Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

καταρχην γιατι να μεταφερεις τη δηλωση?

δεν σου ζητηθηκε απο τον νεο ιδιοκτητη, ο οποιος θα σε εξουσιοδοτησει κ πληρωσει για τη μεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι και συγνώμη που δεν το ανέφερα.

 

Είναι δήλωση η οποία είνα σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν έχω ανεβάσει τα αρχεία, όπως και σε πολλές άλλες που έχω, και σκεφτομαι τωρα που καθόμαστε να ασχοληθώ με τις παλιές υποχρεώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φίλε από αυτούς που φώναζαν είμαι, αλλά ούτε λαμόγιο είμαι, ούτε κατά διάνοια κολλητός ή πέριξ των ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ!!!!

Είχα ..."ψιλιαστεί" ότι, αυτοί οι μαλ@κες θα μας τη φέρουν.....

Οπότε φρόντισα όσες δηλώσεις μπορούσαν να οριστικοποιηθούν και ν' ανέβουν όλα τα έγγραφα, σχέδια κ.λπ. να το κάνω!!! Οριστικοποίησα τις δηλώσεις πριν τις 31.5.2013 κι ανέβασα τα πάντα πριν τις αρχές Σεπτεμβρίου. ΚΑΙ το έκτρωμα του ΔΕΔΟΤΑ!!! Τα ίδια φώναζα από τότε κι εδώ στο site!!!!!

 

Mετάνοιωσα γι' αυτό για έναν και μόνο λόγο!!!!!! Για κάθε μια από αυτές τις δηλώσεις που είχα τότε οριστικοποιήσει ΕΧΑΣΑ τουλάχιστον 500 ευρώ από την αμοιβή μεταπήδησης!!!!!! Δηλαδή, αν π.χ. είχα 50 δηλώσεις Χ 500 ευρώ = 25.000 ευρώ  ...χαμένα!!!!!

Η μεγάλη μαλ@κία μου για να προστατεύσω τους πελάτες......

Δεν πρόκειται αν μου ξαναδοθεί τέτοια ευκαιρία να το ξανακάνω.....

ΙΑΣΟΝΑ

Το ξέρω φίλε μου ότι δεν είσαι λαμόγιο  

αλλά προσωπικά, όπως εξάλλου το είχαμε συζητήσει και μέσω προσωπικών μηνυμάτων, 

3 πράγματα, θεωρούσα  παντελώς αδιανόητα, να συμβούν

 

1. να θεωρηθεί, το προς έγκριση ΔΕΔΟΤΑ,   ως εγκεκριμένο ΔΕΔΟΤΑ

2. ότι θα κλείδωνε το σύστημα ΤΕΕ, έτσι ξαφνικά, την 2-9-13  και

3. και πιο ΒΑΣΙΚΟ, ότι  θα αντιμετωπίζονταν διαφορετικά οι μέχρι τότε (2-9-13) υποβληθείσες δηλώσεις 4014, 

με το χαρακτηρισμό "ολοκληρωμένες αυτές που έχουν ανεβάσει και το ΔΕΔΟΤΑ-έκτρωμα

και όχι "όσες είχαν ανεβασμένα όλα τα λοιπά αρχεία πλην ΔΕΔΟΤΑ"

 

Έτσι σήμερα, πλήθος συναδέλφων, άσχετα αν έχουν ανεβασμένα όλα  τα σχέδια πλην ΔΕΔΟΤΑ, 

αντιμετωπίζονται από τους πελάτες τους με τον τρόπο που προανέφερα και

ίσως ακόμη και με το:   "να ο ΙΑΣΟΝΑΣ τα ανέβασε όλα - εσύ γιατί δεν τα ανέβασες"

(ποιόν να θεωρήσω νομοταγή-συνεπή - τρελό ή ένοχο φίλε ΙΑΣΟΝΑ, εσένα ή εμένα

 -  καταλαβαίνεις ...μας παγίδευσαν)

Τώρα ρε φίλε

πώς εγώ ο ένοχος ή καλύτερα ο αυθαίρετος -κατά πελάτη- να ζητήσω 500€ για να νομιμοποιήσω;;;

Πληρώνω ακόμη και το ανταποδοτικό ΤΕΕ!!

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μια αλλαγή ιδιοκτήτη ( λόγω μεταβίβασης, ο Α στον Β ), σε δήλωση που υπέβαλα με τον ν.4014 και θέλω να τη μεταφέρω στον ν.4178.

 

α) Εντολέας μου πλέον για τη μεταφορά είναι Β? και κατα συνέπεια απο αυτόν θα ζητίσω υπεύθυνες δηλώσεις και Ε9?

 

β)  Τι γίνεται σε περίπτωση που αυτός αρνηθεί?

 

γ) Εάν ο Β είναι ανήλικος, ο έχων τη νόμιμη επιμέλεια?

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτερων

α) Ναι

β) Μένει η υπόθεσή του εκκρεμής. Κάποια στιγμή πριν την Ταυτότητα Κτιρίου θα αναγκαστεί να ολοκληρώσει τη διαδικασία θέλει δεν θέλει είτε με τον 4178 είτε με το νέο νόμο αυθαιρέτων που θα ισχύει τότε και που θα λύσει ΟΡΙΣΤΙΚΑ το πρόβλημα της αυθαίρετης δόμησης. Αν θέλει να συνεχίσει με άλλο μηχανικό κάνε του μια δήλωση παραίτησης εφόσον ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σε είχε ξοφλήσει. Αν σου ζητήσει ευθύνες εξήγησέ του ότι το ΤΕΕ έκλεισε το σύστημα του 4014 νωρίτερα από την προβλεπόμενη προθεσμία κι εσύ δεν ήσουν υποχρεωμένος να στείλεις τα δικαιολογητικά πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία. Αν σου ζητήσει αντίγραφα από κάποια σχέδια (πχ κατόψεις) μπορείς να του τα δώσεις (εφόσον τα έχεις κάνει). Αν σου ζητήσει να κάνεις τη μεταφορά τσάμπα του εξηγείς ότι οι προδιαγραφές του νέου νόμου είναι σε πολλά σημεία διαφορετικές και αυτό απαιτεί επιπλέον δουλειά από εσένα και επιπλέον αμοιβή από αυτόν.

γ) Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/26655-%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BD%CE%BF-%CE%BF-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82/

Άποψή μου εφόσον ο ανήλικος έχει περιουσιακό στοιχείο στο όνομά του τότε θα έχει και ΑΦΜ. Η δήλωση θα γίνει στο όνομα του ανήλικου και οι εξουσιοδοτήσεις στο όνομα των γονιών.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω δηλωση που εχω μεταφερει απο το 4014 στον 4178

 

καποια απο τα φκ του 4014 κατα τη μεταφορα τους στον 4178 θεωρουνται λοιπες παραβασεις και υπολογιζονται με αναλυτικο

 

αποτελεσμα αυτου ειναι το συνολο των τ.μ κατα τη μεταφορα να μειωνονται...........ενω το προστιμο που επαναυπολογιζεται αυξανεται

 

γνωριζει καποιος αν η "αλλαγη των τ.μ." που αναφερει ο νομος εχει να κανει και με τη μειωση των τ.μ. ή μονο με την αυξηση τους ?

 

στην περιπτωση αυτη ποιο προστιμο θα πληρωσει ο ιδιοκτητης?

 

Link to comment
Share on other sites

δεν αυξησα τις παραβασεις,

 

απλα εναν ανοιχτο Ημ.Χωρο και ενα Εξωτ, Κλιμακοστασιο που στο 4014 υπολογιζονταν σε ξεχωρικα Φ.Κ, τα μεταφερω τωρα στις λοιπες παραβασεις και σβηνω τα Φ.Κ (αρα μειωνονται τα τ.μ.)

 

τα υπολογιζω με αναλυτικο....... σημειωση υπηρχαν ηδη 2 λοιπες παραβασεις (κατασκευη στεγης), οποτε τα συνυπολογιζω με αυτες

απλα με το 4178 οι λοιπες παραβασεις απο 2 γινονται 1

Link to comment
Share on other sites

Με τη μείωση των τετραγωνικών και πολεοδομικών παραβάσεων δε θα πρεπε να κάνει επανυπολογισμό προστίμου πρώτα απ' όλα. Γιατί σου αυξάνει το πρόστιμο; Τί άλλαξες εκτός απ' αυτά που περιγράφεις; Κανονικά θα έπρεπε έτσι πως τα λες, από τον επανυπολογισμό να προκύπτει μικρότερο πρόστιμο. Άλλαξες κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.