Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Υποθέτω εννοεις ληξιπρόθεσμη δήλωση του 4014 που εχει μεταφερθεί στον 4178 ;

Εννοώ ότι ναι η δόση ήταν ληξιπροθεσμη με το 4014 ,αλλά είναι και με τον  4178  διότι αναφέρει ότι έπρεπε να πληρωθεί μέχρι στις 10/2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η φιλοσοφία τους είναι "να μαζέψουν το χρήμα"!

Αυτό τους λείπει.

Θα κάνουν ότι, είναι δυνατόν για να το πετύχουν.

Δεν καταλαβαίνουν από ληξιπρόθεσμο ή όχι.

Θα το εισπράξουν και ίσως κάποια στιγμή βγάλουν και τους χρωστούμενους τόκους.....

Απλώς έχουν κολλήσει "προγραμματιστικά" και δεν προλαβαίνουν να το φτιάξουν να γίνεται αυτόματα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνταξιούχος μηχανικός μετέφερε δήλωση του 4014 με ολοκληρωμένα σχέδια που ήταν σε προσωρινή υπαγωγή στον 4178.

 

Όταν λέμε συνταξιούχος, έκανε παύση πριν 10 ημέρες και είχε ξεχάσει να μεταφέρει την δήλωση.

 

Εγώ του είπα ότι δεν χρειαζόταν να την μεταφέρει στον 4178 αλλά αυτός ήθελε να "φύγει" από πάνω του η εκκρεμότητα και να την περαιώσει με τον νέο νόμο για να είναι εντάξει προς τον πελάτη του όπως μου είπε. 

 

Πειράζει που το έκανε και θα ολοκληρώσει με τον 4178 ενώ έχει κάνει παύση ? Θυμίζω τι λέει το ΤΕΕ : 

 

 

Συνταξιούχοι Μηχανικοί

Μετά την παύση, οι συνταξιούχοι μηχανικοί δεν μπορούν να ασκούν το ελεύθερο επάγγελμα ως εκ τούτου δεν μπορούν να συνεχίσουν την προβλεπόμενη διαδικασία για την μεταφορά δηλώσεων του Ν. 4014/11 στις διατάξεις του Ν. 4178/13 και κάθε άλλη τυχόν μετέπειτα ενέργεια (π.χ. έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης) την οποία σε κάθε περίπτωση πρέπει να αναλάβει αρμόδιος ενεργός μηχανικός, σύμφωνα με την τρέχουσα διαδικασία αντικατάστασης μηχανικού ή αλλαγής διαχειριστή δήλωσης (βλ. παραπάνω).

Γενικά, οι κωδικοί των συνταξιούχων μηχανικών είναι ενεργοί για επισκόπηση και έλεγχο των έργων/δηλώσεων που έχουν υποβάλει πριν τη συνταξιοδότηση, όμως δεν επιτρέπεται μέσω των πληροφοριακών συστημάτων αμοιβών και αυθαιρέτων του ΤΕΕ η εκτέλεση συγκεκριμένων διαδικασιών όπως η μεταφορά δηλώσεων αυθαιρέτων στο νέο νόμο ή η υποβολή νέων δηλώσεων-βεβαιώσεων ή νέων έργων αμοιβών. (ο συγκεκριμένος μηχανικός πάντως έκανε μεταφορά κανονικά).

Αίτημα για προσωρινή άρση της παραπάνω απαγόρευσης γίνεται δεκτό αποκλειστικά και μόνο για τον υπολογισμό αμοιβών εργασιών (κυρίως επιβλέψεων) που αποδεδειγμένα πραγματοποιήθηκαν πριν την συνταξιοδότηση, σύμφωνα με την πάγια διαδικασία που τηρείται από την αρμόδια υπηρεσία του ΤΕΕ.

 

 

faq_nov_2013.doc

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι εφ'οσον δεν είχε απενεργοποιηθεί η δυνατότητα αυτή, η μεταφορά έγινε. Θα μπορεί να την ολοκληρώσει στον 4178 (αφου είναι μάλλον εξοφλημένη) και να στείλει τα αρχεία αργότερα, αφου συμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ υπάρχει η δυνατότητα για τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα υποβολή δήλωσης που βρισκόταν σε αρχική υποβολή και μεταφέρθηκε σε υπαγωγή.

Πρέπει όμως να αλλάξω κάτι στα τμ, πως κάνω αίτημα να μεταφερθεί σε αρχική υπαγωγή πάλι?

 

Δεν είναι παράλογο όταν βρίσκεται σε αρχική υποβολή η δήλωση και θέλω να υπολογίσω το πρόστιμο και μετά να βγάλω δόσεις να μην το κάνει και να μου ζητάει οποσδήποτε να επιλέξω τρόπο πληρωμής? (πρόκειται για δήλωση που μεταφέρθηκε από 4014)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπορείς να κάνεις και όταν η δήλωση είναι σε υπαγωγή

Ανάλογα με την αλλαγή που θα κάνεις και αν αλλάξει το πρόστιμο τότε πατώντας το κουμπί της υποβολής θα εμφανιστεί το πινακακι που σε ενημερωνει για τα πρόστιμα πριν και μετά, σε αυτό το σημείο μππρεις να κάνεις ακύρωση αν θέλεις απλός να τσεκαρεις το πρόστιμο.

 

Νομίζω ότι σε εκ μεταφοράς δήλωση δεν μπορείς να επιλεξεις τρόπο πληρωμής κρατάει την του 4014

αν έχει είδη πληρωθεί το 30% κάνει αυτόματα την έκπτωση του 10% και συνεχίζει με τον προηγούμενο τρόπο πλρωμης

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπορείς να κάνεις και όταν η δήλωση είναι σε υπαγωγή

ναι αλλά αν κάνω υπαγωγή πάλι για να μου βγάλει δόσεις να πληρώσει ο πελάτης, περνάει σε οριστική υπαγωγή και αν υπάρχει κάποιο σφάλμα μετά δεν μπορώ να επέμβω, σωστά? εννοώ όταν πια με έχει περάσει στην οριστική υπαγωγή δεν μπορώ πια να κάνω αλλαγές..

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω την εξής περίπτωση: περιμένω ο πελάτης μου να βρει αεροφωτογραφία προ 83 γιατί έτσι το έχουμε δηλώσει αλλά επειδή ήταν με μεταφορά από τον 4014 σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο, έχει προσαυξήσεις στο υπόλοιπο ποσό.

Οπότε σκεφτόμουνα να του βγάλω το πρόστιμο να το πληρώσει για να μην έχει προσαυξήσεις και όταν βρει την αεροφωτογραφία (να δούμε και τι θα βγάλει το ΥΠΕΚΑ) να δηλώσω αν δεν τη βρει 1*1*2004.

Αν όμως κάνω λοιπόν διόρθωση των τμ από υπαγωγή σε οριστική για να μου βγάλει το πρόστιμο και θελήσω μετά να δηλώσω αντί για προ 83, 1*1*2004 τι θα κάνω?

Ανάλογα με την αλλαγή που θα κάνεις και αν αλλάξει το πρόστιμο τότε πατώντας το κουμπί της υποβολής θα εμφανιστεί το πινακακι που σε ενημερωνει για τα πρόστιμα πριν και μετά, σε αυτό το σημείο μππρεις να κάνεις ακύρωση αν θέλεις απλός να τσεκαρεις το πρόστιμο.

 

Νομίζω ότι σε εκ μεταφοράς δήλωση δεν μπορείς να επιλεξεις τρόπο πληρωμής κρατάει την του 4014

αν έχει είδη πληρωθεί το 30% κάνει αυτόματα την έκπτωση του 10% και συνεχίζει με τον προηγούμενο τρόπο πλρωμης

Είχα πληρώσει μόνο παράβολο και δεν είχα επιλέξει τρόπο για το υπόλοιπο ποσό οπότε μου το έβγαλε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο λεπτά να οργανωθούμε

Είσαι στον 4014 και κάνεις την μεταφορά

Πας στον 4178 και εισαι σε αρχικη υποβολη , σε αφήνει μόνο, να κάνεις την πληρωμή του ανταποδοτικού, μετά αφού εξοφλήσεις κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις , επιλεγείς τρόπο πληρωμής, πατάς υποβολή και πας σε κατασταση υποβολης ,εκει σου βγάζει το δοσολογιο και ο πελάτης αρχίζει τις πληρωμές , σε αυτήν την φάση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή, αν αλλάζει το προστιμο τότε με το που θα πατάς το κουμπί της υποβολής θα εμφανίζεται το πινακακι , αν συμφωνεις τότε ή δήλωση παραμένει σε κατάσταση υποβολής και επανά υπολογίζονται οι δοσεις, αν με τις αλλαγές δεν αλλάζει το πρόστιμο τότε θα σε ενημερώνει ότι θα πάει σε οριστική υποβολή (εκεί μπορείς να πατήσεις ακύρωση )

 

Νομίζω ότι έτσι είναί η διαδικασία

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο τώρα κτλβα πως λειτουργεί.

όταν είμαι σε υπαγωγή και μου έχει βγάλει ήδη πρόστιμο και θέλω να αλλάξω τμ, αν τα τμ δεν αλλάζουν το πρόστιμο γιατί είναι μικρή η διαφορά, τότε με πάει σε οριστική υπαγωγή αν κάνω υποβολή.

Αν αλλάζει το πρόστιμο τότε αν κάνω υπαγωγή με αφήνει σε Υπαγωγή, δεν με πάει σε οριστική.

Σωστά?οπότε μπορώ να κάνω όσες υπαγωγές θέλω αλλάζοντας ότι θέλω, αρκεί να αλλάζει το πρόστιμο και να παραμένω σε Υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.