Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που αναρτώ ένα μήνυμα οπότε αν κάτι πρέπει να διορθώσω στο γράψιμο παρακαλώ όπως με συμβουλεύσετε για να το διορθώσω.

 

Έχω διαβάσει μέχρι τώρα πολλές σελίδες αναρτήσεων οι οποίες βοηθούν και να είστε όλοι καλά για αυτό αλλά ομολογώ ότι μετά από τόσο διάβασμα δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει το εξής :

 

- Ιδιώτης που πληρώνει με δόσεις το πρόστιμο που υπολογίστηκε με τον 4014 θα συνεχίσει να τις πληρώνει μέχρι να γίνει η μεταφορά της δήλωσής του στον 4178 ή σταματάει, και εφόσον και όταν γίνει η μετάβαση στον 4178 θα συμψηφιστεί όποιο ποσό έχει αποπληρώσει μέχρι την στιγμή της διακοπής των πληρωμών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια διευκρίνιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς μας ήρθες.....

 

Ναι έτσι όπως το λες είναι.

Μπορεί να μεταφέρει τη δήλωση του 4014 στον 4178 έως την καταληκτική προθεσμία αυτού, δηλαδή, την 6.2.2015.

Εκτός της περίπτωσης που έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές στον 4014, που τότε πρέπει να το κάνει έως 6.2.2014.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως συνεχίζει να πληρώνει μέχρι την στιγμή που θα θελήσει να μεταβεί στον 4178 οπότε και σταματάει.Ωραία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

όχι, η έκπτωση θαναι στο πρόστιμο του 4178

 

Σήμερα γύρισα με ένα κεφάλι καζάνι από την ενημερωτική ημερίδα ΥΠΕΚΑ Καρατσώλης, Γαρδίκη και Σπυροπούλου εκ μέρους του ΥΠΕΚΑ.

Είπαν διάφορα, ετοιμάζω σχετικά αναλυτικό ποστ, πάντως σίγουρα οι β.χ. θα πάρουν μειωτικό συντελεστή, είναι μέσα στη νέα εγκύκλιοπου θα κυκλοφορήσει την άλλη εβδομάδα.

(ερώτηση: γιατι την καθυστερείτε? απάντηση: γιατι δεν είχαμε χρόνο από τις ημερίδες)

Βασιλη, περασε μια εβδομαδα και νεα εγκυκλιο δε βλεπουμε.

Περαστικα μας!Εγω θα κανω μεταβαση με β.Χ και Κ.Χ οπως ειχα στο 4014, δε πειραζω τιποτα, εχει περασει ενας μηνας και ο ιδιοκτητης θελει να συνεχισει να πληρωνει δοσεις. Εχω εκτεθει ανεπανορθωτα.

Link to comment
Share on other sites

αφου μπορει να συνεχιζει να πληρωνει με 4014!

Ιδιοκτήτης μου είπε, ότι του είπαν στην Τράπεζα, ότι δεν μπορεί πλέον να πληρωνει δόσεις 4014.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο μενα... Πες τα βρε Faethon11 γιατι στο ΥΠΕΚΑ θα μας τρελανουν τελειως.

Γνωριζω οτι ο 4178/13 νομιμοποιησε το προσχεδιο των ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. (Αρθρο 30 παρ.4 4178/2013). Αλλα πρεπει να εισαι ο μαντης Καλχας για να προβλεψεις κατι τετοιο. Εμεις που περιμεναμε δηλαδη το προσχέδιο να γινει νομος του κρατους τι φταιμε? Στην μπουζου με την πρεζου δηλαδη τωρα? Ελεος.................. 

Μα ο 4178 έδωσε και παράταση στην υποβολή σχεδίων του 4014, η οποία αναιρέθηκε στην πράξη από το ΤΕΕ...το ΔΕΔΟΤΑ είναι ψιλά γράμματα μπροστά σε αυτό.......

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά δήλωσης στον 4178 και αυτό που άλλαξα ήταν ότι οι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) πλέον δεν παίρνουν μειωτικό συντελεστή.

Υπολογίστηκαν μεγαλύτερα πρόστιμα κάτι που δεν περίμενα με δεδομένες τις διαβεβαιώσεις ότι αν δεν αλλάξουν τα τμ, δεν αλλάζει το πρόστιμο κλπ κλπ.

 

Μπορώ να επαναφέρω τη δήλωση μου στο προηγούμενο στάδιο, της αρχικής υποβολής ή με κάποιο τρόπο, να κάνω επανυπολογισμό του προστίμου με τις υπερβάσεις με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.