Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα συναδελφοι.

Πελάτης, μου ζητησε να του τακτοποιησω ενα κτηριο που χρησιμοποιει ως ενοικιαζομενα δωμάτια. Στο ιδιο οικοπεδο έχει κανει και ενα μπαρ λιγο πιο μακρια (15τμ) και ενα αλλο κτηριακι αποθηκες. Με τα χαρτια μου εδωσε και καποιες τακτοποιησεις που ειχαν γινει με τον 4014.

Με την ερευνα μου αποτυπωσα ολες τις παρανομίες , με βαση την Ο.Α. και έιδα οτι ο προηγουμενος μηχανικός είχε τακτοποιησει τις μισές με τον 4014(οριστική υπαγωγη).

Εγώ πως προχωράω? Κανω καινουργια δήλωση και βαζω κανονικά τις νέες παρανομίες  και απλά στα σχέδια δειχνω τα τακτοποιημενα απο 4014 ως τακτοποιημενα με ταδε αριθμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός και εφόσον θα δηλώσεις και άλλες αυθαιρεσίες νομίζω ότι η μεταφορά από τον 4014 και η συμπλήρωσή του θα καλύψει καλύτερα τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι είχαν δειχτεί οι μισές αυθαιρεσίες, είσαι σίγουρος ότι οι άλλες μισές υπήρχαν όταν πήγε να αποτυπώσει για τον 4014 την πρώτη φορά ο άλλος συνάδελφος;

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις όπου οι ιδιοκτήτες μετά την τακτοποίηση συνέχισαν να κάνουν νέες αυθαιρεσίες. Σε αυτή την περίπτωση είναι μετά την 28-7-2011 και δεν ρυθμίζονται. 

Είναι λίγο περίεργο να έχει δείξει τα μισά συνάδελφος (όχι αδύνατο.... μου το έχουν ζητήσει και μένα ιδιοκτήτες, και δεν το έκανα όμως).

 

Καλύτερα να συνεννοηθείς και με τον άλλο μηχανικό, πριν προχωρήσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,


 


οταν εχω δηλωσει στον 4014 καποιες αυθαιρεσιες σε 4 οροφο με οριζοντιες ιδιοκτησιες, αλλά με ένα ιδιοκτητη επικαρπωτη σε ολες τις οριζοντιες και δυο ψιλους.


το ειχα δηλωσει στον επικαρπωτη (επωφελούμενος την παράγραφο 1 του άρθρου 11 και τη διευκρίνησή της (36) στην εγκύκλιο 3) και το ειχα τακτοποιησει - περαιωσει.


τωρα το μεταφερω στον 4178 και εχει αποβιωσει ο επικαρπωτης..


 


μπορω να κρατησω τα στοιχεια του η να μεταφερω των ψιλων ιδιοκτητων και τα δικα τους κοινωνικα κριτηρια;


αν αλλαξω τη δηλωση για τους ιδιοκτητες πρεπει να γινουν δυο δηλωσεις και στη μια εχει πληρωσει παραπανω προστιμο που δεν επιστρεφεται και στην αλλη βγαινει μεγαλυτερο προστιμο που πρεπει να δωσει..


 


 εχω την υπευθυνη δηλωση του αποθανόντα για μεταφορά στο νόμο, απλά δεν έχω κλείσει τη διαδικασία και μένει να πληρωθεί ένα παράβολο λοιπών παραβάσεων


Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 μπορείς να βάλεις πολλές ιδιοκτησίες/ ιδιοκτήτες στην ίδια δήλωση. Μετά για τις μεταβιβάσεις και συστάσεις θέλεις νέες δηλώσεις (χωρίς πρόστιμο, που αναφέρουν την ενιαία που έκανες) για να δώσεις χωριστές βεβαιώσεις για κάθε ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.