Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Και προς ενημέρωση των συναδέλφων.

Κατά τη φάση της υπαγωγής και ενώ ΔΕΝ είχε γίνει καμία αλλαγή στα τ.μ της δήλωσης παρά μόνο αλλαγή στο φύλλο καταγραφής της αλλαγής χρήσης (όπου έφυγε ο αντίστοιχος συντελεστής) το σύστημα επαναυπολόγισε το πρόστιμο (φυσικά προς τα κάτω).

Τώρα πως γίνεται το σύστημα να λαμβάνει υπ'όψιν του κάποιους συντελεστές και όχι κάποιυς άλλους(π.χ παλαιότητα λέω εγώ τώρα) είναι κάτι που το ΤΕΕ δεν θα μας απαντήσει φαντάζομαι.........

Άρα όταν πειράζουμε συντελεστές και όχι τα τ.μ. προς τα κάτω, το πρόστιμο μειώνεται. Αν τους πειράξουμε προς τα πάνω μένει ίδιο. Φαντάζομαι πως είναι ξεκάθαρο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

"Σε επεξεργασία"

Σε αυτή την κατάσταση ΔΕΝ θεωρείται δήλωση. Υπολογίζεται κάθε φορά το διαμορφούμενο πρόστιμο και τυπώνονται ανεπίσημες αναφορές ελέγχου.

Κάθε μηχανικός δεν μπορεί να έχει σε αυτή την κατάσταση περισσότερες από 50 δηλώσεις

 

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΤΕΕ v.2.1_2, page 21

 

(Ο συνάδελφος βέβαια μπορεί να μην είχε την περίπτωση αυτή και να εννοούσαν κάτι άλλο...)

 

Δεν έχω 50 δηλώσεις. Είναι λιγότερες. Κάποιες μάλιστα από αυτές έχουν μείνει "ανενεργές" διότι π.χ. δεν προχώρησε ο Ιδιοκτήτης ή είχα κάνει εγώ λάθος και έφτιαξα καινούργια δήλωση αντ' αυτής.

Εν πάση περιπτώσει όμως, αν "ενοχλούν" το σύστημα αυτές οι (λιγότερες από 50) δηλώσεις, μπορώ να τις σβήσω ώστε να "ανοίξει χώρος";

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 50 δηλώσεις. Είναι λιγότερες. Κάποιες μάλιστα από αυτές έχουν μείνει "ανενεργές" διότι π.χ. δεν προχώρησε ο Ιδιοκτήτης ή είχα κάνει εγώ λάθος και έφτιαξα καινούργια δήλωση αντ' αυτής.

Εν πάση περιπτώσει όμως, αν "ενοχλούν" το σύστημα αυτές οι (λιγότερες από 50) δηλώσεις, μπορώ να τις σβήσω ώστε να "ανοίξει χώρος";

 

Τώρα που παρακολούθησα λίγο την κουβέντα (5 σελίδες πιο πριν), αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να περάσεις στον 4178 δηλώσεις του 4014 με ολοκληρωμένη υπαγωγή. Αν αυτές έχουν πληρωμένα πρόστιμα & κομπλέ σχέδια, δεν φαίνεται καταρχάς η ανάγκη να περάσουν άμεσα και μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός για να περάσουν αυτόματα.

 

Αυτό με το «50 δηλώσεις» αφορά μόνο δηλώσεις σε επεξεργασία.

 

Ο μόνος που μπορεί να λύσει το θέμα σου είναι οι διαχειριστές του συστήματος του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

...................... και μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός για να περάσουν αυτόματα.............

 

Ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο υπάρχει για να γίνει κάτι τέτοιο!!!!

Θα περάσουν, όσες χρειαστεί να περάσουν, ακριβώς όπως και όλες οι υπόλοιπες......

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο υπάρχει για να γίνει κάτι τέτοιο!!!!

Θα περάσουν, όσες χρειαστεί να περάσουν, ακριβώς όπως και όλες οι υπόλοιπες......

 

Δεν ξέρω, δεν μου 'χει τύχει να μεταφέρω δήλωση με ολοκληρωμένη υπαγωγή, με πληρωμένο πρόστιμο, με σχέδια.

(Νόμιζα ότι αν χρειαζόταν βεβαίωση θα έκανα νέα δήλωση με αναφορά στην παλιά).

Τσεκάρω αν είναι αυτό το θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν φαίνεται καταρχάς η ανάγκη να περάσουν άμεσα 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η έννοιά μου ήταν με την μεταφορά να αποφύγω τον "σκόπελο" της αντισυνταγματικότητας (; ) που προέκυψε για τον ν.4014...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί βεβαίωση, πρώτα μεταπηδάς τη δήλωση και μετά εκδίδεις τη βεβαίωση. Αλλιώς δεν γίνεται αποδεκτή η βεβαίωση από συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με ολοκληρωμένη υπαγωγή ; 

Δηλαδή αν μου ζητηθεί να εκδώσω βεβαίωση σε υπαγμένο ακίνητο του 4014 (με ολοκληρωμένη υπαγωγή) από άλλον μηχανικό δεν μπορώ να το κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Πρέπει η δήλωση να μεταφερθεί.

Η' θα τη μεταφέρεις εσύ (με ό,τι αυτό σημαίνει) ή ο ...συνάδελφος.

Και το νέο 5σέλιδο στον συμβολαιογράφο κ.λπ.

Και προσοχή, έχει και πληρωμή ανταποδοτικού τέλους........

Φυσικά ΔΕΝ μπορώ να φανταστώ το τι θα κάνεις αν στην αυτοψία σου βρεις "...άλλα πράγματα" εκτός των δηλωθέντων.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.