Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

αλλαξα σε ενα φυλλο καταγραφης για λεβητοστασιο τα τ.μ. απο βοηθητικους χωρους σε κυριους και τοτε το προστιμο μεγαλωνει . λογικο να φαινεται οτι αυξανεται αλλα θα το πληρωσω? εδω ειναι τα δυσκολα. δεν παω σε κατασταση υπαγωγης γιατι μπορει και να την πατησω . περιμενω. παντως σε μια περιπτωση οπου ειχα οικισκο αντλητικης εγκαταστασης και τον ειχα υπολογισει ως ΥΔΚΧ μου εβγαινε το προστιμο 450 ευρω και ειχα πληρωσει το 500αρικο το μινιμουμ. ειχα βαλει ΚΧ γιατι δεν με ενδιεφερε αφου εβγαινε μικρο το προστιμο. τωρα μηδενιζω τα τ.μ. του φυλλου καταγραφης και βαζω κατηγορια 3. κανω υπαγωγη και συνεχιζει να μου λεει προστιμο ΚΧ 450 αλλα επειδη εχω πληρωσει το 500αρικο δεν μου βγαζει να πληρωσω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

Δε θα έπρεπε να σου δειχνει μεγαλύτερο πρόστιμο.

 

 

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

 

 

 

όταν είναι να αυξηθεί λόγω συντελεστών, μένει το ίδιο.

όταν είναι να μειωθεί, μειώνεται.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα το πειραμα και αλλαξα τα τ.μ. του λεβητοστασιου και απο βοηθητικος τα εβαλα κυριους. λοιπον το προστιμο υπολογιστηκε κανονικοτατα και αφου εγινε υπαγωγη ειδα οτι στα οικονομικα στοιχεια μου ειχε βγαλει και για το επιπλεον ποσο τις δοσεις με κοκκινο . το προστιμο ειχε εξοφληθει ολοκληρο με τον 4014. αρα οταν αλλαζουμε απο βοηθητικους σε κυριους και το αναποδο τοτε το προστιμο επαναυπολογιζεται και ενημερωνονται αυτοματα τα οικονομικα στοιχεια . αυτο δεν το αποκλειει η εγκυκλιος αλλα λεει οτι ουσιαστικα το αγνοουμε και εκδιδουμε το χαρτι της περαιωσης της διαδικασιας. ναι αλλα εκει φαινονται κοκκινα τα παραπανω προστιμα. αντε να εξηγησεις στους αλλους τι εχεις κανει και οτι δεν πρεπει να πληρωσεις. περιμενουμε...

να πω οτι οταν κανουμε υπαγωγη, δεν κλειδωνει κατι . ετσι μπορουμε μετα να αλλαζουμε στοιχεια και να επαναυπολογισουμε το προστιμο. οπως και στον 4014

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα είναι να το προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή (χωρίς να το κάνεις) , μόνο και μόνο για να δείς αν θα σου ζητήσει τις επι πλέον πληρωμές

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε το συζητώ ότι τα σχέδια που θα υπάρξουν θα αναγράφουν πάνω Ν.4014/2011 και θα αφορούν δήλωση Ν.4178/2013 και θα έχει υπολογισμό στα πινακάκια διαφορετικό.

 

Αλλά ας το βρουν μόνοι τους. Αυτοί θεσπίσαν ότι απλά συμπληρώνονται στοιχεία και ας κανουν μόνοι τους τη διαστάυρωση των ΦΚ του 4178 και του υπολογισμού στα σχέδια του 4014.

 

Φυσικά, εχεις δίκιο, ότι κάποια στιγμή θα το υποχρεώσουν κι αυτό, αλλά τότε πρέπει να απολογηθούν στον κόσμο για το περαιτέρω κόστος της εργασίας από πλευράς Μηχανικού.

 

Ας μιλήσουν τότε και για νέες συμφωνίες μηχανικών και πελατών, να ακουστεί και τα βρίσκουμε μετά με τους πελάτες. ΑΝ το κάνουν αυτό.

Δε σε υποχρεώνει κανείς να τα αλλάξεις και για αυτό στέκομαι στον α/α του 4014 και θέλω να βρίσκεται και στην δήλωση του 4178 εμφανής.

Ας κανουν το συσχετισμό, μιας και θα υπάρχουν και "αρχείο" των δηλώσεων του 4014, όπως λένε,

 

 

υγ. Τοπογραφικό με 4178 γιατί;

Αφού όπου χρειαζόταν καινούριο στον 4014, γινότανε εξαρτημένο κατά ΕΓΣΑ

Εφόσον δέχονται τα πρόστιμα με τον 4014,θα πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα σχέδια που να δικαιολογούν εκείνα τα πρόστιμα.

Άρα να δέχονται και τα σχέδια και τα λοιπά στοιχεία του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν αλλάζουν απλά συντελεστές γραφτηκε οτι το προστιμο μενει το ιδιο.

Αρα εδώ δεν εχουμε αλλαγή συντελεστών αλλά μεγεθών όπως φαίνεται.

 

 

Βλακεία και αδυναμία πρόληψης του εγκλήματος ή σκοπιμότητα κύριοι υπεύυνοι (ανευθυνοι) του ΥΠΕΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Μα είπαν ακόμη και αν αλλάζουν τα πρόστιμα λόγω συντελεστών, μένουμε στα παλιά. Επομένως πρέπει να υπάρχουν τα παλαιά στοιχεία του 4014, αλλοιώς στην περίπτωση αυτή, η δήλωση με νέα στοιχεία και παλαιά πρόστιμα θα είναι στον αέρα. 

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγω έγραψα βασιζόμενος σε αυτό που είπε ο ssouanis για το πρόστιμο, που έκανε κάποια δοκιμή μικρή.

 

ssouanis, on 07 Oct 2013 - 15:56, said:snapback.png

όταν είναι να αυξηθεί λόγω συντελεστών, μένει το ίδιο.

όταν είναι να μειωθεί, μειώνεται.

 

Βεβαια μεχρι να φτασει καποιος τολμηρος μεχρι τελους, αναμενουμε

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.