Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

αρα στον αγοραστη (νεο ιδιοκτητη) δεν κανω συμφωνητικο,   κατα την μεταφορα στο 4178 κ ας φαινεται στη δηλωση το ονομα του

Βρε παιδιά την αμοιβή της μεταπήδησης της δήλωσης ο νέος ιδιοκτήτης δεν πρέπει να την πληρώσει? Δεν χρειαζόμαστε εξουσιοδότηση και συμφωνητικό από αυτόν? Ο παλιός ιδιοκτήτης γιατί να ασχοληθεί αφού απαλλάχθηκε από το ακίνητο? Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν συζητάγαμε στο φορουμ κι λέγαμε σαν μέσο πιεσης να μην κάνουμε καμια μεταφορά και καμία ενταξη, είχαμε σαν σκοπό να πιέσουμε τους υπευθυνους να μας σεβαστούν και να κανουν καποιες τροποποιησεις στο νόμο προκειμένου να δουλεψουμε αξιοπρεπως....

Βλέπω ομως οτι όλο αυτο ήταν μονο στις προθέσεις, και οσοι απ' εμας το ακολουθήσαμε ειμαστε αν μη τη άλλο γραφικοί....και κυριώς ΑΦΡΑΓΚΟΙ!!!!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μένα
Συνάδελφοι έχετε σίγουρα δίκιο, αν και αυτή την εποχή με αυτή την στενότητα,

δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα για τις επιλογές που κάνει, άσχετα αν παρεκκλίνει απ'όσα ήθελε να τηρήσει.

Στην τελική είμαστε όλοι θύματα της υπόθεσης (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που έχουν κάνει τερατώδεις τακτοποιήσεις). 

 

Προσωπικά έκανα μόνο λίγες μεταφορές που ήθελαν αγοραπωλησία και χωρίς αμοιβή μεταφοράς γιατι θεωρώ και τους ιδιοκτήτες θύματα στο θέμα της μεταφοράς των νόμων, αφου

πλέον έχουν εγκλωβιστεί στην κρατική ασυνέπεια, παρότι θυσιάστηκαν ώρες για ναπροσαρμοστούν στον 4178 (και όχι δεν είναι υπόθεση μιας απλή αναγραφής της κατηγορίας του άρθρου 9, έλεος, μιλάμε για ένα νέο νόμο!)

Ολες τις υπόλοιπες 4014 (και είναι πάρα πολλές που σημαίνει ότι θα μπορούσαν να είναι και καλά χρηματα) θα τις κρατήσουμε όσο μπορούμε μέχρι την εφαρμογή της ταυτότητας, 

εξάλλου δεν έχω πειστεί καθόλου ότι δεν θα προκύψει και στο μέλλον νέα μεταφορά.

Edited by soundholics
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ με τα παραπανω ΑΛΛΑ καποιες του 4014 επρεπε να μεταφερθουν ....διοτι εκει θα πιεζαμε κ θα παιζαμε με τα χρηματα καποιων πελατων μας

κατα τα αλλα εξακολουθω να γραφω οτι πρεπει να μαζεψουμε υπογραφες μεσα στο φορουμ κ να πιεσουμε τεε κ υπεκα τοσο

για την εγκυκλιο-λογια του  4178 κ ΕΠΙΣΗΣ για το θεμα των ΕΞΩΝΤΟΤΙΚΩΝ ΠΟΙΝΩΝ

Νομιζω μεσα στο φορουμ ειμαστε ΟΙ ΜΟΝΟΙ οι οποιοι εχουν ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με τον 4178 ( διοτι καθε  μερα ακουω παπ@@@ιες απο ασχετους που χαλαν κ τη πιατσα)  κ εχουμε την δυναμη να πιεσουμε καταστασεις.........

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα κ.μ. της πίσινας είναι μέσα στα "πολεδομικά μεγέθη" ; γιατί το σύστημα βάζει ένα αυθαίρετο ύψος για να υπολογίσει όγκο το όποιο αν αλλάξεις το πρόστιμο ανέβαινει. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από μεταφορά και υπολογισμό δόσεων και έκπτωσης 10% αφού πάτησα υποβολή, μετά

επειδη θελω να μειωσω τις παραβάσεις από 2 σε 1, μου λέει για να παω σε ορισιτκή υπαγωγή και μόνο. Δεν ξαναυπολογίζει με -500 € το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω όταν είσαι στη φάση υπαγωγή και κάνεις τροποποιήσεις που επηρεάζουν το πρόστιμο γίνεται επαναυπολογισμός όταν πατήσεις το κουμπί της υποβολής και δεν σε πάει κατευθείαν σε οριστική. Μήπως κατά λάθος πρόσθεσες και κάτι ακόμα που σου ανεβάζει το πρόστιμο +500€ με αποτέλεσμα το συνολικό πρόστιμο να μένει το ίδιο και να μην επηρεάζονται οι δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από μεταφορά και υπολογισμό δόσεων και έκπτωσης 10% αφού πάτησα υποβολή, μετά

επειδη θελω να μειωσω τις παραβάσεις από 2 σε 1, μου λέει για να παω σε ορισιτκή υπαγωγή και μόνο. Δεν ξαναυπολογίζει με -500 € το πρόστιμο

 

Επανυπολογισμό , κάνει μόνο όταν τροποποιούμε τις επιφάνειες στα κουτάκια των τμ (ΚΧ ή ΒΧ), σε καμία άλλη περίπτωση

 

Μπορείς να αλλάξεις όλους τους συντελεστές, και να βάλεις άλλες 100 λοιπές παραβάσεις. Το πρόστιμο δεν επανυπολογίζεται ξανά !!!! 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.