Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αλλο ΤΕΕ και άλλο helpdesk.

 

Παρακάτω υπάρχουν κάποια τηλέφωνα. Ίσως σου βρουν κάποια λύση.

Κάποιες φορές που απευθύνθηκα με εξυπηρέτησαν.... ή είπαν την άποψή τους που έλαβα υπόψη.

Καλή ευκολία.

 

Θέματα λειτουργίας λογισμικού & διαχείρισης δηλώσεων

ΤΕΕ

e-mail: [email protected]
Τα παραπάνω ερωτήματα, απαντώνται είτε απευθείας στον ενδιαφερόμενο μηχανικό είτε μέσω συχνών ερωτήσεων - απαντήσεων στην ιστοσελίδα«Γενικές παρατηρήσεις / Οδηγίες για τη χρήση του λογισμικού».

 

Τηλ. : 210 32 91 206

       : 210 32 91 548

       : 210 32 91 642

       : 210 32 91 647

       : 210 32 91 662

       : 210 32 91 664

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλο ΤΕΕ και άλλο helpdesk.

 

Παρακάτω υπάρχουν κάποια τηλέφωνα. Ίσως σου βρουν κάποια λύση.

Κάποιες φορές που απευθύνθηκα με εξυπηρέτησαν.... ή είπαν την άποψή τους που έλαβα υπόψη.

Καλή ευκολία.

 

Θέματα λειτουργίας λογισμικού & διαχείρισης δηλώσεων

ΤΕΕ

e-mail: [email protected]

Τα παραπάνω ερωτήματα, απαντώνται είτε απευθείας στον ενδιαφερόμενο μηχανικό είτε μέσω συχνών ερωτήσεων - απαντήσεων στην ιστοσελίδα«Γενικές παρατηρήσεις / Οδηγίες για τη χρήση του λογισμικού».

 

Τηλ. : 210 32 91 206

       : 210 32 91 548

       : 210 32 91 642

       : 210 32 91 647

       : 210 32 91 662

       : 210 32 91 664

Ευχαριστώ πολύ - πολύ. 

Θα δοκιμάσω αύριο πρωί.

Να είσαι καλά.  :smile:

Θα ενημερώσω και forum

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί νωρίτερα, αλλά έχω την εξής περίπτωση:

Έχω ένα οικόπεδο με 7-8 ιδιοκτησίες. Είχα κάνει 4014/11 μία από όλες, καθώς μπαίνανε 1-1 ή όλες στον τότε νόμο και δεν ενδιαφέρονταν οι άλλοι ιδιοκτήτες.

Τώρα που θα την μεταφέρω στον 4178/13 ταυτόχρονα ένας από όλους θέλει να βγάλει και άδεια δόμησης στην δική του ιδιοκτησία, οπότε θα προκύψουν πράξεις αυθαιρέτων για τα υπόλοιπα.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Από την στιγμή που ο 4178/13 δέχεται πολλαπλές ιδιοκτησίες σε μία δήλωση, μπορώ κατά την μεταφορά της δήλωσης με την μία ιδιοκτησία, να προστέσω ιδιοκτησίες; Έχει τύχει σε κάποιον; Οι άλλες δεν έχουν δηλωθεί, οπότε δεν τίθεται θέμα συνένωσης δηλώσεων σε μία. Το ρωτάω κυρίως γιατί θα κληθούν να πληρώνουν νέα παράβολα, γιατί είναι μικροπαραβάσεις που ίσως χωράνε και κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι έκανες μόνο 1

και τώρα θέλεις να βάλεις και τις 7

Ναι μπορείς να προσθέσεις ότι αυθαιρεσίες θέλεις

και να προσθέσεις επίσης και όσους ιδιοκτήτες θέλεις 

 

υ.γ εξυπακούεται ότι θα πάρεις δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις κλπ

απ' όλους

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Εννοούνται εξουσιοδοτήσεις,δηλώσεις και τα πάντα, σαν να ξεκίναγα τώρα την δήλωση κλπ...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

 

εχω περιπτωση με απωλεια φακελου βεβαιωμενη απο την πολεοδομια, στην οποια στον 4014 εκανα περαιωση με τα νεα σχεδια αποτυπωσης. Σημερα εφοσον προκειται για *μεταφορα* στον 4178 και οχι εκ νεου δηλωση στο νομο, ειναι απαραιτητη η ανασυσταση φακελου για να διερευνηθει η νομιμοτητα προτου δωσω την περαιωση στον ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορια τελευταιας στιγμης

Περιπτωση 4014 ξεχασμενη απο τους ιδιοκτητες, μη περαιωμενη αλλα εξοφλημενη που τωρα πρεπει να μεταφερθει στο 4178

Οι πελατες μου ειχαν απο τον εργολαβο σε οικοδομη του 2002 κατασκευασμενες κατι αποθηκες στο δωμα ως παρακολουθηματα -θεωρητικα- των διαμερισματων τους.

Το θεμα ποιο ειναι...

Οτι καποιες εξ αυτων αναφεροντουσαν στα συμβολαια ως παρακολουθηματα ενω καποιες (οι περισσοτερες) οχι, με αποτελεσμα να αναγραφονται μοναχα στον κανονισμο.

Με μια συναδελφο το χειριστηκαμε ως εξης :

Εγινε μια δηλωση με ολους τους ιδιοκτητες που προσηλθαν (στους οποιους δε φαινοντουσαν οι αποθηκες ως παρακολουθηματα των ΟΙ τους στα συμβολαια) με τα ποσοστα του ο καθενας ως ανεξαρτητη ενιαια ιδιοκτησια εξ αδιαιρετου των αποθηκων στο δωμα. Βγηκε ενα προστιμο και εξοφληθη.

 

Τωρα, ομως, με τη μεταφορα της δηλωσαης απο 4014 σε 4178, με ποια επιτρεπομενα μεγεθη θα συγκρινω τις κατασκευες μου ωστε να ορισω ποσοστα υπερβασης και τι Κατηγορια θα βαλω?

Αφου θεωρητικα δε συνδεεται η αυθαιρετη αυτη κατασκευη με καμια ΟΙ αλλα ειναι ανεξαρτητη ως εξ αδιαιρετου ολων των ιδιοκτητων με το ποσοστο του εκαστος...

Και τα τετραγωνικα τωρα πανε απο ΥΔΒΧ σε ΥΔΚΧ?

 

Δωστε μου τα φωτα σας Please!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω, έχεις μια ομάδα χώρων τους οποίους τους είχες αντιμετωπίσει ως κοινόχρηστους μεταξύ πχ 7 ιδιοκτητών, από τους συνολικά 10, όταν οι 3 είχαν ήδη ορισμένα παραρτήματα (δικές τους αποθήκες).

 

Θα χρησιμοποιούσα τις 7 ιδιοκτησίες για τα αρχικά μεγέθη και θα έλεγα τα εξής:

Έστω η συνολική οικοδομή αποτελείται από τις 7 ιδιοκτησίες και το ποσοστό κοινοχρήστων που αντιστοιχούν από το πραγματικά συνολικό κτίριο στις 7 ιδιοκτησίες.

Με την νέα εικονική οικοδομή θα όριζα τις υπερβάσεις μου σαν αυτή να ήταν η συνολική και θα το προχωρούσα έτσι.

 

Αν μετά σου ζητήσουν να κάνεις και σύσταση, μάλλον θα ακολουθούσα παρόμοια λογική για να βγάλω το υπόλοιπο επιτρεπόμενο δόμησης για τους ιδιοκτήτες αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα κι εγω.

Να αθροισω τα χιλιοστα των ιδιοκτησιων μου, για τις οποιες υποβαλω τη δηλωση για τις αποθηκες σαν να ειναι μια ξεχωριστη ΟΙ

Επειτα να βρω τα επιτρεπομενα μεγεθη για αυτα τα χιλιοστα και να συγκρινω τις υπερβασεις μου για αυτα τα επιτρεπομενα (και πραγματοποιουμενα) ωστε να ορισω Κατηγορια και ποσοστα υπερβασης.

Λογικα <50% υπερβαση μου δινει και Κατηγορια 4 επισης...

 

Οποτε και να το προχωρησω ετσι.

Απλα δεν εχω διαθεσιμα ολα τα στοιχεια ολων των συνιδιοκτητων, λογω απουσιας ενος στο εξωτερικο στο μεσοδιαστημα που μεσολαβησε.

Τα χρειαζομαι ολα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.