Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε δήλωση 4014 είχα βάλει κάποια μέτρα για κ.χ, λεβητοστάσιο, απόληξη κλιμακοστ και 3 πολεοδομ. παραβάσεις(2 εξώστες+1 ξεμπάζωμα). Το πρόστμο πληρώθηκε εφαπαξ με έκπτωση 20%.

Με τις εγκύκλιους (για απόληξη+ λεβητοστ<15 τ.μ )και την τωρινή επιμέτριση-τελικό αναλυτικό προυπολογισμό(<15.000) βγαίνει ότι ο πελάτης έχει πληρώσει 1200+ Ευρώ παραπάνω.

Υπάρχουν 'ομως ακόμα 20 μ που μπορούμε να τα δηλώσουμε τώρα.

Οταν κάνω την αλλαγή το τελικό πρόστμο θα βγει με την έκπτωση 20 %?

Η θα το υπόλογίσει το σύστημα μεν όλο και θα χάσουμε την έκπτωση...

ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σύστημα θα κρατήσει την επιλογή του εφάπαξ και θα σου βγάλει το 20%, αλλά αυτά τα 20τμ που θα προστεθούν δεν πρέπει να αυξάνουν τα τμ ΚΧ και ΒΧ που είχαν δηλωθεί με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξηθούν τα τμ τότε το πρόστιμο επανυπολογίζεται βάσει 4178 και όχι όπως το είχες, οπότε εάν στον 4014 είχες λάθη, τώρα θα σου βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα (πραγματικό):

 

Μου έρχεται περίπτωση 4014 όπου ο προηγούμενος μηχανικός - Ταλιμπάν είχε βάλει λάθος συντελεστή ΥΔ (<50%), λάθος συντελεστή κάλυψης (<20%), δεν είχε βάλει ποσοστό υπέρβασης ύψους ενώ είχε γράψει 300εκ υπέρβαση κλπ κλπ κλπ. Αυτός λοιπόν τακτοποιούσε σύνολο 120 τμ.

 

Όταν εγώ πήρα τη δήλωση με μεταφορά γιατί οι πελάτες μάλωσαν μαζί του και τους έβαλα στον 4178, τότε διορθώνοντας όλα όπως έπρεπε αλλά κρατώντας τα 120τμ, το πρόστιμο ΔΕΝ άλλαζε, αλλά όταν έκανα αυτοψία και είδα ότι τα μέτρα ήταν περισσότερα, τότε το πρόστιμο εκτινάχτηκε, γιατί και τα 120 υπολογίζονταν πλέον σωστά και όχι όπως πριν με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αυξάνουν τι γίνεται? Χάνεται το 20 %?

Η έκπτωση 20% δεν χάνεται σε καμία περίπτωση. Απλά όπως είπε και ο συνάδελφος αν αυξηθούν τα τμ και αλλάξουν τυχόν συντελεστές του προστίμου, που πλέον με τις διατάξεις του 4178 υπολογίζονται διαφορετικά, το πρόστιμο θα επαναϋπολογιστεί και συνήθως αυτό οδηγεί σε αύξησή του και σε κάποιες περιπτώσεις αρκετά μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα μέτρα και οι παραβάσεις μου βγαίνουν ποιο λίγα!Εκανα ένα δοκιμαστικό αρχείο και βγάζει ένα πρόστιμο α < β που έχει πληρώσει ο πελάτης με έκπτωση 20% (=προστιμο 4014 * 0,8. Ειμαι οκ νομίζω δεν θα χρειαστεί να πληρώσει τίποτα.Τι λέτε?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις λογικά είσαι ok. Αυτό βέβαια θα φανεί όταν πάει η δήλωση σε κατάσταση υπαγωγή και εφόσον δεν σου βγάλει κάποια επιπλέον πληρωμή στα οικονομικά στοιχεία. Αν τα μέτρα και οι λοιπές παραβάσεις είναι πιο λίγα το πρόστιμο δεν αυξάνεται έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

............ δεν θα χρειαστεί να πληρώσει τίποτα..........

 

Σωστά! Μπορεί να πάρει και επιστροφή......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.