση λόγω της αναγκαστικής αλλαγής των ΒΧ σε ΚΧ. Να υποθέσω ότι αφού στα τρέχοντα πρόστιμα λέει τα 1700κάτι συμπεριλαμβάνοντας το παράβολο των 1000, αν έπρεπε να πληρωθεί όλο το νέο παράβολο των 2000 θα το συμπεριλάμβανε στα "πρόστιμα μετά την υποβολή"? Οπότε αφού στα νέα πρόστιμα μου βγάζει μόνο τη μικρή αύξηση λόγω ΒΧ-ΚΧ το πολύ πολύ να πρέπει να πληρωθεί μόνο αυτή? Ανεβάζω και το σχετικό screenshot:

2qk79r5.jpg

ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ 1768,01-1751,71

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία ενημέρωση για το πότε θα ανοίξει το σύστημα για ανέβασμα αρχείων;

πρόκειται ο μηχανικός να βγει στη σύνταξη και θέλω να ξέρω εάν προλαβαίνει να ολοκληρώσει τις δηλώσεις.

Επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος εάν οριστικοποιηθούν οι δηλώσεις και μένει μόνο το ανέβασμα σχεδίων μήπως μπορεί να ανεβάσει άλλος μηχανικός τα αρχεία που θα είναι όμως υπογεγραμμένα από τον πρώτο Μηχανικό; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία ενημέρωση για το πότε θα ανοίξει το σύστημα για ανέβασμα αρχείων; ΟΥΔΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ

πρόκειται ο μηχανικός να βγει στη σύνταξη ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!! και θέλω να ξέρω εάν προλαβαίνει να ολοκληρώσει τις δηλώσεις. ???????

Επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος εάν οριστικοποιηθούν οι δηλώσεις και μένει μόνο το ανέβασμα σχεδίων μήπως μπορεί να ανεβάσει άλλος μηχανικός ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΟΧΙ, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Κ.ΛΠ. ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ τα αρχεία που θα είναι όμως υπογεγραμμένα από τον πρώτο Μηχανικό; ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ...ΕΥΘΥΝΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω δήλωση από 4014 στον 4178. 

Το πρόστιμο στον 4178 βγαίνει μεγαλύτερο λόγω παλαιότητας και αποθηκών.

Αν κάνω τη μεταφορά ο 4178 θα κρατήσει το ίδιο πρόστιμο αλλά σε περισσότερες δόσεις;

Το έχει κάνει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Όχι θ' αναπροσαρμοστεί προς τα πάνω και θα πρέπει να πληρωθεί σε περισσότερες βεβαίως δόσεις με Min όμως ποσό δόσης 50 ευρώ (οι αποθήκες γαρ). Περίμενε....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά η εγκ. 3 δεν έλεγε ότι αν το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο δεν θα πληρωθεί η διαφορά; Δεν αναπροσαρμόστηκε το σύστημα;

Βιάζομαι λιγάκι γιατί ο άνθρωπος δεν μπορεί να πληρώσει τη δόση των 217 € που του 'βγαζε ο 4014.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά η εγκ. 3 δεν έλεγε ότι αν το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο δεν θα πληρωθεί η διαφορά; Δεν αναπροσαρμόστηκε το σύστημα;

Βιάζομαι λιγάκι γιατί ο άνθρωπος δεν μπορεί να πληρώσει τη δόση των 217 € που του 'βγαζε ο 4014.

 

Από το ΤΕΕ της Αθήνας μου είπαν ότι το πρόστιμο ΔΕΝ αλλάζει όταν συντρέχουν ΚΑΙ τα τρία ακόλουθα:

α. το σύνολο των ΚΧ που δηλώνεται παραμένει ίδιο

β. το σύνολο των ΒΧ του 4014 είναι ίδιο με αυτό των «με μειωτικό συντελεστή) του 4178

γ. ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων παραμένει ίδιος

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, προκύπτει επανυπολογισμός. Αν λοιπόν είχες αποθήκη στον 4014 δηλωμένη σαν ΒΧ και τώρα μπαίνει ΚΧ, ξεχνάς το παλιό πρόστιμο.

 

Εκτός και αν αλλάξει κάτι από το ΥΠΕΚΑ στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.