Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Φίλτατοι συνάδελφοι,

1. Καταρχήν να απολογηθώ για το λάθος που σωστά επισήμανε ο nikosantonakas. Δεν ήταν το άρθρο 4 του ν4178 αλλά της ΥΑ με τίτλο "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής....."

2. Αυτά για μεταφορά χωρίς αμοιβή τα έχω ακούσει και τα έχω δει. Προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρουν. Έχω κάνε μία μεταφορά και δεν πήρα αμοιβή γιατί α) έχω λαμβάνειν β) έχω ήδη πάρει πολύ περισσότερα από την νόμιμη αμοιβή. Τους υπόλοιπους πελάτες τους έχω ήδη ενημερώσει πως α) δεν υπάρχει λόγος να βιαστούν β) υπάρχει αυτή η αλλαγή στον νόμο γ) τι εγώ καταλαβαίνω από τον νόμο και δ) η αμοιβή μου θα είναι γύρω στα 500€.   Οπότε δείτε το απόφθεγμα του ΙΑΣΟΝΑ παραπάνω.....

3. Κάποιοι συνάδελφοι ρώτησαν γιατί να υπάρχει αυτή η αναφορά για αύξηση του προστίμου αφού δεν αλλάζουμε τίποτα στην δήλωση. Γιατί άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των συντελεστών υπολογισμού του προστίμου και μπορεί το νέο πρόστιμο να είναι μεγαλύτερο. Αυτό λοιπόν προσπάθησαν να επικοινωνήσουν. Αν δεν μεταβληθούν τα εμβαδά αλλά μόνο οι συντελεστές, δεν είναι απαιτητό το τυχόν μεγαλύτερο πρόστιμο.

4. Έχω πει εγώ πως το καταλαβαίνω και πως εγώ έπραξα ή θα πράξω. Δεν έχω πει σε κανέναν να κάνει το ίδιο. Σας ευχαριστώ λοιπόν για την ανταλλαγή απόψεων και μεγάλα παιδιά είμαστε ώστε να αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεών μας....

 

Έχω καταλάβει πως στις Ε/Α της εγκυκλίου, οι ερωτήσεις έγιναν (αν έγιναν όντως) από ανθρώπους που δεν ξέρουν να ρωτάνε ώστε να πάρουν απάντηση σε αυτό που ενδιαφέρει και οι απαντήσεις έγιναν από ανθρώπους που ξέρουν να απαντάνε με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαντήσουν σε παραπάνω από αυτά που τους ρωτάνε ή και να μην απαντήσουν καν.....

 

Εγκύκλιος.

 

Οι Ε/Α του ΤΕΕ είναι σαν την κουβέντα που κάνουμε εδώ μέσα. Και αυτοί που απάντησαν υπερέβησαν αρμοδιοτήτων. Σε ερωτήσεις που δεν υπάρχει σαφή απάντηση από το ΥΠΕΚΑ, δεν θα έπρεπε να "προσπαθήσουν" να απαντήσουν αλλά απλά να γράψουν  "Πρέπει να διευκρινισθεί από το ΥΠΕΚΑ ._"

 

Και τέλος, δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε αλλά όλοι μας προσπαθούμε να επιβιώσουμε στον κυκεώνα της μαλακίας της διοίκησης.....

πολυ σωστα   ,μαζι σου Φαεθων..+1 για το τελευταιο.(πραγματικα χτες ειχα 2 συνεχομενους μ@@@@ς  που με ειχαν φερει στα ορια   ...σημερα επεστρεψαν με τα ΚΑΥΣΙΜΑ :smile:  :smile:  :smile: για να κινηθω)

εχω μια ερωτηση μιας κ στις  μεταφορες που βγαζουν μεγαλυτερο προστιμο αναμενω....

αν βγει μεγαλυτερο οχι λογω αλλαγης μετρων ...αλλα λογω πχ ΒΧ που με τον 4178 τον βαζω ΚΧ  κ φαινεται η δηλωση ανεξοφλητη πλεον,πρεπει να εξοφληθει?

Επισης τι ειναι το 20/2  που αναφερετε  πιο πανω ....τι ειναι ?κατι εχω χασει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφέρει στη σελίδα του ΤΕΕ: "Μετά την παρέλευση 10 ημερών από τις 10.2.2014, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου του 1ου εξαμήνου θα προσαυξάνεται κατά 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης." 

 

Όσο για το αν πρέπει να εξοφληθεί το επιπλέον πρόστιμο από μεταφορά ΒΧ σε ΚΧ κανένας δε γνωρίζει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει στη σελίδα του ΤΕΕ: "Μετά την παρέλευση 10 ημερών από τις 10.2.2014, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου του 1ου εξαμήνου θα προσαυξάνεται κατά 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης." 

 

Όσο για το αν πρέπει να εξοφληθεί το επιπλέον πρόστιμο από μεταφορά ΒΧ σε ΚΧ κανένας δε γνωρίζει ακόμα...

α ααα νομιζα στις 20/2  θανοιξει το συστημα :mrgreen:

Νομιζω αλλα δεν το δοκιμαζω ...απο τη στιγμη που θα φαινεται χρεωμενη η δηλωση ,πρεπει να πληρωθει εκτος αν κανεις τη μεταφορα δεν πειραξεις τιποτα κ περιμενεις  μεχρι νεοτερας

κ οσα ΚΟΡΟΙΔΑ τσιμπησουν ,αυτη ειναι η πολιτικη τους απο την αρχη του νομου

Σκεφτειται ενας που ειχε μια ισογεια αποθηκη....αλλα θα πληρωνε τον ΣΕΠΤΕΒΡΙΟ

                                                                             αλλα το       ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ(7/12)

                                                                             αλλα το       ΓΕΝΑΡΗ (μετα το νεο παρ/μα)

                                                                             αλλα  ...........

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει την μεταφορά μέχρι 6/2 τότε πας με τις προθεσμίες του α εξαμήνου

Link to comment
Share on other sites

κ οσα ΚΟΡΟΙΔΑ τσιμπησουν ,αυτη ειναι η πολιτικη τους απο την αρχη του νομου

Σκεφτειται ενας που ειχε μια ισογεια αποθηκη....αλλα θα πληρωνε τον ΣΕΠΤΕΒΡΙΟ

                                                                             αλλα το       ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ(7/12)

                                                                             αλλα το       ΓΕΝΑΡΗ (μετα το νεο παρ/μα)

                                                                             αλλα  ...........

μαζί σου φίλε +1000

 

Δεν είναι κατάσταση αυτή!!

Επιβραβεύονται, οι κολλητοί και οι πέριξ του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ συνάδελφοι, 

οι οποίοι ως λαμόγια (και να με συγχωρέσουν) πήραν είδηση τι θα γινόταν στις 2-9-13,

ημέρα που κλείδωσε το σύστημα ΤΕΕ, οι οποίοι   επισύναψαν  ΔΕΔΟΤΑ

άκουσον άκουσον, πριν καν εγκριθεί από το ΥΠΕΚΑ

και όλοι οι άλλοι συνάδελφοι, που λογικά θεωρούσαν ότι δεν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο (κλείδωμα ΤΕΕ κλπ)

να ...τρέχουν ..να μαλώνουν... και να απολογούνται στον πελάτη λες και είναι απατεώνες

(γιατί όλοι οι πελάτες λένε:

μα καλά ο 4014 έληξε στις 30-5-13-γιατί δεν τα έβαλες πρίν τις 2-9-13; ;)

 

Υπόψη ότι για τις  ολοκληρωμένες (με αυτόν τον πρόστυχο τρόπο) δεν ισχύει

..ούτε  ότι η σοφίτα του 4014 δεν είναι σοφίτα κατά τον 4178

ούτε ..πολλά... άλλα

 

Είναι ξεκάθαρο πλέον.. ότι για όλα φταίει πρώτα το ΤΕΕ και μετά το ΥΠΕΚΑ 

Κίνητρο  το οικονομικό όφελος καθενός (ο ένας δούλος του άλλου και τούμπαλιν)

 

Φυσικά όλοι σας, ως μέλη και οικονομικά εξαρτώμενοι από την μόνη δουλειά που σας έμεινε  μετά το 2011

σιωπάτε (αφού δεν θα τα ήταν και λογικό να στρέφεστε και  να φωνάζετε τον εργοδότη ΤΕΕ -όσο πρόστυχος και αν είναι-κάτι που  ισχύει για όλους  τους εργαζόμενους μετά την κρίση )

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γνωρίζω μηχανικούς που από την αρχη του 4178 έβαζαν τις ισόγειες αποθήκες με μειωτικό συντελεστή, όχι επειδή είχαν πληροφορίες από το ΤΕΕ ή από κάπου αλλού, αλλά επειδή είχαν κατανοήσει ότι ισχύει ακριβώς αυτό:

 

κ οσα ΚΟΡΟΙΔΑ τσιμπησουν ,αυτη ειναι η πολιτικη τους απο την αρχη του νομου

Οι ίδιοι συνεχίζουν να χρεώνουν την υπέρβαση δόμησης σε κάθε φύλλο καταγραφής ξεχωριστά, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη το συνολικό άθροισμα των αυθαίρετων τ.μ., με αποτέλεσμα να βγαίνει πάντα ΥΔ<50%. Το χειρότερο είναι ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα πάλι να δικαιωθούν με κάποια μελλοντική εγκύκλιο που θα επαναφέρει τον παλιό τρόπο υπολογισμού των ΥΔ, κάνοντας εμάς τους υπόλοιπους να φαινόμαστε οι χαζοί της υπόθεσης που βάλαμε τους πελάτες μας που διάλεξαν την εφάπαξ πληρωμή να πληρώσουν μέχρι και 1.9 φορές μεγαλύτερο πρόστιμο. Άλλα ξέχασα, αυτοί θα πάρουν ... επιστροφή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.......Επιβραβεύονται, οι κολλητοί και οι πέριξ του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ συνάδελφοι, οι οποίοι ως λαμόγια (και να με συγχωρέσουν) πήραν είδηση τι θα γινόταν στις 2-9-13,ημέρα που κλείδωσε το σύστημα ΤΕΕ, οι οποίοι   επισύναψαν  ΔΕΔΟΤΑ άκουσον άκουσον, πριν καν εγκριθεί από το ΥΠΕΚΑ και όλοι οι άλλοι συνάδελφοι, που λογικά θεωρούσαν ότι δεν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο (κλείδωμα ΤΕΕ κλπ) να ...τρέχουν ..να μαλώνουν... και να απολογούνται στον πελάτη λες και είναι απατεώνες (γιατί όλοι οι πελάτες λένε: μα καλά ο 4014 έληξε στις 30-5-13-γιατί δεν τα έβαλες πρίν τις 2-9-13;........

 

Κι εγώ φίλε από αυτούς που φώναζαν είμαι, αλλά ούτε λαμόγιο είμαι, ούτε κατά διάνοια κολλητός ή πέριξ των ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ!!!!

Είχα ..."ψιλιαστεί" ότι, αυτοί οι μαλ@κες θα μας τη φέρουν.....

Οπότε φρόντισα όσες δηλώσεις μπορούσαν να οριστικοποιηθούν και ν' ανέβουν όλα τα έγγραφα, σχέδια κ.λπ. να το κάνω!!! Οριστικοποίησα τις δηλώσεις πριν τις 31.5.2013 κι ανέβασα τα πάντα πριν τις αρχές Σεπτεμβρίου. ΚΑΙ το έκτρωμα του ΔΕΔΟΤΑ!!! Τα ίδια φώναζα από τότε κι εδώ στο site!!!!!

 

Mετάνοιωσα γι' αυτό για έναν και μόνο λόγο!!!!!! Για κάθε μια από αυτές τις δηλώσεις που είχα τότε οριστικοποιήσει ΕΧΑΣΑ τουλάχιστον 500 ευρώ από την αμοιβή μεταπήδησης!!!!!! Δηλαδή, αν π.χ. είχα 50 δηλώσεις Χ 500 ευρώ = 25.000 ευρώ  ...χαμένα!!!!!

Η μεγάλη μαλ@κία μου για να προστατεύσω τους πελάτες......

Δεν πρόκειται αν μου ξαναδοθεί τέτοια ευκαιρία να το ξανακάνω.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.