Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

χμ...

 

οι αποθηκες που ηταν σαν παρακολουθημα σε διαμερισματα...ανηκαν στα διαμερισματα αυτα...

αρα καθε διαμερισμα τακτοποίησε την δικη του [και δεν λες τι αυθαιρεσια ειχαν]

 

για  τις  υπολοιπες  που αναφερονται στον κανονισμο, δεν μπορει...κατι θα γραφει για την  χρηση τους...

 

απομενει να δεις αν με τον κανονισμο εχουν  δοθει κατα χρηση σε διαμερισματα, οπότε τακτοποιουνται ανα διαμερισμα

 

αλλως, αν δεν εχουν δοθει κατα χρηση,  ειναι κοινοχρηστες  και ανηκουν  σε ολους...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιταξε

Δεν ασχολουμαι με αυτους που τις εχουν ως παρακολουθηματα.

Αυτοι εχουν συμβολαια συστασης μεταγενεστερα του κανονισμου.

Ολοι οσοι εχουν αποθηκες που δεν αναγραφονται στα συμβολαια τους ως παρακολουθηματα ειναι επειδη οι ΣΟΙ γιναν προ κανονισμου οποτε τους δοθηκαν εκει.

Τωρα τι και πως περαιτερω δεν ξερω.

Εστω λοιπον πως υπαρχουν 10 αποθηκες και οι 3 ειναι παρακολουθηματα σε συμβολαια.

Εγω ασχολουμαι με τις λοιπες 7 που διδονται μονο μεσω κανονισμου.

Προφανως και εχω τις συναινεσεις απο την πλειοψηφια γιατι ειναι 7/10

 

Κανω, λοιπον, μια δηλωση ως ανεξαρτητη ΟΙ θεωρητικα τις αποθηκες που τις εχουν εξ αδιαιρετου οι 7 ιδιοκτητες με τα αναλογουντα ποσοστα βασει χιλιοστων τους...

Μολις περαιωθει η διαδικασια αυτη, θα εχω τακτοποιημενες τις αποθηκες αλλα οχι συνδεδεμενες ως παρακολουθηματα εκαστου διαμερισματος.

 

Μετα αν η συμβολαιογραφος θελει να τις μεταβιβασει, εκαστη με το διαμερισμα ως παρακολουθημα δεν ξερω τι αλλο ενδεχομενως να ζητησει.

Παντως στην κατοψη σιγουρα θα φανουν ολες οι αποθηκες μια προς μια και θα ονοματιστει εκαστη με τον ιδιοκτητη της.

 

Βρισκεις κατι μεμπτο?

Link to comment
Share on other sites

αν θες ξαναβλεπεις τον  κανονισμο...

 

- ή οι 7 αποθηκες δοθηκαν σαν συνολο τμ. με τον κανονισμο στους υπολοιπους,

τοτε ολοι  μαζι τακτοποιουν το συνολο των αποθηκων και ειναι εξ αδιαιρετου

 

- ή πηρε καθε ενας  απο μια...οπότε τακτοποιει μονος του χωρις να χρειαζεται συναινεση..

 

υγ

τι αυθαιρεσια εχουν οι αποθήκες??

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οι αποθηκες δοθηκαν μια στον καθενα με τον κανονισμο.

Ο οποιος αναφερει και τις αποθηκες-παρακολουθηματα και τις λοιπες.

Το θεμα ειναι οτι η δηλωση εγινε ηδη με το 4014 και μαλιστα πολυ στις αρχες ισχυος του νομου και τωρα παει για μεταφορα, οποτε να επανατακτοποιηθει η καθεμια ως παρακολουθημα ΟΙ χωρις συναινεσεις δεν υφισταται ως σεναριο

Ξερω, το βελτιστο αυτο θα ηταν ομως το "λαθος" εγινε και τωρα απλα πρεπει να ολοκληρωθει οσο πιο αναιμακτα γινεται...

 

Το θεμα μου ειναι, στο οποιο και στηριζομαι, οτι απο τη στιγμη που στα συμβολαια στα οποια οριζονται οι ΟΙ δεν αναφερονται αποθηκες ως παρακολουθηματα, αυτες βρισκονται σε κοινοχρηστο χωρο, αρα ειναι συνιδιοκτητες ΟΛΟΙ.

Με τον κανονισμο δινεται εκαστη σε καθε διαμερισμα, ο οποιος ομως δε συνιστα συσταση ΟΙ ωστε να θεωρηθουν παρακολουθηματα, οποτε θεωρησα πως οι αποθηκες, ουσες σε κοινοχρηστο μπορουν να τακτοποιηθουν με μια δηλωση απο ολους τους ενδιαφερομενους, σαν να εχουμε παραβαση στον κοινοχρηστο γενικα, πχ στην εισοδο της πολυκατοικιας...

 

Και να γινει η τακτοποιηση τοιουτοτροπως και απο κει και υστερα ο,τι ηθελε προκυψει συμβολαιογραφικα-νομικα.

 

Απορια της τελευταιας στιγμης. 

Με δεδομενο οτι το αντιμετωπιζω ετσι de facto, θα πρεπει να ορισω ως συνιδιοκτητες ΟΛΟΥΣ τους εχοντες χιλιοστα επι κοινοχρηστων η ΜΟΝΟΝ οσους αναφερει ο κανονισμος οτι ειναι οι κατοχοι των αποθηκων που δεν αφαερονται ως παρακολουθηματα, δηλαδη των 7 δικων μου?

Κοινως, 7 ιδιοκτητες η 10?

Link to comment
Share on other sites

ο κανονισμος εχει ισχυ νομου....

ειναι μεταγεγραμμενος και ειναι αναποσπαστο μερος της οριζοντιας  ιδιοκτησίας.

 

δεν επιτρεπεται να βαλεις σαν "εξ αδιαιρετου"  στο συνολο των 7 αποθηκων   τους  7  ιδιοκτητες,  οι οποιοι εχουν με βαση τον κανονισμο

τα δικα τους  αποκλειστικα δικαιωματα  σε καθε μια αποθηκη.

 

εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

Ο 4178 μου διδει το δικαιωμα να δηλωση ΣΕ ΜΙΑ δηλωση ΟΛΕΣ τις αυθαιρετες κατασκευες δυο η και περισσοτερον ιδιοκτητων (με ξεχωριστες ΟΙ εκαστος) και απλα να μη λαβουν βεβαιωση?

 

Δηλαδη εστω υπαρχουν δυο διαμερισματα στον ιδιο οροφο, Δ1 και Δ2 τα οποια ανηκουν στο Χ και στον Υ

Μπορουν απο κοινου να κανουν ΜΙΑ δηλωση για να τακτοποιησουν τους κλειστους Η/Χ τους?

 

Ο Νομος ξερω μου διδει το δικαιωμα αν ΕΝΑΣ ιδιοκτητης εχει ΔΥΟ η περισσοτερες ΟΙ εντος του οικοπεδου να κανει ΜΙΑ δηλωση για ολα.

Ομως αυτο μπορει να γινει και για περισσοτερους του ενος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βάλεις και περισσότερους ιδιοκτήτες στην δήλωση, αρκεί φυσικά να έχεις τις ανάλογες συναινέσεις. Δύο σημεία είναι προβληματικά σε αυτό, τα οποία είναι πρακτικά κυρίως.

1) Ο συμβολαιογράφος θα σου ζητήσει πιθανώς χωριστές βεβαιώσεις ανά ιδιοκτησία μετά, οπότε έχεις την μανούρα να κάνεις άλλη μία δήλωση, όπως θα έκανες αν είχε λήξει μία βεβαίωση.

2) Αν υπάρξει θέμα δόσεων ή εφάπαξ ποσού, θα πρέπει να συνεννοούνται οι ιδιοκτήτες πώς θα το κάνουν. Αν κάποιος ή κάποιοι πάνε να κάνουν τον πονηρό στο μέλλον μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στους άλλους να τρέχουν να καλύψουν το μερτικό του πονηρού.

 

Βολεύει πολύ αν είναι μικρά τα ποσά για να γλυτώνεις 500ρικα στα παράβολα και στις λοιπές παραβάσεις όμως.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση ειναι απο μεταφορα απο 4014 με πληρωμενα ολα τα προκυπτοντα προστιμα...

Δεν εχουν κατι αλλο να συνεννοηθουν.

Ειναι δυο μεγαλες κολλητες οικοδομες με δυο κλιμακοστασια, κοινη αδεια (νομιζω και κοινος ΦΟ κιολας) που στην ταρατσα υπαρχουν κατασκευασμενες 8 αποθηκες.

Οι 2 εξ αυτων τακτοποιησαν με 4014 και με ξεχωριστες δηλωσεις εκαστος και ηρθαν οι αλλοι 6 μαζεμενοι...

Ο ενας απο τους 6 εχει την αποθηκη παρακολουθημα στην ΟΙ του και αναγραφεται στο συμβολαιο.

Οι αλλοι 5 οχι, μονο στον κανονισμο.

 

Οι πολυκατοικιες εχουν πολλα διαμερισματα, μονο τα 8 εκ των οποιων εχουν αποθηκες μονο.

Δε θα γινει συμβολαιογραφικη πραξη, φαγανε καταγγελια απο διπλανο εργολαβο και τους γραψανε, εκκρεμει δικαστηριο για καθεμια απο τις 6 αποθηκες ξεχωριστα

 

Οποτε ηρθανε μαζι στο γραφειο και οι 6 να τους κανω μια κοινη δηλωση.

Και καταχωρηθηκαν μαζι ολοι ως μια ολικη αυθαιρεσια με 6 συνιδιοκτητες. Θα περαιωθει η διαδικασια αλλα δε θα δοθει βεβαιωση μεταβιβασης προφανως, δεν εχουν ελεγθει οι ΟΙ εξ ολοκληρου, μονο οι συγκεκριμενες αυθαιρετες αποθηκες δηλωθηκαν και τακτοποιηθηκαν.

 

Συναινεσεις ελεω κανονισμου δε συλλεγω, οποτε προχωραω σε απλη μεταφορα της δηλωσης απο 4014 σε 4178 και περαιωνω μιας και το προστιμο ειναι εξοφλημενο...

 

Καμια παρατηρηση?

Link to comment
Share on other sites

-  άλλο ειναι η κοινη δηλωση  5 ιδιοκτητων  για ξεχωριστες αυθαιρεσιες  του καθενος, όπου ο καθε ενας δηλωνει και πληρωνει το δικο "του"

 

-  και  άλλο η κοινη δηλωση  σαν συνιδιοκτητες σε μια ενιαια  αυθαιρετη κατασκευη, όπου δηλωνουν και πληρωνουν αναλογα με  το ποσοστο τους στο "επικοινο"  αυθαιρετο κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω το πρωτο θελω να κανω.

Δε μπορω?

Νομιζω μου δινει αυτο το δικαιωμα ο Νομος, οπως και ο συναδελφος πιο πανω μου λεει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.