Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Το μόνο πείραγμα που έκανα στον 4178 ήταν η αλλαγή των 16τμ από ΒΧ σε ΚΧ. Τα συνολικά τμ (ΚΧ+ΒΧ) που είχαν δηλωθεί στον 4014 παρέμειναν ίδια στον 4178 (αθροιστικά ως ΚΧ).

Στην προεπισκόπηση της υποβολή μου λέει τρέχοντα πρόστιμα αυτά τα 1700κάτι που έχουν πληρωθεί και "πρόστιμα μετά την υποβολή" 1700κάτι+ που είναι η μικρή αύξηση λόγω της αναγκαστικής αλλαγής των ΒΧ σε ΚΧ. Να υποθέσω ότι αφού στα τρέχοντα πρόστιμα λέει τα 1700κάτι συμπεριλαμβάνοντας το παράβολο των 1000, αν έπρεπε να πληρωθεί όλο το νέο παράβολο των 2000 θα το συμπεριλάμβανε στα "πρόστιμα μετά την υποβολή"? Οπότε αφού στα νέα πρόστιμα μου βγάζει μόνο τη μικρή αύξηση λόγω ΒΧ-ΚΧ το πολύ πολύ να πρέπει να πληρωθεί μόνο αυτή? Ανεβάζω και το σχετικό screenshot:

2qk79r5.jpg

Κατόπιν εντολής του πελάτη μου πάτησα το μαγικό κουμπί της υποβολής και το αποτέλεσμα ήταν ότι τώρα καλείται να πληρώσει 598,63 ευρώ! Το νούμερο προέκυψε από τη διαφορά 2000-1751,71*0,8, όπου 2000 το παράβολο που έπρεπε να πληρωθεί αν είχαν υποβληθεί όλα τα τμ από την αρχή και 1751,71*0,8 το πρόστιμο που πληρώθηκε με την εφάπαξ έκπτωση 20%.

Edited by letom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 απο μένα για την προσπαθεια...

 

Αν δεν νομοθετησουν τωρα κατι για τις υφισταμενες δηλωσεις με Βοηθητικους Χωρους εχουμε να παθουμε μεγαλη πλακα. Παντως αν δεν αλλαξει κατι, εγω αλλαγη απο Β.Χ. σε Κ.Χ. δεν κανω για αποθηκες. Αρκετα εχω ξεφτειλιστει ως τωρα (βλεπε και ΙΚΑ σε αδειες νομιμοποιησης...).... Θα γραψω ρητα στην Τεχνικη Εκθεση οτι πολεοδομικα τα τετραγωνικα ειναι σωστα και ο κοσμος πληρωσε τα προστιμα με την ενημερωση που ειχε απο τις εγκυκλιους του Ν.4014/11. 

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Liv 25k, Ναι αυτο ακριβως συνεβη στην περιπτωση μου, μειωσα τις λοιπες παραβασεις, και αυξησα τα ποσοστα υπερβασης δομησης απο 50-100 σε ανω του 100%. Τα προστιμα δεν πειραχτηκαν καθολου σε σχεςη με τον 4014 παρα μονο οι δοσεις.

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τα πολεοδομικά μεγέθη αν μειωθούν αν αλλάζει κάτι. Αν μειώσω τα τετραγωνικά δηλαδή και αυξήσω τους συντελεστές αν το πρόστιμο παραμένει αυτό του 4014, ακόμα κι αν αυξάνεται με τους καινούργιους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν εντολής του πελάτη μου πάτησα το μαγικό κουμπί της υποβολής και το αποτέλεσμα ήταν ότι τώρα καλείται να πληρώσει 598,63 ευρώ! Το νούμερο προέκυψε από τη διαφορά 2000-1751,71*0,8, όπου 2000 το παράβολο που έπρεπε να πληρωθεί αν είχαν υποβληθεί όλα τα τμ από την αρχή και 1751,71*0,8 το πρόστιμο που πληρώθηκε με την εφάπαξ έκπτωση 20%.

 

Σε καλή μεριά!!! Να τα κάνουν ...χάπια εγκεφάλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, εκείνο το έρμο 10% έκπτωση που δικαιούταν όποιος πληρούσε τις προυποθέσεις, εφαρμόζεται κατά τη μεταφορά μιας δήλωσης με δόσεις από τον 4014 στον 4178?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑΣ.

Και επειδη μου αρέσουν τα αριθμητικά παραδείγματα:

 

Πρόστιμο 5000 ευρώ στον 4014, γίνεται 7000 στον 4178 (λόγω αλλαγής των τμ).

Η έκπτωση εφαρμόζεται επί των 5000 ευρώ (δηλαδή είναι 500 ευρώ), άρα το πρόστιμο του 4178 γίνεται 6500 ευρώ και επί αυτών υπολογίζονται οι 102 (πλέον) δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

όχι, η έκπτωση θαναι στο πρόστιμο του 4178

 

Σήμερα γύρισα με ένα κεφάλι καζάνι από την ενημερωτική ημερίδα ΥΠΕΚΑ Καρατσώλης, Γαρδίκη και Σπυροπούλου εκ μέρους του ΥΠΕΚΑ.

Είπαν διάφορα, ετοιμάζω σχετικά αναλυτικό ποστ, πάντως σίγουρα οι β.χ. θα πάρουν μειωτικό συντελεστή, είναι μέσα στη νέα εγκύκλιοπου θα κυκλοφορήσει την άλλη εβδομάδα.

(ερώτηση: γιατι την καθυστερείτε? απάντηση: γιατι δεν είχαμε χρόνο από τις ημερίδες)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.