Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Υπο φυσιολογικές συνθήκες την κατηγορία 3 την εντάσει μέσα στο κανονικό πρόστιμο , και μόνο για τις λοιπές αναγράφει πρόστιμων λοπιων 500 κτλ. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λες ότι δηλαδή είτε 1 κατηγορία 3 βάλεις είτε 10 το 500 παραμένει (ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΗΛΩΣΗ)  το θέμα είναι ότι εμένα δεν μου χρεώνει ούτε την καν την μία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις, να δω αν κατάλαβα καλά.

 

Αν μεταφέρεις δήλωση 4014 στον 4178 και δεν πειράξεις πολεοδομικά μεγέθη (τετραγωνικά χώρων κλπ), το πρόστιμο μένει το ίδιο.

 

1ον Αν πειράξεις λοιπούς συντελεστές (από κύρια κατοικία σε άλλη γιατί είχε δώσει λάθος στοιχεία και πάνω στη βιασύνη να προλάβουμε την προθεσμία, δηλώθηκε ως πρώτη) επαναυπολογίζεται ή μένει ίδιο? Το ρωτάω, γιατί παράλληλα πρόκειται για χώρο υπογείου προ του '83 που στον επαναυπολογισμό, θα πρέπει να μπει ως 2004 και μετά, ελλείψει Α/Φ κλπ.

 

2ον Αν προσθέσεις φύλλο καταγραφής (χώρο του 3843 ας πούμε για να γίνει συμψηφισμός που καθυστερημένα το ανέφερε ο ιδιοκτήτης) υπολογίζονται τα άλλα φύλλα σύμφωνα με τον 4014 και το εξτρά φύλλο με τον 4178 ή επαναυπολογίζονται όλα μαζί?

 

Θέλει διευκρίνηση σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

για το 1) Αν αλλάξουν τα τετραγωνικά των κύριων χώρων προς τα πάνω, τα τετραγωνικά των ΒΧ παραπάνω (όχι αθροιστικά, αλλά το καθένα χωριστά) και ο αριθμός των παραβάσεων παραπάνω τότε επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο συνολικά. Σε κάθε άλλη περίπτωση εάν το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο κρατάει το μικρότερο εάν βγεί μεγαλύτερο κρατάει του 4014

 

Για το 2) Ο υπολογισμός γίνεται συνολικά και όχι ανά φύλλο καταγραφής. Το κριτήριο είναι τα τ.μ. ΚΧ, ΒΧ και πολεοδομικές παραβάσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση μια λύση είναι νέα δήλωση για τα επιπλέον μέτρα εφόσον προκύπτουν τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι, οπότε ρωτάω εδώ.

 

Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία οπού και πρέπει να έχουμε μεταφέρει τις δηλώσεις από τον 4014 στον 4178?

 

στο άρθρο 10, παρ 4 του Ν.4178 αναφέρει

" Εντός τεσσάρων μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος πραγματοποιείται η μεταφορά δεδομένων προηγούμενων δηλώσεων σε αντίστοιχα συστήματα του ΥΠΕΚΑ"

 

πώς το ερμηνεύετε αυτό το εδάφιο?

αυτό αναφέρεται στη δική μας υποχρέωση για μεταφορά ή στην υποχρέωση του συστήματος να είναι έτοιμο ή να κάνει αυτόματα τη μεταφορά?

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις οδηγίες του προγράμματος του ΤΕΕ δεν υπάρχει κάτι σχετικό που να δηλώνει ότι υπάρχει καταληκτική ημερομηνία στην μεταφορά των δηλώσεων και δεν έχω ακούσει και κάτι σχετικό , αλλά ούτε και στην ερμηνευτική εγκύκλιο υπάρχει κάποια αναφορά επί του θέματος Επομένως αφού δεν αναφέρει την λέξη  "ολοκληρώνεται" αλλά την λέξη "πραγματοποιείται" , δεν υπάρχει χρονικό όριο Αν δεν έγραφε και την φράση "εντός  4 μηνών"  θα ήμουν σίγουρος  για την προηγούμενη σκέψη μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επομένως αφού δεν αναφέρει την λέξη  "ολοκληρώνεται" αλλά την λέξη "πραγματοποιείται" , δεν υπάρχει χρονικό όριο

 

Συνάδελφε, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θές να πεις με αυτό?

 

 

Αν δεν έγραφε και την φράση "εντός  4 μηνών"  θα ήμουν σίγουρος  για την προηγούμενη σκέψη μου

 

Τελικά που καταλήγεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ισχύσει αυτό ΜΟΝΟ στην περίπτωση που πρώτα προσθέσεις τα νέα τ.μ. και μετά στείλεις τη δήλωση του 4178 σε κατάσταση "υπαγωγή".

Αν πρώτα τη στείλεις και μετά προσθέσεις τα νέα τ.μ. τότε .....την πάτησες!!!!!

 

Με πρόλαβε ο Τhodoris4.....

 

αν με τη μεταφορά δεν έχεις το 30% αλλά μέχρι το 2 του 2014 το φτάσεις, παίρνεις την έκπτωση...???

Link to comment
Share on other sites

Η σημείωση του άρθρου 10 παρ. 4 δεν έχει καμία απολύτως σχέση.

 

Η μεταφορά των δηλώσεων του 4014 που υποχρεούνται από το νόμο να πάνε στον 4178 μπορεί να γίνει οποτεδήποτε μέσα στη διάρκεια ισχύος του 4178, δηλαδή, έως 6.2.2015.

πρόβλημα ίσως έχουν όσες δηλώσεις του 4014 έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, οι οποίες πρέπει να μεταφερθούν μέσα στο α' εξάμηνο ισχύος του 4178, δηλαδή, έως 6.2.1014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.