Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Υποθέτω ότι μπορείς να πας κανονικά από εφάπαξ σε 30% για την έκπτωση, αν σε γυρίσουν την δήλωση σε αρχική υποβολή. Δεν είμαι σίγουρος αν προβλέπεται από τις εγκυκλίους τους. Μια και το κάνεις που το κάνεις, ρώτα τους και για το 30% και ότι προκύψει.

Εγώ πάλι έχω κάνει 2 αιτήσεις για αλλαγή διαχειριστή και μεταφορά στο 4178, εδώ και μερικές βδομάδες, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση, ούτε σε email ούτε σε τηλέφωνα. Λες και το ΤΕΕ έσβησε από το χάρτη!!! :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως πρέπει να κάνεις αίτημα μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής αυθαιρέτων στην καρτέλα "αιτήματα"?

 

Προστέθηκε η δυνατότητα απευθείας εισαγωγής αιτημάτων στο σύστημα διαχείρισης των Δηλώσεων Αυθαίρετων Κατασκευών του Ν.4178/2013. Αναλυτικά τα ενσωματωμένα αιτήματα και η δυνατότητα υποβολής  τους στο εγχειρίδιο χρήσης.

 

note20150812.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

έχω ήδη στείλει τα δικαιολογητικά με mail από την προηγούμενη Πέμπτη αλλά δεν έχει μεταφερθεί η δήλωση στις υποθέσεις μου...

ωστόσο την περασμένη εβδομάδα απαντούσαν από ΤΕΕ - εαν έκανα ασφαλώς υπομονή στο τηλέφωνο- και οι υπάλληλοι μου είπαν ότι δεν μπορώ με ηλεκτρονικό αίτημα να κάνω μεταφορά της δήλωσης.... :shock:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο τελικά μετά από νέο mail και μου είπαν ότι το ένα το είχαν κάνει, αλλά μόνο αλλαγή διαχειριστή και θέλω νέα αίτηση για να το πάω 4178. Το άλλο δεν βρήκαν το mail και θα το ξαναστείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι μία ερώτηση και ζητάω συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί:

 

Μεταφέρω μία δήλωση του Ν.4014 στο 4178. Στην παλιά δήλωση είχα καταθέσει τα περισσότερα στοιχεία (όλα τα σχέδια και δηλώσεις ιδιοκτήτη, μου ελειπαν δομική τροτώτητα και πληρωμές). Η ερώτηση είναι πρέπει τα στοιχεία που είχα καταθέσει να τα ξαναεισάγω με τα στοιχεία κ τα δεδομένα του Ν.4178? π.χ. Πρέπει να κάνω καινούριο διάγραμμα δόμησης αφού ο τρόπος υπολογισμού του ποσοστού υπέρβασης είναι διαφορετικός? Τις δηλώσεις του ιδιοκτήτη? Συμφωνητικό αμοιβής?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο νέο Δ.Κ.

Δεν χρειάζονται νέες δηλώσεις ιδιοκτήτη εκτός της εξουσιοδότησης μεταφοράς στο 4178.

Όχι συμφωνητικό αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

1. Σε δήλωση του 4014 η οποία ήταν σε ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν είχα ανεβάσει τα αρχεία. Με το 4178 το πρόστιμο μεταβάλλεται προς τα πάνω και βέβαια ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να ακούσει για αυτό λέγοντας πως δεν ευθύνεται κτλ κτλ. Πως θα αντιμετωπίζατε μια τέτοια περίπτωση?? 

Link to comment
Share on other sites

Για να ανέβει το πρόστιμο προς τα πάνω είτε πρέπει να αλλάξεις τα τμ ή το είδος δηλ. από μειωμένου συντελεστή σε κύριου χώρου...

 

Διαφορετικά απ' όσο θυμάμαι η αλλαγή άλλων παραμέτρων δεν επηρεάζει το ύψος του προστίμου. Αν είναι εύκολο πες τι αλλαγές έχεις κάνει και αυξάνει το πρόστιμο;

 

Η δήλωση θα πρέπει αναγκαστικά να μεταβεί στο ν.4178 εφόσον δεν πρόλαβες να ανεβάσεις αρχεία επί 4014...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά πρόκειται για αγροτική αποθήκη η οποία είχε πάει με μειωτικό συντελεστή ενώ τώρα δεν παίρνει μειωτικό. Η λογική μου λέει πως εφόσον δεν θέλει και θεωρεί πως έχει τελειώσει με το θέμα της τακτοποίησης (σημειωτέον πως μεταβίβασε με το 4014 στη γυναίκα του) ο μόνος τρόπος για να είμαι καλυμμένος είναι να του γνωστοποιήσω με εξώδικο για την κατάσταση ως έχει και στη συνέχεια ας κάνει ότι θέλει... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη άποψη επί του θέματος ή αν συμφωνείται με την τρόπο που σκέφτομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Εσυ προβλημα δεν εχεις.

Ειδικα αν εχεις συμπεριλαβει καποιες παραμετρους στο συμφωνητικο.

Οτι μπορει να σε τρεξει δικαστικα, μπορει.

Αλλα θεωρω οτι τυπικα αυτος εχει το προβλημα.

Ποιανου υπαιτιότητα ειναι, μπορουμε να το κουβεντιασουμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.