Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Έχω ορισμένες δηλώσεις του Ν.4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή που τις μετέφερα στον 4178. Στο προηγούμενο στάδιο είχα ανεβάσει στο σύστημα όλα τα απαιτούμενα για περαίωση αρχεία (και σχέδια).

Όσον αφορά τις υπεύθυνες δηλώσεις, αρκεί να ανεβάσουμε μια νέα υπεύθυνη δήλωση-εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη για μεταφορά στον νέο νόμο,

ή χρειάζεται και ξεχωριστή νέα υπεύθυνη δήλωση (που να αναφέρεται στον 4178) ;

Επίσης, είχα συμπληρώσει και ανεβάσει το ΔΕΔΟΤΑ σύμφωνα με τον 4014 αλλά τώρα από το σύστημα απαιτείται νέο αρχείο, θα πρέπει να γίνει με τα δεδομένα του 4178 2ο δελτίο τρωτότητας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μόνο μια Υ.Δ δηλ εξουσιοδότηση  (περί μεταφοράς στον 4178)

ΔΕΔΟΤΑ δεν χρειάζεται νέο -αρκεί το παλιό

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση 4014 που είχε ολοκληρωθεί (περαίωση με πληρωμένα όλα), αλλά δεν είχαν ανεβεί τα σχέδια, τη μεταφέρω στον 4178.

ημερομηνία αυθαιρεσίας μεταξύ 1983-2003 (πατάρι καταστήματος) στον 4014 με Υπ. δήλωση ιδιοκτήτη .

Δεν έχω αποδεικτικά (δημόσια έγγραφα) για να το γράψω και στον 4178 προ 2003.

 

Δεν μπορώ να τροποποιήσω Ε9 για ειδικούς λόγους (αν σε άλλες περιπτώσεις το έχω πράξει και όλα ΟΚ) 

 

Υποχρεωτικά πρέπει να το βάλω μετά το 2004 ??? και η παλιά δήλωση δεν θεωρείται έτσι ψευδής?? να γράψω στην τεχνική έκθεση, ότι αν και κατασκευάσθηκε μεταξύ 1983-2003 (κατά δήλωση του ιδιοκτήτη ) , επειδή δεν έχω αποδεικτικά και μόνον για τεχνικούς-διαδικαστικούς λόγους το εντάσσω στην χρονολογια μετά τις 31/12/2003???

Άποψη???

ευχ

Link to comment
Share on other sites

stesta

Έστω δηλώνεις πως είναι μετά τις 31/12/2003.

Και σε αυτή την περίπτωση απαιτούνται αποδεικτικά στοιχεία

πως η αυθαιρεσία είναι υλοποιημένη πριν τον Ιούλιο του 2011  

Link to comment
Share on other sites

stesta

Έστω δηλώνεις πως είναι μετά τις 31/12/2003.

Και σε αυτή την περίπτωση απαιτούνται αποδεικτικά στοιχεία

πως η αυθαιρεσία είναι υλοποιημένη πριν τον Ιούλιο του 2011  

 

 

Να προσθέσω ότι είχε γινει υπαγωγή στον 3843/10, μόνο με πληρωμή παραβόλου και μετά έγινε η υπαγωγή στον 4014 με συμψηφισμό. 

Το ότι υπάχθηκε στον 3843 δεν αποτελεί εν μέρει απόδειξη ότι προϋπήρχε του 2011 ??

Τότε προτείνεις κάτι άλλο???  

Γιατί διαφορετικά καμμία περίπτωση χωρίς απόδειξη παλαιότητας με δημόσια έγγραφα δεν θα μπορέι να μεταφερθεί μου λες

ευχ

Link to comment
Share on other sites

...........................

Υποχρεωτικά πρέπει να το βάλω μετά το 2004 ??? και η παλιά δήλωση δεν θεωρείται έτσι ψευδής?? να γράψω στην τεχνική έκθεση, ότι αν και κατασκευάσθηκε μεταξύ 1983-2003 (κατά δήλωση του ιδιοκτήτη ) , επειδή δεν έχω αποδεικτικά και μόνον για τεχνικούς-διαδικαστικούς λόγους το εντάσσω στην χρονολογια μετά τις 31/12/2003???

Άποψη???

ευχ

Εγώ αυτό θα έκανα. Με τον 4014 αρχικά αρκούσε η ΥΔ ιδιοκτήτη. Αυτό δεν ισχύει στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.