Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑΣ δυστυχώς οι ισορροπίες είναι λεπτές,η αγορά απαιτητική και  η ζημιά έγινε ήδη από τα μέσα που διαφήμισαν τη μετάβαση.

Οι ιδιοκτήτες λοιπόν είναι ήδη ενήμεροι.

Προσωπικά το θεωρώ αντιεπαγγελματικό να πω σε κάποιον "δεν κάνω τη μετάβαση της δήλωσής σου", όποιος και αν είναι ο λόγος πίσω από τα λόγια μου.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει, όσον αφορά την μεταφορά, νομίζω δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Αργά ή γρήγορα θα περάσουν όλες ή τουλάχιστον οι περισσότερες. Για αυτό οι συνάδελφοι ξεκινούν σιγά-σιγά τη μεταφορά, ώστε να εξοικειωθούν και να μπορούν πια να απαντήσουν κάποια ερωτήματα των πελατών τους.

Τώρα, όσον αφορά τις νέες δηλώσεις, πιστεύω η πλειοψηφία είναι δοκιμαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, αφού χωρις το ανταπ. δεν γίνεται να επανυπολογιστούν πρόστιμα και οι

πελάτες βιάζονται, πως θα γινει;

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσετε με το ρυθμό αυτό, τότε την 1.11.2013 η ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ θα λέει: 

 

"Τεράστια απήχηση ο νέος νόμος ρύθμισης των αυθαιρέτων! Μέσα σε δύο μήνες 150.000 ιδιοκτήτες έτρεξαν και ρύθμισαν το ακίνητό τους"!!!!

 

Πάρε κι εσύ ένα κουλουράκι, μπορείς!!!!

 

P.S.

Η γιαγιά μου στο χωριό μου έλεγε: "Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο πωπός μας"!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαστε στην μέση και τις "τρώμε" από δύο πάντες. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει βασικά. Και οι δύο απόψεις είναι κατανοητές πάντως.

Εγώ προσωπικά, προσπαθώ πάντα να πείσω τους πελάτες μου να μην γίνονται πειραματόζωα. Αυτό βέβαια, το έχω πληρώσει με χαμηλό αριθμό δηλώσεων.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Στις ολοκληρωμένες δηλώσεις με ανεβασμένα τα σχέδια στον 4014, μετά την μεταφορά θα πρέπει να συμπληρώσουμε τα στοιχεία που λοίπουν σύμφωνα με τον 4178; (πχ. αεροφωτογραφίες και ότι άλλο απαιτείται...)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Ιάσονα +1000 από μένα!

 

Κρατηθείτε συνάδελφοι. Η εμπειρία από τον 4014 μας έμαθε πολλά πράγματα. Το πρώτο απ' όλα είναι ότι ΔΕΝ βιαζόμαστε. Οσο περισσότερο αργούμε, τόσο περισσότερο σιγουρευόμαστε για την διαδικασία, και τόσες περισσότερες ερμηνευτικές θα βγούν, που θα ερμηνεύουν διαφορετικά τα πράγματα.

Εκτός αυτού φαίνεται ότι ο κοσμάκης δεν έχει να πληρώσει.

 

Αλλά τι να πείς..... Ο διάλος δουλειά δεν είχε, και μαμούσε τα παιδιά του!

Edited by npanagio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μπεις στη διαδικασια σε τετοια δηλωση να κανεις τη μεταφορα?

Πες μου εναν λογο, αν δεν θες να μεταβιβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μπεις στη διαδικασια σε τετοια δηλωση να κανεις τη μεταφορα?

Πες μου εναν λογο, αν δεν θες να μεταβιβασεις.

Σε περίπτωση καταγγελίας ίσως ο πελάτης είναι ξεκρέμαστος αν δεν έχει μεταβεί στο Ν.4178. Έχω και εγώ τέτοιες περιπτώσεις και περιμένω να δω τι θα γίνει. Μάλιστα ένας έχει πουλήσει. Σε αυτόν λογικά δεν θα κάνω, αφού δεν θα τον ενδιαφέρει καν.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου έβγαζε με τον 4014 46 δόσεις για 5776 ευρώ συνολικό πρόστιμο, ενώ με τον 4178 δίνει γύρω στα 5276 με 102 δόσεις.

Να ένας καλός λόγος σε μια πραγματική περίπτωση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.